fot. UAE Team Emirates

Juan Ayuso otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Hiszpan ma jednocześnie niski wskaźnik zaraźliwości i dzięki temu jego zespół, czyli UAE Team Emirates, podjął decyzję, by 5. w klasyfikacji generalnej 19-latek został w wyścigu.

Przy okazji takiego komunikatu na temat Hiszpana warto przypomnieć kilka kwestii dotyczących koronawirusa w kolarskim peletonie. Obowiązkowe testy wykonywane są wyłącznie przed wyścigiem oraz w dniach przerwy podczas Wielkich Tourów. Każdy z pozostałych to wola drużyny, a co za tym idzie kolarze są przez nią wycofywani gdy istnieje ryzyko, że przeniosą chorobę na innych zawodników czy członków obsługi. Nasza (jako ludzkości) znajomość covid-19 jednak stale wzrasta i już podczas Tour de France zaniechano wycofywania kolarzy, u których w badaniach wychodzi, że istnieje bardzo niski współczynnik rozsiewania choroby dalej. To właśnie z tej furtki skorzystał podczas Wielkiej Pętli Rafał Majka, a teraz Juan Ayuso.

Zgodnie z naszymi wewnętrznymi protokołami Juan Ayuso został przetestowany pod kątem Covid-19 i dziś rano uzyskał pozytywny wynik. Mamy dokładne badania Juana i uważnie monitorujemy jego sytuację

— czytamy w oświadczeniu ekipy słowa dr. Adriana Rotunno, lekarza UAE Team Emirates.

Tym samym zespół w oparciu o dokładne przebadanie 19-latka mógł podjąć decyzję, by Juan Ayuso pozostał w wyścigu i właśnie taką decyzję podjął. Młody Hiszpan to jedna z największych rewelacji 77. La Vuelta ciclista a España i byłoby wielką szkodą, gdyby podzielił los m.in. Simona Yatesa czy Pavla Sivakova.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments