fot. Mazowsze Serce Polski

Rumun Eduard-Michael Grosu (Drone Hopper – Androni Giocattoli) wygrał trzeci etap Turul Romaniei po ataku na kilkaset metrów przed metą. Na trzeciej pozycji, jako pierwszy z peletonu, finiszował Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Zawodnicy rywalizowali dziś w Turul Romaniei na kolejnym pagórkowatym etapie. Trasa z Targu Mures do Fogaraszu. Szczególnie wymagająca była końcówka odcinka, w której organizatorzy ulokowali dwukilometrowy podjazd. Do mety prowadził kręty zjazd, co – w połączeniu z trudnościami terenowymi – zachęcało kolarzy do ataku.

W wyścigu startują dwie polskie ekipy kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Alan Banaszek, Tobiasz Pawlak, Piotr Brożyna, Adam Stachowiak, Tomasz Budziński) i Voster ATS Team (Patryk Stosz, Maciej Paterski, Mateusz Grabis, Jakub Murias, Szymon Rekita).

fot. procyclingstats.com

Liderem wyścigu przed rozpoczęciem dzisiejszego etapu był Daniel Babor z ekipy Elkov-Kasper. Jeszcze przed startem, organizatorzy poinformowali o zneutralizowaniu fragmentu trasy z ostatnią górską premią, którą ulokowano w Rodbavie, ze względu na zły stan nawierzchni.

Warunki atmosferyczne nie sprzyjały zawodnikom, ale mimo tego wielu kolarzy próbowało oderwać się od peletonu. Wszystkie akcje były likwidowane, a na pierwszej lotnej premii finiszowali najszybsi kolarze w stawce – 3 bonusowe sekundy zgarnął tam Eduard-Michael Grosu (Drone Hopper – Androni Giocattoli. Na górskiej premii punktował natomiast Cormac McGeough (Wildlife Generation Pro Cycling), a drugi lotny finisz również padł łupem Eduarda-Michaela Grosu, który wirtualnie wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Po 70 kilometrach rywalizacji, od peletonu oderwali się Stijn Appel (ABLOC CT) i Jonathan Clarke (Wildlife Generation Pro Cycling), którzy w takiej kolejności wjechali na drugą górską premię, a w odwrotnej finiszowali na ostatniej lotnej premii. Uciekinierzy stale byli trzymani na dość krótkiej smyczy i zostali złapani na około 35 kilometrów przed kreską.

Niedługo później, wyścig został planowo zneutralizowany. Wznowiono go na 16 kilometrów do mety w Fogaraszu. Bezpośrednio po restarcie, wielu zawodników decydowało się na ataki. Próbowali między innymi: Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), Maciej Paterski (Voster ATS Team), a także zawodnicy takich ekip, jak: Caja Rural – Seguros RGA czy Elkov-Kasper.

Mimo licznych ataków, na ostatni kilometr wjechała około 30-osobowa grupa, z której kilkaset metrów przed metą oderwali się Brendan Rhim (Wildlife Generation Pro Cycling) i Eduard-Michael Grosu. W końcówce szybszy był rumuński kolarz, który został nowym liderem wyścigu.

Główną grupę do mety przyprowadził Alan Banaszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski. W czołowej dziesiątce finiszowali też Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski) i Jakub Murias (Voster ATS Team).

Wyniki trzeciego etapu Turul Romaniei 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments