Lennert Van Eetvelt został triumfatorem drugiego, najtrudniejszego etapu Course de la Paix Grand Prix Jeseníky. Młody reprezentant Belgii pokonał trójkę rywali na górskim finiszu i został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Najlepszy z Polaków, Kamil Szymacha, zajął 32. miejsce ze stratą nieco ponad 6 minut.

Drugi, królewski etap Wyścigu Pokoju do lat 23 prowadził z miejscowości Bruntál, by po 134km dotrzeć na szczyt Dlouhé Stráně. Pierwsza część była dość prosta, druga zaś obejmowała dwukrotny podjazd pod Přístřešek Pod horní nádrží (7,9km; 8,1%), z tym, że za drugim razem kolarze pokonać mieli jeszcze małą poprawkę do linii mety (2,4km; 6,8%). To dziś można było spodziewać się kluczowych dla klasyfikacji generalnej akcji.

Od samego startu oglądaliśmy próby zawiązania się ucieczki złożonej z mniej znanych kolarzy, ale peleton nie pozwalał harcownikom na zbyt wiele. Ostatecznie na pierwszej lotnej premii powalczyli ledwie dwaj uciekinierzy, a byli to Enzo Leijnse (Holandia) oraz Mattéo Vercher (Francja). Po sekundę za ich plecami wyskoczył z kolei Fabio Christen (Szwajcaria).

Závod Míru U23 Grand Prix Jeseníky

Peleton za plecami uciekinierów dość spokojnie dotarł do pierwszej górskiej premii, gdzie po punkty wyskoczył liderujący w tej klasyfikacji Holender Owen Geleijn. Główną grupę prowadzili jednak głównie Czesi, którzy mieli w swoim posiadaniu żółtą koszulkę – konkretnie wiózł ją na barkach Pavel Bittner.

Uciekinierów złapano u podnóża pierwszej wspinaczki pod Přístřešek Pod horní nádrží (7,9km; 8,1%). Tam za pracę wzięli się Belgowie i Włosi, a z peletonu zostały tylko strzępy. Na zjazdach w głównej grupie znajdowało się już tylko 23 kolarzy, drugie podejście do trudnego podjazdu na czele zaczęło już tylko 15 zawodników.

Ostatecznie po wygraną, pierwszą w swojej międzynarodowej karierze, sięgnął Lennert Van Eetvelt. Młody Belg reprezentujący na co dzień Lotto Soudal u23, a związany już z worldtourową formacją Lotto-Dstny na lata 2023-24 na finiszu z 5-osobowej grupki ograł Hiszpana Alejandro Franco i Australijczyka Rudy Portera. 20-letni Lennert Van Eetvelt został także nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Wyniki 2. etapu Wyścigu Pokoju Orlików:

Poprzedni artykułMałopolski Wyścig Górski 2022: Relacja tekstowa z drugiego etapu
Następny artykułMałopolski Wyścig Górski 2022: Stosz rewanżuje się za Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.