fot. Małopolski Wyścig Górski / Tomasz Markowski

Ostatni etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego zakończył się zwycięstwem Jonasa Rappa (Hrinkow Advarics Cycleang). Kolarze austriackiej drużyny ustrzelili dublet – zarówno na etapie, jak i w klasyfikacji generalnej. Na drugim miejscu na Przehybę wjechał Rainer Kepplinger, natomiast czwartą pozycję zajął Artur Sowiński (Voster ATS Team).

Tegoroczna edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego zakończył się etapem z Jabłonki na szczyt Przehyby (7 km; 10%). Na dojeździe do finałowego podjazdu, kolarze pokonali wspinaczki pod Przełęcz Knurowską (5,2 km; 5,4%) i Gaboń (2,5 km; 7,4%), tuż przed rozpoczęciem Przehyby.

Po starcie w Jabłonce tempo było bardzo wysokie. Mimo wielu ataków, żadnemu z kolarzy nie udało się oderwać od czołowej grupy. Na lotnej premii w Czarnym Dunajcu najszybszy był Jan Barta (Elkov-Kasper), który zajął też trzecie miejsce na finiszu w Szaflarach. Wtedy na czoło wyścigu wysforowali się (Tashkent City Professional Cycling Team) i Patryk Stosz (Voster ATS Team). Dwójka została odpuszczona przez peleton i z czasem zaczęła powiększać swoją przewagę.

Gdy wynosiła ona ponad 3 minuty, w głównej grupie rozpoczęły się kontrataki – do liderów próbowali dojechać: Jan Miazga (LUKS Trójka Piaseczno), Ulugbek Saidov i Bekhzodbek Rakhimbaev (Tashkent City Professional Cycling Team), Szymon Łapsa (TC Chrobry SCOTT Głogów) i Aljaz Jarc (Adria Mobil). Grupa pościgowa nie zdołała jednak dołączyć do liderów – została złapana przez peleton, napędzany przez Elkov-Kasper i Hrinkow Advarics Cycleang, na około 20 kilometrów do mety.

W międzyczasie wszystkie premie padły łupem Uzbeka – Akramjona Sunnatova.

Kolarz Tashkent City Professional Cycling Team odjechał od Patryka Stosza na premii górskiej pod Gaboń, ale został złapany w pierwszej części wspinaczki pod Przehybę.

Na ostatnim podjeździe wysokie tempo ponownie narzucili kolarze Elkov-Kasper i Hrinkow Advarics Cycleang. To właśnie dwójka zawodników austriackiej formacji – Rainer Kepplinger oraz wicelider zmagań, Jonas Rapp – oderwali się od przerzedzonej grupki. Okazali się bezkonkurencyjni – jako pierwszy linię mety przeciął Jonas Rapp, a drugie miejsce zajął Kepplinger. Za plecami kolarzy Hrinkowa dochodziło do licznych przetasowań. Ostatecznie trzecie miejsce zajął Jakub Otruba (Elkov-Kasper), a czwarty był najlepszy z Polaków – Artur Sowiński (Voster ATS Team). Na ósmej lokacie uplasował się Paweł Cieślik (Voster ATS Team), natomiast dziewiąty finiszował Jakub Kaczmarek z HRE Mazowsze Serce Polski.

Wyniki trzeciego etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2022:

Poprzedni artykułMedaglia d’Oro Città di Monza 2022: Michał Żelazowski drugi w zmaganiach juniorów
Następny artykułCritérium du Dauphiné 2022: Wout van Aert triumfuje na otwarcie
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

Słabiutko to wygląda… Mamy jakiegoś zdolnego juniora który ma szanse pójść w ślady Majki?