fot. Astana Qazaqstan Team

Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała informacje na temat premierowego sezonu Trek UCI Gravel World Series. W tym roku najlepsi kolarze na świecie powalczą w 12 imprezach w ramach tego cyklu, a jedna z nich rozegrana zostanie w Polsce – będzie to Gravel Adventure w Świeradowie-Zdroju.

Od kwietnia do września potrwa sezon kolarstwa gravelowego w ramach debiutujących w strukturach Międzynarodowej Unii Kolarskiej imprezach. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że będzie to cykl, niemniej gdy przyjrzymy się kalendarzowi zauważymy, że żaden z zawodników nie będzie miał szansy stanięcia na starcie wszystkich wyścigów, co jest lekko kuriozalną sprawą w obliczu tego, że mówimy o jedynie 12 zawodach.

Kalendarz Trek UCI Gravel World Series 2022:

 • 3 kwietnia: UCI Gravel Philippines, Bongabon, Nueva Ecija (PHI)
 • 15 maja: Seven, Nannup (AUS)
 • 5 czerwca: Wish One Gravel Race, Millau (FRA)
 • 18 czerwca: Gravel Adventure, Świeradów-Zdroj (POL)
 • 25 czerwca: Highlands Gravel Classic, Fayetteville (USA)
 • 6 sierpnia: Jingle GX Gravel Race, Amana (USA)
 • 20 sierpnia: Gravel Grit n Grind, Halmstad (SWE)
 • 27 sierpnia: Houffa Gravel, Houffalize (BEL)
 • 3 września: La Monsterrato-Strade Bianche Monferrato, Quattordio (ITA)
 • 4 września: Gravelista, Beechworth (AUS)
 • 17 września: Gravel One Fifty, Veenhuizen (NED)
 • 18 września: Ranxo, Ponts (ESP)

Tym samym widzimy takie przypadki jak rozgrywana 3 września impreza we Włoszech, a już dzień później (co z przesunięciem czasu da jakieś 12 godzin) kolarze będą rywalizowali w Australii. Sezon rozpocznie się na Filipinach, a zakończy weekendem z wyścigami w Holandii i Hiszpanii.

Jestem zachwycony, że mamy teraz ekscytujący i bogaty kalendarz imprez szutrowych dla kolarzy czujących ducha przygody, lubiących jeździć na rowerze po nieutwardzonych drogach i ścieżkach. Najlepsi z nich zdobędą prawo startu w inauguracyjnych UCI Gravel Mistrzostwach Świata, których szczegóły poznamy wkrótce. UCI Gran Fondo World Series cieszy się niezwykłą popularnością i jestem przekonany, że ten koncept będzie równie udany dla formatu szutrowego

— zapowiada David Lappartient, prezydent UCI.

Kwalifikację na mistrzostwa świata otrzyma 25% najszybszych zawodników z każdego z wyścigów z każdej kategorii wiekowej. W premierowym sezonie UCI zdecydowało się nie wprowadzać zbyt rygorystycznych przepisów, pozwalając uczestnikom rywalizować na dowolnym typie roweru bez wspomagania elektrycznego (gravelowy, przełajowy, szosowy, górski, etc.). Ewentualne zmiany w tej materii zostaną wprowadzone w kolejnych latach.

Poprzedni artykułElisa Balsamo: „Pracowałam dla Chloe Hosking, nagle musiałam finiszować”
Następny artykułSettimana Coppi e Bartali 2022: Niesamowite zwycięstwo Mathieu van der Poela
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments