fot. Tour of Slovenia

Za nami już cały World Tour, pora więc zejść nieco niżej. Żeby Państwa nie zanudzać ekipy z drugiej dywizji omawiać będziemy w sporej części blokowo, a na pierwszy ogień trafiają hiszpańskie Pro Teamy.

To nie był dobry sezon dla drużyn z Półwyspu Iberyjskiego. Starczy powiedzieć, że w rankingu najwyżej z całej czwórki znalazła się formacja Caja Rural – Seguros RGA – na 31. miejscu, oczko przed naszym HRE Mazowsze Serce Polski, o którym pisaliśmy tutaj. Idąc dalej po zestawieniu UCI na 37. pozycji znajdziemy Euskaltel – Euskadi, 38. lokata to Equipo Kern Pharma, a dopiero 44. miejsce zajęła drużyna Burgos-BH.

Wszystkie cztery zespoły dość regularnie pokazywały się w imprezach World Tour, choć podopieczni Juana José Oroza z Equipo Kern Pharma czynili to rzadziej od pozostałej trójki. Troszkę nie ma co się dziwić, zespół ten bowiem dopiero w tym roku zadebiutował w drugiej dywizji. Rzeczywistość pokazała jednak, że zdobyli oni tyle zwycięstw co pozostałe ekipy razem wzięte… Gorzej w liczbach, bo są to ledwie 3 triumfy wobec dwóch Euskaltel – Euskadi i jednego uzyskanego przez Caja Rural. Burgos-BH skończyło sezon na 0.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
Caja Rural – Seguros RGA
🇪🇸4. miejsce w Clasica de Almeria (1.Pro)
🇫🇷2. lokata w Cholet – Pays de la Loire (1.1)
🇹🇷4. pozycja w kl. generalnej Presidential Cycling Tour of Turkey (2.Pro)
🇵🇹4. miejsce w kl. końcowej Volta ao Algarve em Bicicleta (2.Pro)
🇪🇸2. lokata w Trofeo Serra de Tramuntana (1.1)
🇪🇸3. i 6. pozycja w kl. generalnej Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol (2.Pro)
🇸🇮Wygrany etap Tour of Slovenia (2.Pro)

Euskaltel – Euskadi
🇮🇹2. miejsce w Per Sempre „Alfredo” (1.1)
🇪🇸6. lokata w kl. generalnej Volta a la Comunitat Valenciana (2.Pro)
🇪🇸3. pozycja w Trofeo Andratx – Mirador des Colomer (1.1)
🇪🇸Wygrana w Vuelta Ciclista a la Región de Murcia (1.1)
🇵🇹Triumf na etapie Volta ao Alentejo (2.2)

Equipo Kern Pharma
🇫🇷4. miejsce w Grand Prix Cycliste la Marseillaise (1.1)
🇵🇹Wygrany etap Volta ao Alentejo (2.2)
🇫🇷Triumf w kl. generalnej i na odcinku Tour Alsace (2.2)
🇪🇸3. miejsce w Prueba Villafranca – Ordiziako Klasika (1.1)
🇸🇰4. lokata w kl. końcowej Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie (2.1)

Burgos-BH
🇵🇹10. lokata w kl. generalnej Volta ao Algarve em Bicicleta (2.Pro)
🇪🇸2. pozycja w Vuelta Ciclista a la Región de Murcia (1.1)
🇫🇷5. miejsce w kl. końcowej Boucles de la Mayenne (2.Pro)
🇫🇷6. lokata w Grand Prix du Morbihan (1.Pro)

Kluczowi kolarze (danego regionu) w sezonie 2021:
🇪🇸Jon Aberasturi (Caja Rural – Seguros RGA)
Jeden z nielicznych sprinterów z hiszpańskiej drugiej dywizji, na którego warto było zwracać uwagę. 32-latek świetnie otworzył sezon – był 4. w Clasica de Almeria, 4. w Per Sempre „Alfredo” i 2. w Cholet – Pays de la Loire. Wysoko finiszował też na niektórych etapach Volta a la Comunitat Valenciana i Volta ao Algarve em Bicicleta. Sięgnął po jedyny triumf na poziomie Pro Series spośród wszystkich analizowanych w tym tekście kolarzy – zgarnął etap Tour of Slovenia. Podczas La Vuelta ciclista a España trzykrotnie finiszował na 6. miejscu na etapach. Kolejne 2 lata spędzi w Trek – Segafredo.

🇪🇸Jonathan Lastra (Caja Rural – Seguros RGA)
Drugi warty uwagi zawodnik również pochodzi z Caja Rural. 28-letni Hiszpan trzymał w tym roku solidny poziom. Znalazł się w drugiej dziesiątce Settimana Internazionale Coppi e Bartali oraz podczas Volta a la Comunitat Valenciana. Na 4. miejscu zakończył Volta ao Algarve em Bicicleta, 2. lokatę zajął w Trofeo Serra de Tramuntana. Dalej w sezon także było dobrze w kolejnych imprezach z cyklu ProSeries – był 6. w Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol i 10. w Tour of Slovenia. Szkoda, że imprezy WT z jego udziałem były zupełnie anonimowe. Hiszpan zostaje w Caja Rural.

🇪🇸Roger Adrià (Equipo Kern Pharma)
23-latek fajnie się rozwija. W tym roku był 7. w klasyfikacji generalnej Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo, podczas Boucles de la Mayenne do końca walczył o trykot górala. Został 5. kolarzem mistrzostw Hiszpanii, na 3. lokacie sklasyfikowano go podczas Prueba Villafranca – Ordiziako Klasika. W świetnie obsadzonym Vuelta a Burgos był 15. Najlepszym wynikiem sezonu wydaje się być jednak 4. lokata w Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie, gdzie dzielnie radził sobie w towarzystwie kolarzy z WT. Kolejny rok spędzi jeszcze w Equipo Kern Pharma, acz później wróżę mu awans do np. Movistaru.

🇪🇸Julen Amezqueta (Caja Rural – Seguros RGA)
28-latek był przede wszystkim 3. kolarzem klasyfikacji generalnej Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol. Oprócz tego był 7. podczas La Route d’Occitanie oraz 6. w Vuelta a Castilla y Leon. Podobnie jak przy jego kolegach z zespołu trzeba jednak napisać, że jakiekolwiek próby walki w WT kończyły się z niczym i to z pewnością temat do przemyśleń. Hiszpan zostaje w Caja Rural.

🇪🇸Mikel Bizkarra (Euskaltel – Euskadi)
Chyba jedyny kolarz, który na poważnie próbował mieszać w imprezach WT. Był 3. na etapie Volta Ciclista a Catalunya. W ProSeries też szło mu dobrze – był 9. w klasyfikacji generalnej Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol. Ukończył na 7. miejscu jeden z górskich odcinków La Vuelta ciclista a España, czym z pewnością podkreślił, że jest zdolnym zawodnikiem. 32-letni, filigranowy Bask zostaje w Euskaltel – Euskadi.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Szczerze? Może nieco rzeczony już wyżej Roger Adrià, może kilka ciekawych finiszów Antonio Jesúsa Soto, niemniej w ogólności Hiszpanie niestety nie doczekali się żadnej ciekawej niespodzianki w tym sezonie. A skoro nie ma pozytywów to…

Największe rozczarowania:
Tu można by napisać z kolei elaborat. Czym w tym sezonie zajmowali się kolarze Burgos-BH? Totalnie w ich barwach zgasł Edwin Ávila, inni kolarze też popadli w pułapkę nijakości, co skończyło się zerem zwycięstw (EDIT: Kolumbijczyk zaliczył wpadkę dopingową w czerwcu). Orluis Aular przechodził do Caja Rural rok temu jako sprawny, silny sprinter, niestety też brakuje wyników. Nieco trudniej narzekać na młodych kolarzy Equipo Kern Pharma czy Basków z Euskaltel – Euskadi, acz kurczę, przydałoby się wnieść do światowego kolarstwa ciut więcej.

Podsumowanie:
Niech się cieszą hiszpańskie ekipy, że w przypadku niższych dywizji postanowiliśmy odejść od ocen końcowych. Padłaby tu bowiem jakaś jedynka. Co by nie mówić gdyby nie składy liczące przeszło 20 kolarzy to ekipy te mogłyby spokojnie jeździć jako formacje kontynentalne i nikt by specjalnie nie żałował. Kilka nieskutecznych ucieczek na imprezach World Touru to za mało by zasłużyć na jakiekolwiek pochwały.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments