fot. Getty Images

Ostatni etap wyścigu Tour of Slovenia padł łupem Tadeja Pogačara, a na trzeciej pozycji uplasował się Rafał Majka. Z polsko-słoweńskim duetem spróbował dzisiaj zawalczyć Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), który przegrał jednak finisz ze swoim rodakiem.

Piąty i zarazem ostatni etap wyścigu Tour of Slovenia miał charakter pagórkowaty. Prowadził z miejscowości Vrhnika do Nowego Miasta, a łączny dystans wynosił 155,7 km.  Organizatorzy urozmaicili końcówkę umieszczający krótki, ale stromy podjazd trzeciej kategorii niecałe dziesięć kilometrów przed metą. Także sam finisz prowadził lekko pod górę.

Etap przebiegał dość dynamicznie i nie od razu uformowała się ucieczka dnia. Gdy wreszcie już to nastąpiło, to drużyna HRE Mazowsze Serce Polski po raz kolejny miała swojego przedstawiciela w odjeździe – tym razem był to Adam Stachowiak.

Wszelkie ataki zostały jednak skasowane przed ostatnim podjazdem dnia, czyli Tršką Górą. Tam z peletonu zaatakował Tadej Pogačar, który na stromiznach tej premii prezentował się zdecydowanie najlepiej. Na koło usiadł mu Matej Mohorič, a tuż za nim jechał Rafał Majka.

Na zjeździe tych trzech kolarzy połączyło się. Zespawać do nich stratę próbował inny reprezentant Słowenii, doskonale znany z Tour de Pologne Luka Mezgec, ale ostatecznie kolarz BikeExchange-Jayco zrezygnował z tego pomysłu. Polał się wodą i zaczekał na peleton, który doprowadził jako pierwszy na metę – 26 sekund za Pogačarem. Na ostatnich metrach wydarzyła się również kraksa.

Tymczasem finisz na metę rozegrali właściwie między sobą Pogačar oraz Mohorič. Rafał Majka pracował wcześniej dla dwukrotnego zwycięzcy Tour de France i eksplozywny finisz obu panów obserwował z dystansu. Widząc zwycięskiego po raz kolejny „Pogiego” również uniósł rękę w geście triumfu.

Rafał Majka kończy Tour of Slovenia, który jest dla niego ostatnim wyścigiem przed Tour de France na drugim miejscu w „generalce”, a także z dwoma etapowymi zwycięstwami. Wraz ze swoim liderem i jednocześnie kolegą z drużyny Tadejem Pogačarem zdominowali wszystkie etapy poza drugim, który wygrał sprinter Dylan Groenewegen. Polak został również najlepszym góralem wyścigu.

Wyniki po ostatnim etapie Tour of Slovenia 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
zbig
zbig

trochę liczyłem na „narodową solidarność” ale interesy korporacyjne ,nie ma zmiłuj się…😀

Jan
Jan

Taki se ten Tour of Slovenia, Widoki ciekawsze niż sam wyścig. Nawet te zwycięstwa Majki niewiele zmieniły w jego atrakcyjności.