fot. Gran Fondo Poznań

Ponad tysiąc zawodników stanie w niedzielę na starcie Gran Fondo Poznań. To druga edycja wyścigów kolarskich dla amatorów organizowana w stolicy Wielkopolski. Dla uczestników rywalizacji przygotowano trzy dystanse do wyboru oraz szybkie, płaskie i w pełni wyłączone z ruchu trasy.

Frekwencyjny rekord Gran Fondo Poznań to kolejny dowód, jakim powodzeniem cieszy się kolarstwo szosowe w Wielkopolsce. Zawodnicy lubią się ścigać po szybkich i płaskich trasach wytyczonych w okolicy Poznania. Ponad tysiąc zawodników na listach startowych czyni Gran Fondo Poznań jednym z największych eventów kolarskich w Polsce.

fot. Gran Fondo Poznań

– Cieszymy się, że jesteśmy na fali wznoszącej – powiedział Michał Drelich, dyrektor Gran Fondo Poznań. – To jest bardzo trudny okres dla masowych eventów sportowych. Pandemia spowodowała, że sporo osób nie mogło realizować aktywności sportowej i jej zaniechało. Mam jednak nadzieję, że imprezy sportowe organizowane w Poznaniu oraz całej Polsce przyczynią się do ponownego wzrostu aktywności fizycznej naszego społeczeństwa, a to oczywiście wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie – podsumował dyrektor wyścigu.

​W niedzielę, 3 lipca niebieski peleton kolarzy wystartuje z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jednym z największych atutów zawodów jest maksymalne bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Zawodnicy ścigają się po trasach całkowicie wyłączonych z ruchu. Dzięki temu mogą się poczuć, jak kolarze elity.

– Chcemy żeby ten wyścig był bezpieczny, szczególnie, że jest to rywalizacja dla amatorów – powiedział Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. – Uczestnicy Gran Fondo Poznań ścigają się po zamkniętych, wyłączonych z ruchu trasach. Z tego powodu jest to bardzo trudna impreza, wymagająca wielu miesięcy przygotowań. Dzięki profesjonalizmowi organizatorów oraz wysiłkom Wydziału Sportu, Urzędu Marszałkowskiego i przedstawicieli MTP, to się udało i bardzo za to dziękuję – podsumował wiceprezydent Poznania.

fot. Gran Fondo Poznań

Pasjonaci rowerowej rywalizacji będą też mieli okazję podziwiać urokliwe krajobrazy Wielkopolski.

​- W niektórych miejscach trasa Gran Fondo przebiega po śladzie trasy turystycznej – powiedział Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – Wielkopolska jest wymarzonym terenem dla kolarzy, między innymi ze względu na dobrej jakości drogi. Są to bardzo ciekawe tereny, po których warto jeździć i oglądać Wielkopolskę z siodełka rowerowego – zakończył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Zawodnicy będą mogli wybrać dwa główne dystanse: Gran Fondo (106 km) oraz Medio Fondo (65 km), a dla początkujących kolarzy lub sympatyków rekreacyjnych przejażdżek przygotowano dystans Family Fondo o długości 28 kilometrów. Swoją rywalizację, już w sobotę, będą też miały dzieci w wieku od 2 do 12 lat startujące w Gran Fondo Kids.

– Bardzo zależy nam, by organizowane w Poznaniu imprezy sportowe skierowane były również do dzieci i młodzieży – powiedziała Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. – Czy to jest triathlon, czy inne dyscypliny sportowe, to zawsze chcemy umożliwić również start najmłodszym. Gran Fondo Poznań to impreza bardzo rodzinna i cieszymy się, że dzieci będą mogły posmakować rywalizacji kolarskiej w takich prawdziwych zawodach – podkreśliła dyrektor Wydziału Sport.

Zawody dla dzieci zaplanowano w sobotę od godz. 9:30 na terenie MTP, gdzie zlokalizowane będzie też miasteczko kolarskie. W tym miejscu zaplanowano również start honorowy wszystkich dystansów. Do dyspozycji kolarzy oraz kibiców będzie też strefa gastronomiczna oraz Expo.

fot. Gran Fondo Poznań

– Bardzo się cieszymy, że serce Gran Fodno Poznań będzie właśnie na terenie MTP – powiedział Konrad Fleśman, dyrektor Grupy Produktów w Grupie MTP. – Strefa Expo, strefa dla zawodników, trasy Gran Fondo Kids, które będą przebiegały wokół Pawilonu nr 5, to kolejny przykład, że MTP otwiera się na mieszkańców Poznania. Zapraszamy wszystkich, będzie to też okazja, by zobaczyć inwestycje, jakie udało nam się poczynić na terenie targów. Mamy też nadzieję, że kolejne wydarzenia sportowe również będą zorganizowane na naszym terenie – zaznaczył przedstawiciel MPT.

Kolejną nowinką tegorocznych zawodów Gran Fondo Poznań będzie nagroda dla najaktywniejszych kolarzy. Zawodnik i zawodniczka startujący na dystansie Gran Fondo, którzy zgromadzą najwięcej punktów na tzw. premiach lotnych, otrzymają tytuły najaktywniejszych uczestników i pamiątkowe koszulki dla najlepszych sprinterów.​

Rejestracja na wyścigi Gran Fondo oraz Medio Fondo została już zakończona. Zapisy na Family Fondo oraz Gran Fondo Kids będą jeszcze możliwe w sobotę w Biurze Zawodów, na terenie MTP. Jednak liczba dostępnych pakietów jest ograniczona.

Więcej informacji o Gran Fondo Series można znaleźć na www.gfseries.pl.

Gran Fondo Poznań jest wspierany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert
Hubert

Wielkopolska wymarzona dla trenowania kolarstwa? Tutaj stoją znaki zakazów na gminnych drogach bo sołtys wybudował 2 km gruzu dla tych co chińczyka wyciągają 2 razy na rok z piwnicy. Niedługo nie będzie gdzie jeździć.