fot. Team BikeExchange – Jayco / Ted Walker

Dylan Groenewegen (Team BikeExchange – Jayco) po raz czwarty w karierze wygrał Veenendaal-Veenendaal Classic, zakończony finiszem z peletonu. Na podium finiszowali też Gerben Thijssen (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux) i Arnaud De Lie (Lotto Soudal).

Wyścig Veenendaal-Veenendaal Classic był kolejną odsłoną cyklu Exterioo Cycling Cup. Kolarze ścigali się na 195-kilometrowej trasie ze startem i metą w Veenendaal. Teren, w którym rywalizowali zawodnicy, w głównej mierze był płaski, jednak organizatorzy zaplanowali na dziś kilka podjazdów, w tym sekwencję Grebbeberg (600 m; 5,5%)-Paardenveld (600 m; 4,2%), oddaloną od mety o 12 kilometrów.

Tuż po starcie od peletonu odskoczyło czterech zawodników – Rick Pluimers (Jumbo-Visma), Stijn Appel (ABLOC CT), Sven Burger (BEAT Cycling) oraz Michael Garrison (Hagens Berman Axeon). W pogoń za czteroosobową ucieczką udał się Tim Marsman (Metec-SOLARWATT CT p/b Mantel), który po krótkim pościgu dołączył do czołówki.

Odjazd szybko zdołał wypracować sobie 3,5-minutową przewagę nad peletonem, na czele którego tempo dyktowały ekipy Team BikeExchange – Jayco i Lotto Soudal, mające w swoich składach szybkich zawodników, Dylana Groenewegena i Arnauda De Lie. Z czasem główna grupa przyspieszyła i 50 kilometrów przed metą miała już tylko minutę straty. Jeszcze przed finałową sekwencją podjazdów Grebbeberg-Paardenveld, z czołówki odpadł Sven Burger i Michael Garrison, jednak drugi z nich po chwili słabości zdołał wrócić do czołówki.

W międzyczasie na czele peletonu pojawiły się koszulki takich ekip, jak: Bingoal Pauwels Sauces WB, Sport Vlaanderen – Baloise czy Alpecin-Fenix.

Rozciągnięta grupa zbliżała się do ucieczki i złapała ją na podjeździe pod Paardenveld. Tam też doszło do kraksy, w której ucierpiał Daniel McLay z Team Arkea Samsic. Mimo kilku prób ataków – szczególnie ze strony kolarzy Jumbo-Visma – żaden zawodników nie zdołał wypracować sobie przewagi nad rywalami. O zwycięstwie w Veenendaal-Veenendaal Classic zadecydował finisz z peletonu, w którym najszybszy był Dylan Groenewegen. Jest to jego czwarty triumf w karierze w tym wyścigu.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Gerben Thijssen i Arnaud De Lie.

Wyniki Veenendaal-Veenendaal Classic 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments