fot. Radosław Makuch / Grand Prix Cycling Races Series

Adam Toupalik (Elkov-Kasper) wygrał Visegrad 4 Bicycle Race – GP Węgier, pokonując Thomasa Pesentiego (Beltrami TSA – Tre Colli) i Barnabasa Peaka (Węgry), ścigającego się na co dzień w barwach Intermarche – Wanty – Gobert Materiaux. W czołowej dziesiątce uplasowali się Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) i Piotr Pękala (Santic-Wibatech).

Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczna edycja Grand Prix Węgier, wchodzącego w skład cyklu Visegrad 4 Bicycle Race, prowadziła z Budapesztu do Pannonhalmy, gdzie zakończyła się na kilkukilometrowym okrążeniu. W końcówce peleton dwukrotnie pokonywał 900-metrową ściankę o średnim nachyleniu wynoszącym 9,3%, na której ulokowano metę zmagań.

Na liście startowej wyścigu znalazły się trzy polskie ekipy – HRE Mazowsze Serce Polski (Alan Banaszek, Piotr Brożyna, Tomasz Budziński, Marcin Budziński, Jakub Kaczmarek, Adam Stachowiak), Voster ATS Team (Artur Sowiński, Paweł Cieślik, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Szymon Rekita, Jakub Murias, Szymon Rekita), KS Pogoń Mostostal Puławy (Karol WawrzyniakMarcin ZarębskiKacper MaciejukJakub ŻurekKrzysztof DominAntoni Gańko), TC Chrobry SCOTT Głogów (Patryk Gieracki, Damian Bieniek, Szymon Łapsa, Jakub Małachowski, Antoni Olszar), Wojciech Pszczolarski (TUFO Pardus Prostejov), a także Paweł Szóstka i Piotr Pękala z Santic-Wibatech.

Po starcie ostrym nastąpiło wiele ataków, jednakże żaden z nich nie okazał się skuteczny. Rozpędzony peleton jechał razem przez około 35 kilometrów, gdy do przodu wysforowali się Tomas Kalojiros (AC Sparta Praha), Lars Quaedvlieg (Global Cycling Team) i Yordan Andreev (Bułgaria). Początkowo przewaga trzyosobowej ucieczki oscylowała w okolicach dwóch minut, jednak po przejechaniu połowy dystansu wzrosła ponad dwukrotnie.

Peleton cały czas kontrolował niewielki odjazd i doścignął go jeszcze przed wjazdem na rundę w Pannonhalmie. Ze względu na wysokie tempo na wymagającej ściance, finałowe okrążenie w głównej grupie rozpoczęło zaledwie 23 zawodników. W końcówce na atak zdecydował się Adam Toupalik (Elkov-Kasper) i to on sięgnął po zwycięstwo – w tegorocznej edycji cyklu Visegrad 4 Bicycle Race, kolarz Elkov-Kasper triumfował też w wyścigu o Grand Prix Czech.

Toupalik zameldował się na linii mety kilkanaście sekund przed Thomasem Pesentim (Beltrami TSA – Tre Colli), natomiast podium uzupełnił Barnabas Peak (Węgry). W czołowej dziesiątce, na odpowiednio siódmej i ósmej pozycji, uplasowali się też Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) i Piotr Pękala (Santic-Wibatech).

Wyniki Visegrad 4 Bicycle Race – GP Węgier 2022:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułTest kół Evanlite Champion 45
Następny artykułTour de Wallonie 2022: Zwycięski powrót mistrza świata!
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments