Peter Sagan z ekipy BORA-hansgrohe wygrał dziesiąty etap Giro d’Italia. Egan Bernal (INEOS Grenadiers) utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Zawodnicy ścigali się dziś na najkrótszym etapie ze startu wspólnego w tegorocznym Giro d’Italia. Do pokonania mieli 140 kilometrów z L’Aquili do Foligno. Po drodze czekało ich kilka wzniesień – między innymi Sella di Corno (6 km; 4,2%) i oznaczone jako premia górska czwartej kategorii Vallco della Somma (6,8 km; 5%). Szczyt tego podjazdu zlokalizowany był na 40 kilometrów do mety.
Tuż po starcie od peletonu oderwała się czwórka kolarzy – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux), Umberto Marengo (Bardiani-CSF-Faizane), Samuele Rivi (EOLO-Kometa) i Simon Pellaud (Androni Giocattoli – Sidermec). Po kilku minutach doskoczył do nich jeszcze Kobe Goossens z Lotto Soudal.
Zawodnicy wypracowali sobie około dwuminutową przewagę nad peletonem. Harcownicy zdołali dojechać do pierwszej lotnej premii przed główną grupą. Najszybszy był na niej Samuele Rivi, natomiast z peletonu jako pierwszy finiszował Elia Viviani (Cofidis, Solutions Credits).
Za sprawą pracy kolarzy ekipy BORA-hansgrohe, peleton doścignął uciekinierów jeszcze przed Valico della Sommą. Tempo było bardzo wysokie, przez co od głównej grupy odpadli niektórzy sprinterzy, w tym dwaj pierwsi zawodnicy klasyfikacji punktowej – jadący w cyklamenowej koszulce Tim Merlier (Alpecin-Fenix) i Giacomo Nizzolo (Team Qhubeka ASSOS) – a także Dylan Groenewegen i David Dekker (Team Jumbo-Visma).
Na zjeździe z jedynej górskiej premii peleton napędzały ekipy BORA-hansgrohe i Israel Start-Up Nation, co uniemożliwiło powrót do peletonu mistrzowi Europy. Przed bonusową premią tempo znacznie podkręciły drużyny INEOS Grenadiers i Deceuninck – Quick Step. Ostatecznie 3 sekundy przypadły Jhonatanowi Narvaezowi (INEOS Grenadiers), a kolejne pozycje zajęli Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step) i Egan Bernal (INEOS Grenadiers).
O etapowym triumfie zadecydował finisz z peletonu, w którym najszybszy był Peter Sagan (BORA-hansgrohe), który perfekcyjnie wykończył pracę swoich kolegów. Podium uzupełnili Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) i Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation).
W końcówce doszło do kraksy, która podzieliła peleton. Ze względu na strefę ochronną wszyscy zawodnicy jadący wtedy w peletonie otrzymają czas zwycięzcy.
Wyniki dziesiątego etapu Giro d’Italia 2021:
1 | SAGAN Peter | BORA – hansgrohe | 3:10:56 |
2 | GAVIRIA Fernando | UAE-Team Emirates | ,, |
3 | CIMOLAI Davide | Israel Start-Up Nation | ,, |
4 | OLDANI Stefano | Lotto Soudal | ,, |
5 | VERMEERSCH Gianni | Alpecin-Fenix | ,, |
6 | DE BONDT Dries | Alpecin-Fenix | ,, |
7 | VENDRAME Andrea | AG2R Citroën Team | ,, |
8 | ALBANESE Vincenzo | EOLO-Kometa | ,, |
9 | VIVIANI Elia | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
10 | MOLANO Juan Sebastián | UAE-Team Emirates | ,, |
11 | ARNDT Nikias | Team DSM | ,, |
12 | HERMANS Quinten | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
13 | VLASOV Aleksandr | Astana – Premier Tech | ,, |
14 | MOSCON Gianni | INEOS Grenadiers | ,, |
15 | BRÄNDLE Matthias | Israel Start-Up Nation | ,, |
16 | SOLER Marc | Movistar Team | ,, |
17 | TESFATSION Natnael | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
18 | COVI Alessandro | UAE-Team Emirates | ,, |
19 | SÁNCHEZ Luis León | Astana – Premier Tech | ,, |
20 | BARDET Romain | Team DSM | ,, |
21 | OSS Daniel | BORA – hansgrohe | ,, |
22 | BODNAR Maciej | BORA – hansgrohe | ,, |
23 | CONSONNI Simone | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
24 | ULISSI Diego | UAE-Team Emirates | ,, |
25 | NIBALI Vincenzo | Trek – Segafredo | ,, |
26 | BUCHMANN Emanuel | BORA – hansgrohe | ,, |
27 | VALTER Attila | Groupama – FDJ | ,, |
28 | MOLARD Rudy | Groupama – FDJ | ,, |
29 | OLIVEIRA Nelson | Movistar Team | ,, |
30 | CICCONE Giulio | Trek – Segafredo | ,, |
31 | JORGENSON Matteo | Movistar Team | ,, |
32 | FORTUNATO Lorenzo | EOLO-Kometa | ,, |
33 | MOSCA Jacopo | Trek – Segafredo | ,, |
34 | BEVIN Patrick | Israel Start-Up Nation | ,, |
35 | VERVAEKE Louis | Alpecin-Fenix | ,, |
36 | FORMOLO Davide | UAE-Team Emirates | ,, |
37 | FOSS Tobias | Team Jumbo-Visma | ,, |
38 | BERNAL Egan | INEOS Grenadiers | ,, |
39 | VAN DEN BERG Lars | Groupama – FDJ | ,, |
40 | GALLOPIN Tony | AG2R Citroën Team | ,, |
41 | GAVAZZI Francesco | EOLO-Kometa | ,, |
42 | BETTIOL Alberto | EF Education – Nippo | ,, |
43 | SCHULTZ Nick | Team BikeExchange | ,, |
44 | HINDLEY Jai | Team DSM | ,, |
45 | REICHENBACH Sébastien | Groupama – FDJ | ,, |
46 | BENNETT George | Team Jumbo-Visma | ,, |
47 | MASNADA Fausto | Deceuninck – Quick Step | ,, |
48 | ROCHAS Rémy | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
49 | FELLINE Fabio | Astana – Premier Tech | ,, |
50 | SEPÚLVEDA Eduardo | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
51 | ALMEIDA João | Deceuninck – Quick Step | ,, |
52 | IZAGIRRE Gorka | Astana – Premier Tech | ,, |
53 | BRAMBILLA Gianluca | Trek – Segafredo | ,, |
54 | WARBASSE Larry | AG2R Citroën Team | ,, |
55 | YATES Simon | Team BikeExchange | ,, |
56 | VILLELLA Davide | Movistar Team | ,, |
57 | TAARAMÄE Rein | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
58 | MARTIN Dan | Israel Start-Up Nation | ,, |
59 | GUERREIRO Ruben | EF Education – Nippo | ,, |
60 | CARTHY Hugh | EF Education – Nippo | ,, |
61 | ARASHIRO Yukiya | Bahrain – Victorious | ,, |
62 | PUCCIO Salvatore | INEOS Grenadiers | ,, |
63 | EVENEPOEL Remco | Deceuninck – Quick Step | ,, |
64 | CARUSO Damiano | Bahrain – Victorious | ,, |
65 | KANGERT Tanel | Team BikeExchange | ,, |
66 | BILBAO Pello | Bahrain – Victorious | ,, |
67 | BADILATTI Matteo | Groupama – FDJ | ,, |
68 | MARTÍNEZ Daniel Felipe | INEOS Grenadiers | ,, |
69 | NIEVE Mikel | Team BikeExchange | ,, |
70 | ROCHE Nicolas | Team DSM | ,, |
71 | TEJADA Harold | Astana – Premier Tech | ,, |
72 | CHRISTIAN Mark | EOLO-Kometa | ,, |
73 | SCOTSON Callum | Team BikeExchange | ,, |
74 | MOLLEMA Bauke | Trek – Segafredo | ,, |
75 | BOUWMAN Koen | Team Jumbo-Visma | ,, |
76 | PEDRERO Antonio | Movistar Team | ,, |
77 | GHEBREIGZABHIER Amanuel | Trek – Segafredo | ,, |
78 | MÄDER Gino | Bahrain – Victorious | ,, |
79 | HIRT Jan | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
80 | VAN EMDEN Jos | Team Jumbo-Visma | ,, |
81 | FIORELLI Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
82 | VISCONTI Giovanni | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
83 | DE GENDT Thomas | Lotto Soudal | ,, |
84 | CATALDO Dario | Movistar Team | ,, |
85 | ZANA Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
86 | VANHOUCKE Harm | Lotto Soudal | ,, |
87 | FABBRO Matteo | BORA – hansgrohe | ,, |
88 | CONTI Valerio | UAE-Team Emirates | ,, |
89 | STORER Michael | Team DSM | ,, |
90 | MEYER Cameron | Team BikeExchange | ,, |
91 | CAVAGNA Rémi | Deceuninck – Quick Step | ,, |
92 | HONORÉ Mikkel Frølich | Deceuninck – Quick Step | ,, |
93 | SOBRERO Matteo | Astana – Premier Tech | ,, |
94 | BATTISTELLA Samuele | Astana – Premier Tech | ,, |
95 | RAVASI Edward | EOLO-Kometa | ,, |
96 | CAICEDO Jonathan Klever | EF Education – Nippo | ,, |
97 | RUBIO Einer Augusto | Movistar Team | ,, |
98 | NARVÁEZ Jhonatan | INEOS Grenadiers | ,, |
99 | CASTROVIEJO Jonathan | INEOS Grenadiers | ,, |
100 | VALLS Rafael | Bahrain – Victorious | ,, |
101 | BATTAGLIN Enrico | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
102 | CARBONI Giovanni | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
103 | KANTER Max | Team DSM | ,, |
104 | DE MARCHI Alessandro | Israel Start-Up Nation | 2:01 |
105 | ALEOTTI Giovanni | BORA – hansgrohe | ,, |
106 | SERRY Pieter | Deceuninck – Quick Step | ,, |
107 | KNOX James | Deceuninck – Quick Step | ,, |
108 | HAMILTON Chris | Team DSM | 3:00 |
109 | GROßSCHARTNER Felix | BORA – hansgrohe | ,, |
110 | GANNA Filippo | INEOS Grenadiers | 3:08 |
111 | PELLAUD Simon | Androni Giocattoli – Sidermec | 5:36 |
112 | SEIGLE Romain | Groupama – FDJ | ,, |
113 | FRANKINY Kilian | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
114 | WIŚNIOWSKI Łukasz | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
115 | CARR Simon | EF Education – Nippo | ,, |
116 | KEUKELEIRE Jens | EF Education – Nippo | ,, |
117 | GOUGEARD Alexis | AG2R Citroën Team | ,, |
118 | NAESEN Lawrence | AG2R Citroën Team | ,, |
119 | WALSCHEID Max | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
120 | PRONSKIY Vadim | Astana – Premier Tech | ,, |
121 | BENEDETTI Cesare | BORA – hansgrohe | ,, |
122 | NIV Guy | Israel Start-Up Nation | ,, |
123 | RIESEBEEK Oscar | Alpecin-Fenix | ,, |
124 | PETILLI Simone | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
125 | EDET Nicolas | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
126 | TRATNIK Jan | Bahrain – Victorious | ,, |
127 | PASQUALON Andrea | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
128 | KEISSE Iljo | Deceuninck – Quick Step | ,, |
129 | NIZZOLO Giacomo | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
130 | LINDEMAN Bert-Jan | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
131 | MERLIER Tim | Alpecin-Fenix | ,, |
132 | LEYSEN Senne | Alpecin-Fenix | ,, |
133 | DEKKER David | Team Jumbo-Visma | ,, |
134 | RICHEZE Maximiliano | UAE-Team Emirates | ,, |
135 | SABATINI Fabio | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
136 | MOSCHETTI Matteo | Trek – Segafredo | ,, |
137 | VAN GARDEREN Tejay | EF Education – Nippo | ,, |
138 | VAN DER HOORN Taco | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
139 | CEPEDA Jefferson Alexander | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
140 | RAVANELLI Simone | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
141 | SCHMID Mauro | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
142 | GOOSSENS Kobe | Lotto Soudal | ,, |
143 | CAMPENAERTS Victor | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
144 | KRIEGER Alexander | Alpecin-Fenix | ,, |
145 | JANSSENS Jimmy | Alpecin-Fenix | ,, |
146 | RIVI Samuele | EOLO-Kometa | ,, |
147 | JUUL-JENSEN Christopher | Team BikeExchange | ,, |
148 | VAN DEN BERG Julius | EF Education – Nippo | ,, |
149 | KLUGE Roger | Lotto Soudal | 8:01 |
150 | AFFINI Edoardo | Team Jumbo-Visma | ,, |
151 | BOUCHARD Geoffrey | AG2R Citroën Team | 10:11 |
152 | DENZ Nico | Team DSM | ,, |
153 | BERHANE Natnael | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
154 | MARENGO Umberto | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
155 | DE KORT Koen | Trek – Segafredo | ,, |
156 | TAGLIANI Filippo | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
157 | ZOCCARATO Samuele | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
158 | DOWSETT Alex | Israel Start-Up Nation | ,, |
159 | PONOMAR Andrii | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
160 | DINA Márton | EOLO-Kometa | ,, |
161 | MARTENS Paul | Team Jumbo-Visma | ,, |
162 | VENCHIARUTTI Nicola | Androni Giocattoli – Sidermec | ,, |
163 | LAFAY Victor | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
164 | VIVIANI Attilio | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
165 | GABBURO Davide | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
166 | DUCHESNE Antoine | Groupama – FDJ | ,, |
167 | GUGLIELMI Simon | Groupama – FDJ | ,, |
168 | GROENEWEGEN Dylan | Team Jumbo-Visma | ,, |
169 | TORRES Albert | Movistar Team | ,, |
170 | MINALI Riccardo | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 12:30 |
171 | KREDER Wesley | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
172 | HEPBURN Michael | Team BikeExchange | ,, |