W miniony poniedziałek w Toruniu Copernicus – Akademia Michała Kwiatkowskiego podsumowała sezon 2021. Zapraszamy do obejrzenia materiału video z tego wydarzenia, który zawiera rozmowę z szefem toruńskiej kuźni talentów – Michałem Jackowiakiem.

W rzeczywistości 29 listopada w Toruniu podsumowano dwa, a nie jeden sezon, ponieważ zorganizowanie wspólnego spotkania rok temu było niemożliwe z powodu pandemii.

Jak twierdzi Michał Jackowiak, zawsze można coś poprawić, ale Copernicus jest zadowolony z dwóch minionych sezonów. Podopieczni Akademii zdobywali medale zarówno w Polsce, jak i za granicą, a jednym z największych sukcesów jest złoto juniorki Olgi Wankiewicz na Mistrzostwach Polski w Kartuzach, która triumfowała w wyścigu ze startu wspólnego, a ponadto w jeździe na czas zdobyła srebro. Wielką radość przyniósł również Kacper Hoppa, który okazał się najszybszy z trzyosobowej grupki i założył biało-czerwoną koszulkę z orzełkiem.

– Pomimo trudności związanych z pandemią, w tym i w poprzednim roku udało nam się zgromadzić podobną liczbę punktów we współzawodnictwie co w 2019 roku, więc jest nieźle. Sukcesy Olgi Wankiewicz i Kacpra Hoppa bardzo nas cieszą. Dublet Olgi w kategorii juniorka na Mistrzostwach Polski jest jednocześnie ukoronowaniem jej kariery w Copernicusie, ponieważ w przyszłym roku będzie się ścigała dla MAT ATOM Deweloper Wrocław. Bardzo się cieszymy, bo w ten sposób wypełnia się nasza misja

– przyznaje Michał Jackowiak.

Jedną z największych dziur do zasklepienia, jeśli chodzi o wychowywanie następców Michała Kwiatkowskiego, patrona Akademii Copernicus, jest kategoria U-23, która w Polsce kuleje. Michał Jackowiak zgadza się, że jest to bardzo ważne, aby ją rozwinąć i nad tym toruńscy kowale kolarskich talentów również pracują.

– Zgadzam się z tym, że orlik jest kluczową kategorią, bo ona jest pomostem między kolarstwem młodzieżowym a zawodowstwem. Wydaje mi się, że najlepszym przykładem tego, jak powinno to funkcjonować jest brytyjska federacja kolarska, która ma wielu zawodników w kategorii orlik z Tomem Pidcockiem na czele – mistrzem olimpijskim w kolarstwie górskim. Widać pracę, która jest wykonywana na dole i przechodzi wyżej. Kadra orlika powinna być bardzo mocna na poziomie narodowym

– dodaje Jackowiak.

Poniżej można obejrzeć całą rozmowę z Michałem Jackowiakiem

Zapraszamy do polubienia tego filmu, zostawienia komentarza oraz subskrybowania kanału NaszosieTV. Już niebawem pojawią się wywiady z Michałem Kwiatkowskim, Michałem Gołasiem, Łukaszem Owsianem oraz nowym prezesem Polskiego Związku Kolarskiego Grzegorzem Botwiną. Do zobaczenia!

Poprzedni artykułPrezentacja strojów Astana Qazaqstan Team za nami
Następny artykułSzymon Tracz zostaje w NIPPO-Provence-PTS – oficjalnym devo EF Education – Nippo
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments