Foto: Israel - Premier Tech

Corbin Strong (Israel – Premier Tech) dość nieoczekiwanie wygrał pierwszy etap i został liderem Tour of Britain. 

18. edycja brytyjskiego wyścigu rozpoczęła się w Aberdeen, a po 181 kilometrach kolarze mieli walczyć o zwycięstwo na podjeździe w Glenshee Ski Centre (ostatnie 2,8 km o średnim nachyleniu 6 %). Wcześniej na zawodników czekały trzy inne oznaczone podjazdy.

Na liście startowej mieliśmy dwóch Polaków. Byli to Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) i Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB).

Ucieczkę dnia utworzyli: Matthew Gibson i Stephen Bassett (obaj Human Powered Health), Jacob Scott i Matthew Teggart (WiV SunGod) oraz Martin Urianstad (Uno-X Pro Cycling Team).

Na lotnej premii w Inverurie trzy bonusowe sekundy Teggart. Natomiast na trzech górskich premiach Bennachie Forest, Lord’s Throat i Suie Hill pierwszy był Bassett i to on po etapie będzie pierwszym liderem tej klasyfikacji.

Peleton cały czas kontrolował sytuację i na 40 kilometrów przed metą harcownicy mieli niespełna dwie minuty przewagi.

Także na kolejnych lotnych finiszach po punkty i sekundy sięgał Irlandczyk z WiV SunGod. 17 kilometrów przed metą dość nieoczekiwanie na końcu peletonu jechał jeden z faworytów etapu i całego wyścigu Tom Pidcock (INEOS Grenadiers).

Na początku podjazdu pod Glenshee Ski Centre (8.1km długości; średnie nachylenie 3.2%) ucieczka miała jeszcze ponad minutę przewagi. W miarę pokonywania podjazdu dystans między prowadzącą piątką, a grupą faworytów się zmniejszał.

Najtrudniejszą częścią podjazdu było ostatnie 2,8 kilometra o średnim nachyleniu 6 %. 2300 metrów przed metą w peletonie doszło do upadku kilku zawodników. Ucieczka została doścignięta 700 metrów dalej.

Tempo dyktował Richie Porte (INEOS Grenadiers), dla którego był to ostatni wyścig w karierze. O zwycięstwie zadecydował dość chaotyczny sprint. Najszybszy okazał się Corbin Strong (Israel – Premier Tech), który zaliczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze.

Drugi był Omar Fraile (INEOS Grenadiers), a trzeci Anders Halland Johannessen (Uno-X Pro Cycling Team).

 

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułSimac Ladies Tour: Mischa Bredewold triumfuje po ataku w końcówce, „generalka” dla Loreny Wiebes
Następny artykułTour du Doubs 2022: Madouas z trzecim triumfem w karierze
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments