Zgromadzenie delegatów Polskiego Związku Kolarskiego wybierało dziś na welodromie w Pruszkowie nowego Prezesa i Zarząd Związku. Na fotel Prezesa kandydowały cztery osoby – Krzysztof Golwiej, Anna Drobek, Grzegorz Botwina i Rafał Makowski. Delegaci zadecydowali, że przez najbliższe cztery lata Polskim Związkiem Kolarskim pokieruje Grzegorz Botwina.

Obrady rozpoczęły się minutą ciszy, ku czci osób związanych kolarstwem, które zmarły w czasie trwania ostatniej kadencji Związku. Następnie ustalono przebieg oraz regulamin Wyborczego Walnego Zgromadzenia PZKol, ale zanim to nastąpiło, kandydaturę wycofał Jacek Kowalski, popierając Rafała Makowskiego. Niedługo później głos objął dotychczasowy Prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Krzysztof Golwiej, który podkreślił, że zamierza wyprowadzić Związek na prostą. Zaznaczył też, że jedyną deską ratunku jest współpraca z Ministerstwem Sportu i przekształcenie toru w Kolarski Ośrodek Sportu.

Później pracę Komisji Rewizyjnej Związku podsumował jej Przewodniczący, a jednocześnie kandydat na fotel Prezesa – Rafał Makowski. Podkreślał on, że jednym z głównych problemów był brak wewnętrznej komunikacji między Komisją, a poszczególnymi organami. Dodatkowo zawnioskował on o brak udzielenia absolutorium Zarządom z lat 2018-2020, natomiast zarekomendował udzielenie absolutorium Zarządowi z 2017 roku. Działanie Komisji Rewizyjnej skrytykował później były wiceprezes Związku, Sebastian Rubin i w odpowiedzi na jego wypowiedź, Rafał Makowski zaznaczył, że Komisja miała mało czasu na przygotowanie sprawozdania i za wszystkie błędy, o ile takie się pojawiły, przeprasza.

Głos zabrał też między innymi Dariusz Banaszek, który wzywał do tego, żeby środowisko zaczęło się szanować, a także zaprzecza, jakoby zastał Związek w dobrej kondycji finansowej, o czym wcześniej mówił Krzysztof Golwiej. Przy mównicy stawali też Arkadiusz Jałowski, Lucjusz Wasielewski, Marek Truchan czy Waldemar Minta.

Po krótkiej przerwie delegaci w jednym głosowaniu udzielili absolutoriów wszystkim Zarządom od 2017 roku włącznie. Następnie odbyły się prezentacje kandydatów – Krzysztof Golwiej, Anna Drobek, Rafał Makowski i Grzegorz Botwina przedstawiali swoje pomysły na naprawę sytuacji w polskim kolarstwie. Później odpowiadali na pytania od delegatów, które dotyczyły głównie szkolenia, wsparcia dla klubów i organizatorów oraz współpracy z Ministerstwem.

Po prezentacjach i odpowiedziach, przystąpiono do tajnego głosowania, w którym najwięcej głosów uzyskał Grzegorz Botwina (31; głosowało 74 delegatów). 25 delegatów zdecydowało się zagłosować na Rafała Makowskiego, 12 na Krzysztofa Golwieja i 6 na Annę Drobek. Do drugiej tury awansowali więc Grzegorz Botwina oraz Rafał Makowski.

W drugiej turze zwyciężył Grzegorz Botwina, który uzyskał 42 głosy i to on został wybrany nowym Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Na Rafała Makowskiego zagłosowało 32 delegatów.

W skład nowego zarządu weszli: Lucjusz Wasielewski, Jacek Kasprzak, Jakub Fornalik, Mariusz Witecki, Błażej Maresz, Marek Rutkiewicz, Rafał Makowski, Franicszek Harbacewicz

Relację tekstową z Wyborczego Walnego Zgromadzenia Delegatów PZKol, która była prowadzona na bieżąco, można znaleźć TUTAJ.

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej

Gratulacje! Łatwo powiedzieć trudniej zadzialać

Michal
Michal

Życzymy sukcesów. Czas przewrócić stolik i zacząć od zera