fot. Voster ATS Team / Szymon Gruchalski

Emilien Jeanniere (Vendée U) był najlepszy na pierwszym etapie trzydniowego Tour d’Eure-et-Loir. W końcówce pokonał miedzy innymi Roberta Donaldsona (Wielka Brytania) i Samuela Leroux (Go Sport – Roubaix Lille Metropole). Jakub Murias (Voster ATS Team) finiszował na szóstej pozycji.

W piątek rozpoczęły się zmagania we francuskim Tour d’Eure-et-Loir. Kolarze ścigali się na lekko pofałdowanym, 160-kilometrowym etapie, na którym ulokowano cztery lotne i trzy górskie premie – ostatnia z nich została umiejscowiona na linii mety w Chateaudun (0,6 km; 5,2%), przez którą kolarze przejeżdżali dwukrotnie.

We francuskiej „etapówce” wystartowali kolarze Voster ATS Team – Patryk Stosz, Paweł Cieślik, Jakub Murias, Szymon Krawczyk, Damian Papierski i Krzysztof Parma.

Jak to we francuskich wyścigach bywa, tempo od początku zmagań było bardzo wysokie. Wielu zawodników próbowało oderwać się od peletonu, ale żadna ucieczka nie zdołała wypracować sobie wystarczająco dużej przewagi. Na pierwszych dwóch lotnych premiach dominowali kolarze WB – Fybolia Morbihan – Mickael Guichard i Jocelyn Baguelin, którzy wygrali obydwa finisze.

Po drugiej lotnej premii od peletonu oderwała się duża grupa. Znaleźli się w niej między innymi: Thomas Denis, Samuel Leroux (Go Sport – Roubaix Lille Metropole), Luke Mudgway (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling Team), Paweł Cieślik (Voster ATS Team) czy Jocelyn Baguelin, który był najszybszy na trzeciej lotnej premii. Harcownicy dość szybko odjechali głównej grupie na kilkadziesiąt sekund, ale peleton stale trzymał ich na krótkiej smyczy.

Na ponad 65 kilometrów do mety ucieczka została zlikwidowana. Wtedy w peletonie nastąpiło niemałe poruszenie, lecz nie wyklarowała się żadna ucieczka. Na czwartej lotnej premii, na której można było zdobyć bonusowe sekundy, najszybszy był Norman Vahtra (Go Sport – Roubaix Lille Metropole), niedawny triumfator etapu Tour of Estonia.

Niedługo później od grupy odskoczyło ponad dwudziestu zawodników, w tym: Mathis Le Berre (Côtes d’Armor-Marie Morin-U), Emilien Jeanniere, Thomas Bonnet (Vendée U), Thomas Denis, Samuel Leroux (Go Sport – Roubaix Lille Métropole), Robert Donaldson (Wielka Brytania), Ryan Christensen (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling), Mees Hendrickx, Toon Vandebosch (Alpecin-Fenix Development Team), Willie Smit, Reinier Honig (China Glory Continental Cycling Team) oraz jeden z kolarzy Voster ATS Team – Jakub Murias.

Kolarze w odjeździe zgodnie współpracowali i utrzymali kilkudziesięciosekundową przewagę aż do finałowych kilometrów. Aktywnie jechali wtedy między innymi: Thomas Denis, Willie Smit, Jakub Murias i Mathis Le Berre – odjazd Polaka i Francuza został jednak źle skierowany na 3 kilometry do mety, przez co zawodnicy stracili swoją przewagę.

Po zwycięstwo sięgnął Emilien Jaenniere z Vendée U, który został pierwszym liderem wyścigu. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Robert Donaldson i Samuel Leroux. Szóste miejsce, po aktywnej jeździe, zajął Jakub Murias.

Wyniki pierwszego etapu Tour d’Eure-et-Loir 2022:

Poprzedni artykułCriterium du Dauphine 2022: Sebastian Molano zdyskwalifikowany za uderzenie rywala
Następny artykułValentin Ferron: „Takich chwil nie będzie wiele”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments