fot. Dariusz Krzywański

Kolejnym „etapem” Mistrzostw Polski 2022 będą wyścigi ze startu wspólnego juniorów oraz połączonego peletonu orliczek i elity kobiet. Oznacza to, że do rozdania są trzy komplety medali.

Tytułów bronić będą: w juniorze Kacper Hoppa (UKS Copernicus CCC Toruń), wśród orliczek Dominika Włodarczyk (ATOM Deweloper Pościellux.pl Wrocław), zaś w stawce elity kobiet Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń). Każde z nich stanie na starcie swoich wyścigów w dokładnie tych samych barwach co rok temu i wszyscy oni nie są bez szans na ponowne odniesienie sukcesu, choć z pewnością nie będzie o to łatwo.

Trasa
Podczas piątkowej rywalizacji orlików dowiedzieliśmy się już, że bez odpowiedniego tempa runda nie należy do zbyt selektywnych. Na wszystkie kategorie wiekowe czekają jutro 124km ze startem i metą w Nowym Dworze Mazowieckim, z którego kolarze i kolarki dojadą na rundy prowadzące przez Błędówko i Pomiechówek. W sumie do pokonania będą 4 okrążenia. Końcówka to dość kręty, miejski teren, a na ostatnich 800 metrach jest aż 5 zakrętów pod kątem 90 stopni. Wśród panów do lat 23 nie obyło się bez kraksy, a odpowiednie pozycjonowanie w peletonie będzie kluczem do sukcesu.

Pogoda
Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski robi się coraz goręcej nie tylko za sprawą sportowych emocji, ale i zwyczajnie palącego słońca – temperatury potrafią już przekraczać 30 stopni, a nowy i czarny asfalt świetnie odbija promienie. Dodatkowo wiatry są raczej nieobecne, co powoduje, że jest nieco duszno i ukrop daje się mocno we znaki.

Faworyci wyścigu juniorów
Jako pierwsi o 10:00 do rywalizacji przystąpią młodzi zawodnicy. Tytułu zdobytego w Kartuzach broni Kacper Hoppa (UKS Copernicus CCC Toruń), acz wzrok większości widzów będzie zapewne skupiony na kilku jego kolegów z drużyny – Huberta Grygowskiego, Dominika Ratajczaka, Dawida Łątkowskiego, Jakub Kasparow czy Franciszek Kaczorowski – kolarze w pomarańczowych trykotach w tym roku nabyli mnóstwo doświadczenia ścigając się poza granicami naszego kraju, a 12-osobowy skład czyni ich główną siłą w peletonie.

Smak złota na tych mistrzostwach zna już Marek Kapela (HRE Mazowsze Serce Polski). W jeździe indywidualnej na czas wyprzedził Konrada Waliniaka (KLTC Konin) – obaj ci kolarze mogą się pokazać z dobrej strony także podczas startu wspólnego.

Z pewnością swoje do udowodnienia mają dwaj kolarze zagranicznych ekip – Michał Żelazowski (ASD Young Bikers) i Antoni Kida (Cannibal Team). Na wsparcie drużyny nie może także liczyć jedyny kolarz UKS TFP Jedynki Kórnik – Dawid Wika-Czarnowski oraz analogicznie usytułowany w stawce Grzegorz Kitkowski (UKS Moto-Jelcz Laskowice).

Siła zespołu i mocni liderzy – to właśnie definiuje UKS Avatar, którego reprezentować będą m.in. Mikołaj Szulik i Franciszek Kocur, a także UKS Koźminiankę Koźminek, która to może liczyć na medal w wykonaniu Łukasza Juszczaka bądź Pawła Więczkowskiego.

Warto także zwrócić uwagę na Kajetana Wąsowicza (CZKKS „Kolejarz-Jura” Częstochowa), Filipa Gruszczyńskiego (Grupa Kolarska Gliwice), Kamila Dolaka (KTK Kalisz) czy Kacpra Skonecznego (MLKS Baszta Bytów).

Faworytki elity kobiet i orliczki
Dwie kategorie pań wystartują wspólnie o nieco przyspieszonej godzinie, bowiem punktualnie o 14:00. Zawodniczki do lat 23 w hipotetycznej sytuacji mają nawet szanse na dwie koszulki mistrzyni Polski – klasyfikowane bowiem będą tak jak w poprzednich latach zarówno w swojej grupie, jak i w elicie.

Zacznę od drużyny obrończyni tytułu w „głównej” kategorii, czyli od TKK Pacific Nestle Fitness Toruń. Karolina Karasiewicz będzie miała towarzystwo m.in. mocnych orliczek – znającej już smak złota w jeździe indywidualnej na czas Pauliny Pastuszek czy Natalii Krześlak.

Świetnie w tym roku prezentują się kolarki ATOM Deweloper Pościellux.pl Wrocław. W orliczce tytułu bronić będzie Dominika Włodarczyk, a ekipa ma już jeden złoty medal – Agnieszka Skalniak-Sójka wygrała czasówkę w kategorii elity kobiet. W gronie tych starszych kolarek jeżdżących w różowo-fioletowych strojach warto wspomnieć takie zawodniczki jak Daria Pikulik, Monika Brzeźna czy Katarzyna Wilkos, zaś orliczkami tej ekipy są m.in. Olga Wankiewicz i Tamara Szalińska.

Przeciwko tym zawodniczkom staną osamotnione na papierze kolarki z zagranicy. Z pewnością złoty medal zdobyć mogą Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling), Karolina Kumięga (Valcar – Travel & Service) i Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team). Orliczką jest Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra) – to ona ma z pewnością duże szanse na zdobycie dwóch trykotów mistrzyni Polski.

Przeciwko takiej sile staną jeszcze kolarki pozostałych polskich ekip – m.in. LARK Ziemi Darłowskiej, UKS TFP Jedynki Kórnik czy GKS Cartusii Kartuzy – ten ostatni zespół ma już na tych mistrzostwach srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas za sprawą Kamili Mróz.

Zapowiedź całych Mistrzostw Polski 2022
Wszystkie artykuły dotyczące Mistrzostw Polski 2022

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments