fot. Deceuninck-Quick-Step/Getty Sport Images

Zwycięstwem Yves Lampaert zakończył się siódmy i zarazem przedostatni etap 17. Tour of Britain. Belg na mecie w Edynburgu pokonał Matteo Jorgensona oraz Matthew Gibsona. Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej zachował Ethan Hayter.

Trasa dzisiejszego etapu Tour of Britain prowadziła z Hawick do Edynburga i liczyła prawie 195km. Po drodze jak każdego dnia znalazło się kilka mniejszych wzniesień, acz na mecie należało się spodziewać finiszu z nieco przerzedzonej grupy. Pod koniec mieliśmy zjazd i dopiero ostatni kilometr był płaski, a to zwiastowało wysokie tempo w końcówce.

fot. Procyclingstats

Od startu podobnie jak w dniu wczorajszym do przodu wyrwała się dwójka kolarzy Deceuninck – Quick Step. Tym razem byli to Davide Ballerini i Yves Lampaert, a ich towarzyszami eskapady byli Pascal Eenkhoorn (Team Jumbo-Visma), Matteo Jorgenson (Movistar Team), Matthew Gibson (Ribble Weldtite Pro Cycling) oraz Christopher Blevins (Trinity Racing). Najwyżej sklasyfikowanym z nich był Amerykanin z hiszpańskiej formacji, acz tracił ponad 5 minut w klasyfikacji generalnej.

Uciekinierzy szybko wypracowali niemal 8 minut nad peletonem i z taką różnicą osiągnęli półmetek zmagań. Przewaga spadała dość powoli i na około 50km przed końcem można było odnieść wrażenie, że główna grupa prześpi pogoń za harcownikami.

Jako pierwszy tempa na 21km przed metą nie wytrzymał Christopher Blevins, zaś pozostała piątka nadal miała 4 minut zapasu. Brakowało między nimi współpracy, ale wzajemne atakowanie się sprawiało, że tempo nadal było bardzo mocne.

O wygranej zadecydowała walka z trzyosobowej grupki, a najlepszym finiszem popisał się Yves Lampaert. Drugie miejsce dla Matteo Jorgensona, a najniższy stopień podium etapowego zajął Matthew Gibson. Peleton stracił prawie 2 minuty.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments