fot. Team DSM

Triumfatorką pierwszego etapu Giro d’Italia Donne 2022 została Elisa Balsamo. Włoszka przejęła też prowadzenie w klasyfikacji generalnej dzięki bonifikacie na mecie.

Drugi etap być może najważniejszego wyścigu etapowego dla kobiet w sezonie prowadził z Villasimius do Tortoli, a na 106,5km nie znalazło się za wiele trudności. Można powiedzieć, że przebieg odcinka to taka klasyka dedykowana sprinterom.

Pierwszą ucieczkę dnia zawiązały dwie młode Włoszki – Cristina Tonetti (Top Girls Fassa Bortolo) i Matilde Vitillo (Bepink). Utrzymywały one niezbyt imponującą przewagę nad peletonem, a jeszcze przed półmetkiem przeskoczyły do nich kolejne kolarki. Do odjazdu dołączyła Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra), Beatrice Rossato (Isolmant – Premac – Vittoria), Inga Češulienė (Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano) i Francesca Pisciali (Team Mendelspeck).

W pierwszej części etapu, jeszcze przed zawiązaniem się akcji, rozegrano górską premię – koszulkę jutro założy Franziska Brauße (Ceratizit-WNT Pro Cycling). Za półmetkiem z kolei był jedyny lotny finisz, a na nim po bardzo cenne 3 sekundy sięgnęła nasza Marta Jaskulska – dzięki temu wysunęła się wirtualnie na prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej.

Grupkę złapano na ostatnich 10km, w momencie wybranym przez mający pełną kontrolę nad odjazdem peleton. Finałowe kilometry dały nam ciekawy pojedynek sprinterskich pociągów, gdzie najaktywniej jechały zawodniczki Jumbo-Visma, Team DSM, Canyon//SRAM Racing i Valcar – Travel & Service.

Chaotyczny finisz na swoją korzyść obróciła Elisa Balsamo (Trek – Segafredo), która na ostatnich metrach wyszła z koła Marianne Vos (Jumbo-Visma). Mistrzyni świata zamieni zieloną koszulkę, w której jechała po prologu, na różowy trykot liderki klasyfikacji generalnej.

Wyniki 1. etapu Giro d’Italia Donne 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments