fot. Team NIPPO-Provence-PTS Conti

Szymon Tracz kolejny sezon spędzi w barwach Team NIPPO-Provence-PTS Conti, a właściwie od roku 2022 EF Education-NIPPO Development Team. Jego zespół domyka bowiem formalności związane ze współpracą z ekipą WT i będzie jej oficjalną filią młodzieżową.

W składzie EF Education-NIPPO Development Team znalazło się miejsce dla 15 młodych zawodników – wśród nich jest po 5 Japończyków i Szwajcarów co odpowiada głównym sponsorom młodzieżowej formacji, a także Etiopczyk, Norweg, Duńczyk, Amerykanin i nasz Polak – Szymon Tracz. 6 kolarzy odeszło, 5 nowych pojawiło się w barwach drużyny, która teraz będzie startowała z amerykańską licencją.

Wszystko to związane jest z tym, że jak przeczytamy w oświadczeniu Team NIPPO-Provence-PTS Conti staje się teraz oficjalną drużyną development amerykańskiej formacji WT – EF Education – Nippo. Tu docieramy do małego absurdu, albowiem to ogłoszenie jest nieco dziwne – w dokumentach UCI byli oni bowiem związani taką umową już w sezonie 2021. Wczytując się jednak nieco głębiej znajdziemy jedną zasadniczą różnicę  – od roku 2022 zespół będzie współdzielił kraj licencji, a także możliwe będzie korzystanie z przepisu dotyczącego wypożyczania kolarzy między ekipami.

Na czym to polega? W tym roku 9 formacji na całym świecie korzystało z tej jakże ciekawej i rozwojowej opcji. W największym skrócie – zespół WT/PRT i jego development złączone są niejako unią personalną, w wyniku której ich kolarze mogą w ograniczonych ramach startować w barwach swojego dorosłego/młodzieżowego zespołu niejako na przemian. Zespół WT/PRT może zabrać z devo maksymalnie 2 kolarzy na imprezę ProSeries oraz 4 zawodników na wyścig kategorii 2.1/1.1, w drugą stronę jest to odpowiednio 1 przedstawiciel WT/PRT w devo na 2.2/1.2 i max. dwóch na 2.1/1.1.

Tym samym istnieje niemała szansa, że zobaczymy Szymona Tracza u boku takich kolarzy jak Rigoberto Urán, Magnus Cort Nielsen, Michael Valgren czy nasz Łukasz Wiśniowski w sezonie 2022. Dla Polaka jest to czwarta zawodowa ekipa w karierze – wcześniej reprezentował w 2017 roku Wibatech 7r Fuji, następnie w 2018 One Pro Cycling, w latach 2019-20 było to CCC Development Team, a od roku jest to szwajcarska ekipa.

Skład EF Education-NIPPO Development Team na sezon 2022:
Hagos Berhe (Etiopia), Jonathan Bögli (Szwajcaria), Trym Brennsaeter (Norwegia), Fabio Christen (Szwajcaria), Oliver Wulff Frederiksen (Dania), Masahiro Ishigami (Japonia), Luca Jenni (Szwajcaria), Yusuke Kadota (Japonia), Kevin Kuhn (Szwajcaria), Hijiri Oda (Japonia), Atsushi Oka (Japonia), Felix Stehli (Szwajcaria), Szymon Tracz (Polska), Yugi Tsuda (Japonia) i Ethan Villaneda (USA)

Poprzedni artykułMichał Jackowiak z Copernicusa: „Wypełnia się nasza misja” [VIDEO]
Następny artykułCédric Beullens dołącza do Lotto Soudal
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

Czas na duży progres ! Powodzenia