fot. Vuelta a Andalucia

Podobnie jak przed rokiem, pierwszy etap Sazka Tour zakończył się dojazdem ucieczki do mety. Po triumf sięgnął znany już uciekinier, Rune Herregodts (Sport Vlaanderen – Baloise), który w tym sezonie był też najlepszy na etapie Vuelta a Andalucia. Belg został pierwszym liderem wyścigu.

Zmagania w Sazka Tour otworzył 181-kilometrowy odcinek z Unicova do Prościejowa. Trasa prowadziła po pagórkowatym terenie – ulokowano na niej trzy górskie i dwie lotne premie. Rywalizacja zakończyła się na rundach w Prościejowie.

Na starcie wyścigu stanęły między innymi trzy zespoły WorldTeam oraz polska ekipa kontynentalna Voster ATS Team, w składzie: Szymon Rekita, Mateusz Kostański, Artur Sowiński, Paweł Cieślik, Maciej Paterski i Damian Papierski. Dodatkowo, w barwach Santic-Wibatech wystartowali: Piotr Pękala, Paweł Szóstka oraz Bartłomiej Proć.

Po kilkunastu kilometrach walki o zabranie się w odjazd, na czele uformowała się pięcioosobowa ucieczka, którą utworzyli: Jan Kaspar (ATT Investments), Michael Kukrle (Elkov-Kasper), Rune Herregodts (Sport Vlaanderen – Baloise), Alexander Tarlton (Team Lotto – Kern Haus) i Johan Meens (Bingoal Pauwels Sauces WB). Punktami na pierwszych dwóch górskich premiach podzielili się Johan Meens i Jan Kaspar.

Ucieczka na kolejnych kilometrach powiększała przewagę nad peletonem, która na półmetku etapu wynosiła około 3 minuty. Po trzeciej górskiej premii, która padła łupem kolarza Bingoal Pauwels Sauces WB, różnica między główną grupą a odjazdem nieco się zmniejszyła. Uciekinierzy zdołali jednak zapunktować na lotnej premii, gdzie najszybszy był Jan Kaspar z ATT Investments.

Współpraca w peletonie nie układała się najlepiej, przez co ucieczka zameldowała się na 12-kilometrowej rundzie w Prościejowie z ponad 2-minutową przewagą. W końcówce tempo głównej grupy znacznie wzrosło, co doprowadziło do jej podzielenia. Peleton zbliżał się do zmęczonych uciekinierów i 5 kilometrów przed kreską miał zaledwie 40 sekund straty.

Mimo szaleńczej pogoni, podobnie jak przed rokiem – pierwszy etap Sazka Tour zakończył się dojazdem ucieczki do mety. Na odcinku triumfował Rune Herregodts, przed Johanem Meensem i Michaelem Kukrle. Jako pierwszy z grupy finiszował Filippo Fortin (Maloja Pushbikers).

Wyniki pierwszego etapu Sazka Tour 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments