matej mohoric sonny colbrelli paris roubaix 2021
Bahrain Victorious / Merida Bikes

Bez obrońcy tytuły, ale z wszechstronnym Matejem Mohoricem na czele do rywalizacji w 119. edycji wyścigu Paryż-Roubaix przystąpi ekipa Bahrain Victorious. Quick-Step Alpha Vinyl kolejny raz postawi natomiast na Kaspera Asgreena, choć w jej składzie nie brakuje zawodników, którzy w przeszłości popisywali się doskonałą jazdą na brukach północno-wschodniej Francji.

Bahrain Victorious bez obrońcy tytułu

Po pięknym zwycięstwie w rozgrywanej ubiegłej jesieni, deszczowej edycji Piekła Północy, Colbrelli nie będzie mógł ponownie stanąć na starcie w podparyskim Compiègne ze względu na poważne problemy zdrowotne. Przypominamy, że 31-letni Włoch zasłabł po finiszu na 1. etapie tegorocznego Volta a Catalunya, a dalsze badania wykazały, że przyczyną była arytmia serca. Na początku kwietnia Colbrelli przeszedł w szpitalu w Padwie zabieg wszczepienia kardiowertera-defibrylatora serca, a jego przyszłość w zawodowym sporcie nie jest pewna.

Maluje to dość pesymistyczny obraz, choć jeśli jednym z założeń drużyny Bahrain Victorious na ten sezon było odniesienie kolejnego triumfu w jednym z wyścigów zaliczanych do monumentów, cel ten został osiągnięty już za pierwszym podejściem – za sprawą zwycięstwa Mateja Mohorica w Milano-Sanremo. Właśnie 27-letni Słoweniec stanie w niedzielę na czele ich składu, a jego wytrzymałość i świetne panowanie nad rowerem dają nadzieję na kolejny bardzo dobry wynik, nawet jeśli jego rezultaty z wcześniejszych występów w Paryż-Roubaix tego nie sugerują (70. w 2019, DNF w 2021).

W składzie ekipy z Bahrajnu zabraknie tym razem Filipa Maciejuka, który ze względu na złe samopoczucie nie pojawił się na starcie środowej Brabantse Pijl, oraz – co bardziej zaskakujące – pałającego do Piekła Północy ogromną miłością Heinricha Hausslera.

Na brukach Roubaix Mohoric będzie mógł natomiast liczyć na wsparcie obeznanych Jashy Sütterlina i Dylana Teunsa, podczas gdy pierwsze i drugie doświadczenia w „dorosłym” Paryż-Roubaix zbierać będą Johan Price-Pejtersen i Fred Wright. Występy 22-letniego Brytyjczyka w juniorskich edycjach Piekła Północy każą podchodzić do jego szans z ostrożnym optymizmem, choć aktualna forma i poczynione w ostatnich miesiącach postępy sugerują, że jest on w stanie pokusić się o bardzo dobry indywidualny wynik.

Skład Bahrain Victorious na 119. Paryż-Roubaix:

Matej Mohoric, Fred Wright, Jasha Sütterlin, Johan Price-Pejtersen, Dylan Teuns, Yukiya Arashiro, Chun Kai Feng

Quick-Step stawia na doświadczenie

Swój skład na 119. edycję Paryż-Roubaix podała również drużyna Quick-Step Alpha Vinyl, która cały czas szuka dużego triumfu w tegorocznej kampanii północnych klasyków. Jak przyznał rzadko szczędzący słów menedżer belgijskiej drużyny, Patrick Lefevere, na tym etapie jest mu już wszystko jedno, który z jego kolarzy sięgnie po cenne zwycięstwo.

Liderem składu będzie Kasper Asgreen, który udziałem w Piekle Północy zamknie tę część tegorocznego sezonu. 27-letni Duńczyk musi być nieco zawiedziony, że 3. miejsce w Strade Bianche jest jak dotąd najlepszym wynikiem w jego wiosennej kampanii, dlatego z całą pewnością stanie na starcie w Compiègne dostatecznie zmotywowany. Na papierze Asgreen posiada wszelkie predyspozycje, by błyszczeć na brukowanych sektorach północno-wschodniej Francji, ale jego dotychczasowe dwa występy tego potencjału nie potwierdziły. Niedzielny wyścig będzie więc dla niego jednocześnie szansą i sprawdzianem.

Jeśli weryfikacja przebiegnie niepomyślnie, o honor Quick-Stepu walczyć mogą aż trzej inni kolarze, którzy co prawda nie pokazywali się tej wiosny ze swojej najlepszej strony, ale w przeszłości co najmniej raz meldowali się na welodromie w Roubaix w czołowej dziesiątce: Yves Lampaert, Florian Senechal i Zdenek Stybar.

A może to już czas, aby numer w stylu Mathew Haymana wykręcił Tim Declercq?

Skład Quick-Step Alpha Vinyl na 119. Paryż-Roubaix:

Kasper Asgreen, Zdenek Stybar, Yves Lampaert, Florian Senechal, Tim Declercq, Davide Ballerini, Yannick Steimle

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments