fot. Orlen Wyścig Narodów FB

Duńczyk Morten Aalling Nørtoft wygrał pierwszy etap ORLEN Wyścigu Narodów po kilkukilometrowej, solowej akcji. Na szóstym miejscu uplasował się Kacper Gieryk (Reprezentacja Polski).

Dwudniowy ORLEN Wyścig Narodów rozpoczął się 157-kilometrowym, pofałdowanym etapem z Supraśla do Białegostoku, gdzie ulokowana została meta dzisiejszych zmagań. Rywalizacji towarzyszyły opady deszczu i mocne podmuchy wiatru.

W wyścigu bierze udział 13 drużyn, w tym: reprezentacja Polski, GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier, TC Chrobry SCOTT Głogów i KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.

Od samego startu w Supraślu, tempo wyścigu było bardzo wysokie, a oderwać się od rywali próbowali zawodnicy prawie wszystkich drużyn. Peleton co chwilę rozciągał się, jednak żaden z kolarzy nie był w stanie wypracować sobie przewagi. Po ponad 20 kilometrach zmagań, na czele uformowała się 6-osobowa grupa: Marcin Zarębski (Polska), Igor Sęk (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Maximilian Schmidbauer (Austria), Andrii Movchan (Ukraina), Žygimantas Matuzevicius i Aristidas Kelmelis (Litwa).

Do czołówki po chwili dołączyło 18 zawodników: Michał Pomorski, Kacper Gieryk (Polska), Morten Aalling Nortoft, Frederik Bjorn Sorensen, Simon Bak (Dania), Gleb Kapenko (Estonia), Jan Kuhn, Leslie Luehrs, Cedric Abt, Tim Torn Teutenberg (Niemcy), Lorenzo Masciarelli (Włochy), Gustas Raugala (Litwa), David Paumann, Sebastian Putz, Fabian Steininger (Austria), Julian Kot (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) and Damian Bieniek (TC Chrobry SCOTT Głogów).

Współpraca w pierwszej grupie układała się dobrze, dzięki czemu 24-osobowa czołówka odjeżdżała od głównego peletonu, w którym tempo dyktowali reprezentanci Belgii.

Na około 85 kilometrów do mety, w czołówce rozpoczęły się ataki. Na czoło wysforowało się pięciu kolarzy: Kacper Gieryk, Gleb Karpenko, Leslie Lührs, Morten Aalling Nørtoft i  Žygmantas Matuzevičius, a po kilkunastu minutach pościgu, dołączyli do nich: Michał Pomorski, Tim Torn Teutenberg oraz Frederik Bjørn Sørensen.

Ośmioosobowa grupka oddalała się od dotychczasowych współuciekinierów, i na 45 kilometrów do mety miała nad nią ponad minutę przewagi. Na przeskok do czołówki zdecydował się Simon Bak, jednak nie zdołał on doścignąć liderów.

Tymczasem peleton całkowicie stracił szanse na zwycięstwo etapowe, jadąc 5 minut za czołówką.

Do kolejnych przyspieszeń doszło na 20 kilometrów do mety. Seria ataków doprowadziła do uszczuplenia czołowej grupki – odpadł z niej reprezentant Polski, Kacper Gieryk. Niedługo później jego los podzielił Žygmantas Matuzevičius.

Zawodnicy na zmianę wymieniali się ciosami, ale ten decydujący przypuścił Morten Aalling Nørtoft, który zaatakował na kilka kilometrów do mety, w okolicach stadionu Jagiellonii Białystok. Początkowo blisko niego jechali Gleb Karpenko i Leslie Lührs, jednak z czasem Duńczyk powiększał swoją przewagę i samotnie dojechał do linii mety w Białymstoku, wygrywając etap i zostając pierwszym liderem wyścigu.

Podium uzupełnili Leslie Luehrs i Gleb Karpenko, a na szóstej pozycji linię mety przeciął Kacper Gieryk. Ósme miejsce zajął Michał Pomorski.

Wyniki pierwszego etapu ORLEN Wyścigu Narodów 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments