Søren Wærenskjold
fot. Tour de l'Avenir

Zwycięzcą pierwszego etapu ze startu wspólnego w ramach edycji 2021 najbardziej znanej imprezy do lat 23 na świecie został Søren Wærenskjold. Norweg jechał w koszulce lidera po prologu i rzecz jasna utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Dziś na kolarzy czekał dość długi jak na standardy tej etapówki odcinek z Charleville-Mézières do Soissons o długości 161,2km. Po drodze nie było zbyt wielu trudności, acz na trzech górskich premiach rozegrać się miała walka o pierwsze prowadzenie w klasyfikacji górskiej. W szczególności istotna wydawała się wspinaczka na Cote de Pasly (1,2km, 5,5%, 3. kat.), gdyż jej koniec przypadał ledwie 10km przed metą.

Po starcie na czele znalazła się piątka kolarzy w składzie Luke Plapp (Australia), Sebastian Kolze Changizi (Dania), Jordan Santiago Rodriguez (Ekwador), Mats Wenzel (Luksemburg) oraz Louis Coqueret (Grand Est-Hauts de France). Szybko uzyskali oni 3 minuty przewagi.

Lotną premię wygrał kolarz z Ameryki Południowej. Na Cote du Plateau De Californie (2km, 4,8%, 4. kat.) Ekwadorczyk był drugi, a ubiegł go Francuz Coqueret. Ich przewaga na 60km przed metą wynosiła 4 minuty.

Jak widać przewaga piątki była cały czas pod kontrolą peletonu. U podnóża La Côte de Clamecy (1,4km, 6%, 3. kat.) to była ledwie minutka, a dodatkowo grupka zaczęła się dzielić. Ostatecznie uciekinierów złapano tuż za szczytem Cote de Pasly (1,2km, 5,5%, 3. kat.), gdzie triumfował Duńczyk Changizi i peleton we względnej całości zaczął zmierzać w stronę mety.

W sprincie z większej grupy najlepiej poradził sobie prowadzący w klasyfikacji generalnej po wczorajszym prologu Søren Wærenskjold (Norwegia). Kolejne miejsca zajęli Luca Colnaghi (Włochy) i Axel Laurance (Francja). Koszulki lidera i punktową ma w posiadaniu dzisiejszy zwycięzca, najlepszym góralem został Louis Coqueret, a czerwony numer otrzymał Sebastian Changizi.

Wyniki (top10):

01  Søren Wærenskjold Norway
02  Luca Colnaghi Italy
03  Axel Laurance France
04  Pavel Bittner Czech Republic
05  Nicolas Gomez Colombia
06  Filippo Baroncini Italy
07  Ethan Vernon Great Britain
08  Jensen Plowright Australia
09  Alex Vogel Switzerland
10  Gleb Brussenskiy Kazakhstan

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments