Fot. Evanlite

Z wielką uwagą przyglądam się wszystkim krajowym producentom zarówno rowerów, części rowerowych, jak i wszelkich akcesoriów z nimi związanych. Jedną z firm, które bacznie obserwuję jest śląski producent kół Evanlite. Za marką Evanlite, która koła pod swoją marką sprzedaje od 2018 roku, stoi firma Lemonbike, która w tym roku będzie świętowała ćwierćwiecze istnienia i nie sposób odmówić zarówno doświadczenia, jak i innowacyjności, jako że lemonbike.eu był jednym z pierwszych internetowych sklepów rowerowych w Polsce.

O ile obręcze z włókna węglowego produkowane są na Tajwanie, to cały proces budowy kół odbywa się w Polsce. Ważną informacją jest fakt, że obręcze nie są standardowymi produktami tajwańskich fabryk, a część modeli jest tworzona w oparciu o autorski projekt. Do budowania kół wykorzystywane są podzespoły czołowych producentów, do których zaliczają się między innymi piasty DT Swiss i szprychy Sapim.

W ofercie firmy Evanlite znajdziemy koła szosowe, do kolarstwa górskiego, przełajowego i szutrowego. Wersja pod oponę, szytkę, a może bezdętkowa? Nie ma najmniejszego problemu. Również jeśli chodzi o hamulce, jako że w ofercie znajdziemy koła dostosowane do hamulców tarczowych i szczękowych. Już sam proces zamawiania kół na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowany, jednak gdyby się nad tym zastanowić, to właśnie tak powinien on wyglądać. Po wyborze obręczy, piasty, bębenka, szprych i osi możemy dołożyć do kół opony, kasetę i tarcze, a nawet wybrać wersję kolorystyczną. Niemal absolutna swoboda jeśli chodzi o personalizację.

A do tego dochodzi dożywotnia gwarancja i dwuletni program ochronny o nazwie Evanlite Protector. O ile dożywotnia gwarancja obejmuje jedynie wady fabryczne, to program ochronny pozwala na darmową wymianę lub naprawę w przypadku uszkodzenia kół z własnej winy podczas jazdy przez dwa lata od daty otrzymania kół. Po upływie dwóch lat za naprawę lub wymianę będzie trzeba zapłacić, ale kosztorys naprawy zostanie pomniejszony o 40% rabat na komponenty. Brzmi idealnie.

Najbardziej innowacyjnymi kołami Evanlite jest model Graphene MTB dedykowany do kolarstwa górskiego. Wykonana z włókna węglowego obręcz została w przypadku tego modelu wzmocniona grafenem. Wg deklaracji producenta zastosowanie grafenu zwiększyło wytrzymałość obręczy o 30% w stosunku do zwykłego włókna węglowego. W najlżejszej wersji komplet kół Evanlite Graphene MTB waży 1260 gramów, a cena kompletu zaczyna się od 5039 złotych.

Kolekcję kół szosowych otwiera aerodynamiczny model Champion 45. Obręcze kół mają zmienną wysokość i zoptymalizowane zostały pod kątem wysokich prędkości w płaskim i pofałdowanym terenie. Zalecana szerokość opony dla tego modelu to 25-28 mm. W najlżejszej wersji koła Evanlite Champion 45 ważą 1410 gramów, a ich cena zaczyna się od 5699 złotych. Koła te dostępne są zarówno w wersji pod hamulcu tarczowe, jak i szczękowe.

Model New Disc 50 to ulepszona wersja wcześniejszego modelu Evanlite Disc 50. Stożek o wysokości 50 mm sprawdzi się zarówno na płaskim, jak i w pofałdowanym terenie, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby na te koła założyć opony gravelowe i zjechać z asfaltu. Wszystko to za sprawą obręczy o szerkości 21 mm, na której świetnie leżą opony szosowe jak i szersze gravelowe. W najlżejszej wersji koła Evanlite New Disc 50 ważą 1440 gramów, a ich cena zaczyna się od 4399 złotych.

Dla osób preferujących hamulce szczękowe producent ma w ofercie wersję poprzedniego modelu z taką samą wysokością stożka i z powierzchnią hamowania na obręczy. W najlżejszej wersji koła Evanlite Black 50 ważą 1390 gramów, a ich cena zaczyna się od 4199 złotych.

Jeśli szukasz najbardziej uniwersalnych kół, które sprawdzą się nie tylko na płaskich trasach, ale także w górach, oraz na szutrach, to idealnym wyborem będzie model Evanlite New Disc 38. Są one lekkie, wytrzymałe i przede wszystkim sztywne. Można korzystać zarówno z opon bezdętkowych i dętek, a najszersze opony jakie możemy na nich założyć mogą mieć nawet 40 mm. W najlżejszej wersji koła Evanlite New Disc 38 ważą 1360 gramów, a ich cena zaczyna się od 4349 złotych.

Kolarstwu szutrowemu dedykowany jest nowy model kół Evalite New Gravel charakteryzujący się 35-milimetrową wysokością stożka i 24-milimetrową szerokością obręczy. Zastosowanie obręczy typu hookles w połączeniu z systemem bezdętkowym zapewnia lepszą pracę opony, zwłaszcza podczas jazdy w terenie. Dzięki temu na koła te rekomenduje się opony o szerokości od 32 do 55 mm. W najlżejszej wersji koła Evanlite New Gravel ważą 1360 gramów, a ich cena zaczyna się od 4299 złotych.

Niezależnie od wybranego modelu możemy być pewni najwyższej jakości wykonania kół, które są projektowane i budowane przez czynnych kolarzy (część kadry Evanlite ścigała się na poziomie profesjonalnym). Gdy dodamy do tego niemal nieograniczoną możliwość personalizacji kół, oraz program ochronny, to mamy przepis na wymarzony sprzęt do naszych rowerów.

Więcej na: www.evanlite.com

guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Wujek leon
Wujek leon

Kupiłem jakiś miesiąc temu evanlite champion na dt Swiss 240 i jestem bardzo zadowolony. Przedtem miałem mavic comete ale kiepsko się na nich jeździło na bocznych wiatrach.

Luki
Luki

Nie.

Abduu
Abduu

Za ponad 5 tyś i taka waga max powinny ważyć nie więcej niż 1100g

Wujek leon
Wujek leon

Mavic ważą ponad 1700g i kosztują ok 8k