fot. Dariusz Krzywański

Złotym medalistą Mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii orlika został Damian Papierski. Młody kolarz Voster ATS Teamu jako pierwszy przeciął linię mety w Nowym Dworze Mazowieckim, a za jego plecami zafiniszowali Jakub Soszka i Radosław Frątczak.

Wyścig startował i kończył się w Nowym Dworze Mazowieckim, skąd po liczącym 14,5km dojeździe zawodnicy dotarli na 6 rund. Każda z nich liczyła 24,5km, a następnie kolarze wracali tak samo do tymczasowej stolicy polskiego kolarstwa. W końcówce do pokonania było 5 ostrych zakrętów na ostatnich 800 metrach. Łączny dystans wyścigu wyniósł 172km.

Ostatecznie na linii startowej zameldowało się 69 sportowców. Punktualnie o 13:00 kolarze do lat 23 ruszyli z Nowego Dworu Mazowieckiego, a autorem pierwszego ataku był Piotr Maślak (Klub Kolarski Tarnovia). Dołączyła do niego piątka rywali, ale ich przewaga nigdy nie przekroczyła 15 sekund. Większą różnicę zrobił drugi odjazd – zawiązał go duet Aleksander Krukowski (GKS Cartusia Kartuzy) i Mateusz Rajtak (LUKS Trójka Piaseczno). Na początku rundy dwójka miała minutę i 30 sekund przewagi.

Czas mijał nam dość sielsko, a okolice rzeki Wkry raczyły kolarzy nielicznymi rześkimi podmuchami wiatru, które łagodziły odczuwanie ponad 30-stopniowego upału. Uciekinierzy powiększyli różnicę do koło 3 minut i po godzinie wiedzieliśmy, że średnia prędkość rywalizacji wynosi około 40km/h.

Tak mijały nam kolejne okrążenia. Po około 110km tempa na czele nie wytrzymał Mateusz Rajtak i z przodu pozostał samotny uciekinier. Wyścig mocniej rozkręcił się dopiero na piątej rundzie – wówczas z peletonu odskoczyli Jakub Żurek (KS Pogoń Mostostal Puławy) i Antoni Olszar (TC Chrobry Scott Głogów), którzy szybko dogonili Aleksandra Krukowskiego. Trójka szybko zdobyła 3 minuty przewagi.

W pogoni za nimi zawiśli jeszcze Michał Sędzielewski (KS Pogoń Mostostal Puławy) i Michał Kalinowski (LKS Baszta Golczewo), ale duet na 45km przed metą nadal miał minutę do czołówki i nie potrafił do nich dołączyć. Ostatecznie dwójka została skasowana, a w peletonie byliśmy świadkami pierwszej poważniejszej kraksy.

Na początku ostatniej rundy złapano ucieczkę, a po wzroście tempo peleton momentalnie się przerzedził za sprawą legendarnej już „selekcji od tyłu”. Mimo wysokiego tempa na atak zebrał się jednak jeden z kolarzy, a był nim złoty medalista w jeździe indywidualnej na czas Kacper Gieryk (HRE Mazowsze Serce Polski). 25km przed metą miał pół minuty przewagi nad peletonem.

Niedługo później w kontrę skoczył Mateusz Gajdulewicz (HRE Mazowsze Serce Polski), który dopadł swojego kolegę klubowego na czele. Tym samym z przodu znalazło się dwóch świetnych czasowców z jednej drużyny i była to moc, na którą w peletonie nie było w pierwszej chwili dobrej siły.

Ostatecznie dwójkę zawodników HRE Mazowsze Serce Polski złapano na 8km przed metą. Najliczniejsze ekipy zgodnie współpracowały by na ulicach Nowego Dworu Mazowieckiego doszło do finiszu z peletonu. W takowym po wygraną sięgnął Damian Papierski, który z przewagą kilkunastu metrów ubiegł resztę grupy. W tej po srebro sięgnął Jakub Soszka (GKS Cartusia Kartuzy), zaś brąz dla Radosława Frątczaka (Klub Kolarski Tarnovia).

Wyniki wyścigu orlików w ramach Mistrzostw Polski 2022:

PEŁNE WYNIKI ORLIKA

W dniu dzisiejszym rywalizowano także w kategorii tandemów. Oto medaliści:

Mężczyźni:
1. Piotr Kołodziejczuk i Marcin Białobłocki (OKS Warmia i Mazury)
2. Władysław Gładysiak i Józef Plichta (Sudety Kłodzko)
3. Henryk Groszkowski i Jakub Baranowski (SNIS Syrenka Warszawa)
PEŁNE WYNIKI

Kobiety:
1. Kamila Wójcikiewicz i Justyna Kirła (KKT Hetman Lublin)
2. Anna Wiese i Dominika Putyra (SNIS Syrenka Warszawa)
3. Katarzyna Kornasiewicz i Patrycja Kuter (KKT Hetman Lublin)
PEŁNE WYNIKI

Mężczyźni u23:
1. Maciej Kwiatkowski i Nikodem Urban (KS Braille Bydgoszcz)
2. Adam Łowigus i Marcin Gruszczyński (KS Braille Bydgoszcz)
3. Karol Kopicz i Anton Matvienko (UKS Laski)
PEŁNE WYNIKI

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments