fot. UCI

Rohan Dennis oraz Grace Brown – to nowi mistrzowie Wspólnoty Narodów w jeździe indywidualnej na czas. 

Igrzyska Wspólnoty to jeden z niewielu reliktów potężnego niegdyś Imperium Brytyjskiego, w którego skład wchodziły niegdyś m.in. Indie, Kanada czy Australia. Choć państwa te od dawna cieszą się niepodległością, to wciąż rywalizują w imprezie nazywanej Igrzyskami Wspólnoty Brytyjskiej. Jedną z dyscyplin, pojawiających się w tej imprezie jest kolarstwo szosowe – wczoraj rozegrano jazdę indywidualną na czas.

Na dość długiej, 37-kilometrowej trasie najmocniejszy okazał się Rohan Dennis. Jego przewaga nad kolarzami uzupełniającymi podium była dość wyraźna. Fred Wright stracił do niego 26, a Geraint Thomas 28 sekund. Co ciekawe, choć obaj zwykle startują pod brytyjską flagą, tym razem pojawili się na szosie w innych barwach narodowych. W związku z zasadami panującymi na Igrzyskach Wspólnoty, Thomas wystąpił jako Walijczyk, zaś Wright jako Anglik.

Dla Dennisa jest to pierwsze zwycięstwo w tej rozgrywanej co cztery lata imprezie w 2014 zajął 2. miejsce, zaś w 2018, gdy był w życiowej formie, w ogóle w niej nie wystartował. Zwycięzcą został wówczas jego rodak – Cameron Meyer.

To, że jazda indywidualna na czas jest podczas Igrzysk Wspólnoty australijską specjalnością potwierdziła również Grace Brown. Ona z kolei po zwycięstwo sięgnęła na 29-kilometrowej trasie, a jej przewaga nad drugą Anną Henderson wyniosła 34 sekundy. Kolejne zawodniczki, w tym brązowa medalistka – Georgia Williams, przyjeżdżały z większą, ponad minutową stratą.

Kolejną szansę na medale kolarze dostaną już w najbliższą niedzielę. Wtedy odbędzie się wyścig ze startu wspólnego, na którym pojawi się m.in. Mark Cavendish. Brytyjczyk podczas czwartkowej ceremonii otwarcia był chorążym reprezentacji Wyspy Man. Stamtąd udał się bezpośrednio do Polski, na start Tour de Pologne, natomiast przed czwartkową czasówką wycofał się właśnie z myślą o starcie w odbywających się w Birmingham zawodach.

Wyniki jazdy indywidualnej na czas mężczyzn podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów Birmingham 2022:

Results powered by FirstCycling.com

Wyniki jazdy indywidualnej na czas kobiet podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów Birmingham 2022:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułRafał Majka na dłużej w UAE Team Emirates
Następny artykułTour de Pologne 2022: Relacja na żywo z siódmego etapu
Przez dwa lata trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice, marząc o tym, by zostać polską odpowiedzią na Marcela Kittela. Niestety, bezskutecznie - był sprinterem, który nigdy nie dojechał do mety w peletonie. Na szczęście pisanie idzie mu trochę lepiej.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments