Fot. Wahoo

W ciągu ostatnich kilku tygodni macie okazję rozszerzyć swoją wiedzę dotyczącą  aplikacji treningowej Zwift i tematach z nią związanych. Ostatnio mogliście dowiedzieć się jak zacząć swoją przygodę ze Zwiftem. Dziś sprawdzicie jakie występują rodzaje trenażerów, na których możecie budować formę przed kolejnym sezonem.

Z poniższego tekstu dowiecie się jakie są rodzaje trenażerów, czym się różnią i jakie najlepiej się sprawdzają podczas wirtualnych wyścigów lub treningów.

Producentów trenażerów na rynku jest kilku i mogłoby się wydawać, że wielkiego wyboru nie ma. Jednak różnorodność produktów może nie jedną osobę przyprawić o ból głowy podczas wyboru swojego „narzędzia tortur”. Zacznijmy od tych najtańszych.

Trenażer rolkowy

To taki typ trenażera, na którym jeżdżąc obydwa koła dotykają elastomerowych rolek. Poprzez system linek, gdy napędzamy tylne koło, napędzane jest również koło przednie. Wymaga to od nas trochę wprawy podczas wsiadania na rower jak i zsiadania z niego. Trenujemy wtedy równowagę podczas wykonywania treningów. Taki trenażer jest dosyć głośny ponieważ obydwa koła generują hałas.

Te najtańsze nie mają opcji inteligentnego sterowania oporem poprzez aplikację. Opór ustalany jest przez nas poprzez wybór odpowiedniego przełożenia na kasecie i korbie. Aby używać go na Zwifcie należy umieścić na rowerze czujnik prędkości i kadencji. Dużo lepszą opcją jest jazda z pomiarem mocy.

Trenażer z oporem magnetycznym

To chyba najbardziej popularny rodzaj trenażerów, a przynajmniej prawie każdy na takim zaczynał lub zna kogoś kto taki trenażer katuje zimą. Jego budowa i zasada działania jest bardzo prosta. Do tego urządzenia wpinamy cały rower wraz z tylnym kołem. Warto jest zmienić oponę na dedykowaną.

Fot. Tacx

Zmniejszy poziom hałasu, jak również ograniczy zużycie samej opony i rolki trenażera. Zazwyczaj mamy możliwość sterowania oporem za pomocą manetki, ale również zmiana przełożeń w rowerze pozwala generowany opór nieznacznie zmienić. Podobnie jak w przypadku poprzednich trenażerów do korzystania z aplikacji potrzebny jest czujnik prędkości i kadencji lub pomiar mocy.

Ten rodzaj trenażera to idealny wybór jeśli nie chcesz wydawać fortuny, a jednocześnie spróbować, czy taki rodzaj wysiłku Ci się spodoba.

Trenażer z oporem magnetycznym Smart

Smart, czyli jaki? To taka grupa urządzeń, która pozwala aplikacji sterować oporem trenażera. Trenażer komunikuje się z aplikacją, wysyła do niego dane i odbiera sygnały z aplikacji ustawiając odpowiedni poziom oporu. Pozwala to na wykonywanie jednostek treningowych na odpowiednim obciążeniu. Ma znaczenie również, przy swobodnym eksplorowaniu świata Zwift, ponieważ dodaje obciążenia podczas podjazdów, symulując realne nachylenie. Zazwyczaj takie trenażery mają średniej jakości pomiary mocy, lub są to wartości estymowanie. Niestety różnią się one od wskazań klasycznych mierników mocy w pedałach, czy w korbie. Dzięki łączności samego trenażera z komputerem nie potrzebujemy żadnych dodatkowych czujników.

Trenażery smart są bardzo dobrym wyborem dla amatorów, którzy chcą przepracować zimę. Można pokusić się o interwałowe treningi, a trenażer sam zadba o ustawienie oporu.

Trenażer direct drive

To taka grupa urządzeń, gdzie rower zakładamy już bez tylnego koła. Łańcuch należy założyć na zainstalowaną na trenażerze kasetę i gotowe. Montaż jest banalnie prosty. Większość producentów dodaje adaptery do zamontowania rowerów na tarczach i sztywnych osiach. Różnicą podstawową w stosunku do poprzedniej grupy jest to, że nie napędzamy tutaj małej rolki a duże koło zamachowe, które nierzadko waży kilka kilogramów. Dzięki temu odczucie pedałowania jest bardziej płynne i przyjemne.

Fot. Elite

To chyba najszybciej rozwijająca się grupa produktów. Starsze niestety nie są smart, za to oferują opór olejowy przyrastający wraz z prędkością przełożenia. Te nowsze sterują oporem, mogą go zwiększyć na podjazdach lub zmniejszyć na zjazdach. Pozwalają na wygenerowanie mocy często przekraczającej grubo ponad 1000 W. Większość z nich posiada bardzo dokładne mierniki mocy dzięki czemu można idealnie wykonywać jednostki treningowe. Co również bardzo ważne – są ciche. Podczas jazdy najwięcej hałasu generuje praca napędu roweru. To istotne jeśli mieszkasz w bloku lub masz małe dzieci.

Jeśli Twój budżet pozwala na zakup trenażera direct drive – kupuj. To sprzęt na lata, który urozmaici zimowe treningi, gdy za oknem śnieg albo dużo na minusie.

Interaktywne trenażery rowerowe

Istnieją na rynku dwa znane mi trenażery, które jak przymrużymy oko wyglądają prawie jak pełnoprawny rower. Niestety nie wyjedziemy nimi na ulicę, a jedynie użyjemy ich do treningów w domu. Posiadają bardzo dużo rozbudowanych funkcji, między innymi pozwalają na symulacje nachylenia do 20% i zjazdów do 15%. Mają wbudowany bardzo dokładny pomiar mocy i łączność za pośrednictwem protokołu ANT+ lub Bluetooth. Można je dopasować do swojego wzrostu i dzięki nim wskoczyć na wyższy level treningów w domowym zaciszu. Niestety bardzo słono kosztują, ponieważ trzeba się liczyć z wydatkiem pięciocyfrowym. Sam sprzęt wygląda kosmicznie, ale niestety cena jest na podobnym poziomie.

Podsumowując… Jak to w życiu często bywa, że to co najdroższe będzie najlepsze. W przypadku trenażerów tak jest. Te najtańsze nie oferują zbyt wiele, a niekiedy mogą zniechęcić albo znudzić. Smarty dają trochę więcej z tej „zabawy” i lekko umilają wolno upływający czas. Jadąc ze sterowanym oporem ciągle się coś dzieje, coś się zmienia. Poza tym jeśli chcesz być klasyfikowany w wyścigach na platformie Zwift, należy wybrać trenażer z pomiarem mocy. Chyba, że takowy już masz w rowerze i możesz go używać z trenażerem. Złotym środkiem wydaje się wybór trenażera „direct drive”, bo interaktywne rowery, które od pewnego czasu są w ofercie, skierowane są raczej dla nielicznych odbiorców.

Poprzedni artykułTony Martin: „Nie czułem się już bezpiecznie w peletonie”
Następny artykułNaszosowe podsumowanie sezonu: Proteamowa reszta świata
Ekonomista, mazowiecki kolarz amator, wielbiciel ciastek, mięsożerca. Na co dzień wychowujący dwójkę dzieci, w wolnych chwilach znajdujący czas na treningi. Ulubione wyścigi : Giro i Strade Bianche.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom

To nie jest sprzęt na lata. Psuje się jak cholera. Zadbajcie o serwis tego sprzętu aby mieć gdzie go odesłać. Nie psują się te co pod łóżkiem leżą i się kurzą.