Coen Vermeltfoort (VolkerWessels Cycling Team) wygrał finisz z dużej grupy i został pierwszym liderem tegorocznej edycji Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków. Na kolejnych pozycjach kreskę przecięli Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) i Madis Mihkels (Team Ampler – Tartu 2024).

W środowe przedpołudnie rozegrano pierwszy etap Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków. Kolarze rywalizowali na płaskiej trasie z Żor do Katowic, o długości 93 kilometrów. Po drodze mieli do pokonania jedną lotną premię – w Lędzinach. Na zwycięzcę czekały tam 3 bonusowe sekundy, natomiast na mecie w Katowicach do zdobycia było ich 6. Na starcie wyścigu stanęło 56 polskich zawodników, w tym Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) – Mistrz Polski z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Pierwszego dnia Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków organizatorzy zaplanowali dwa etapy – pierwszy z nich ruszył przed południem z Żor. W zmaganiach wzięły udział polskie i zagraniczne ekipy kontynentalne, w tym: HRE Mazowsze Serce Polski z Norbertem Banaszkiem, Voster ATS Team, Alpecin-Fenix Development Team, Santic-Wibatech, VolkerWessels Cycling Team czy Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling.

Od startu tempo wyścigu było bardzo wysokie – niestety nie obyło się bez defektów i kraks, w których ucierpiało kilku zawodników. Samotną ucieczkę dnia utworzył Patryk Gieracki z TC Chrobry SCOTT Głogów – Polak wypracował sobie około 4-minutową przewagę, która po półmetku odcinka zaczęła jednak maleć, za sprawą pracy kolarzy Cyklo Tym Havirov i innych ekip.

Gieracki zdołał jednak wygrać jedyną lotną premię, ulokowaną na pierwszym etapie, dzięki czemu zdobył trzy bonusowe sekundy. Na kolejnych miejscach uplasowali się Patryk Stosz (Voster ATS Team) i Radosław Frątczak (Reprezentacja Polski), brązowy medalista Mistrzostw Polski ze startu wspólnego orlików.

Samotny uciekinier został złapany na około 10 kilometrów do mety, gdy peleton rozpoczynał przygotowania do sprintu w Katowicach. W finiszu najlepszy okazał się Coen Vermeltfoort (VolkerWessels Cycling Team), który pokonał Alana Banaszka (HRE Mazowsze Serce Polski) i Madisa Mihkelsa (Team Ampler – Tartu 2024).

Wieczorem zostanie rozegrany etap 1b – z Tarnowskich Gór do Sosnowca.