Fot. Castelli

Historia kolarskiej marki odzieżowej Castelli sięga 1876 roku, a produkcją odzieży kolarskiej zajmuje się od 1910 roku. W ciągu blisko 150 lat stała się ona symbolem innowacyjności, stylu i wysokiej jakości. To właśnie Castelli wprowadziło na rynek pierwsze spodenki kolarskie wykonane z Lycry, druk sublimacyjny na odzieży, kurtki przeciwwiatrowe, rewolucyjną koszulkę Gabba i optymalizowaną pod kątem aerodynamiki odzież. Bezdyskusyjnie jest to jeden z najważniejszych producentów kolarskiej odzieży. Rzućmy okiem na nowości jakie przygotował na nadchodzący sezon.

Zacznijmy od góry, a więc od koszulek. Wśród nowości zdecydowanie wyróżnia się model Pave, dla który jak sama nazwa wskazuje inspiracją jest kostka brukowa. Koszulka wykonana jest z tkaniny żakardowej. To cały czas jest koszulka firmy Castelli, a więc charakteryzuje się dopasowaniem do sylwetki, przyleganiem do ciała, odprowadzaniem wilgoci oraz przede wszystkim komfortem, jednak wykonana jest z nietradycyjnej tkaniny.

Co więcej, wierzchnia warstwa dzięki technice sublimacyjnej została wykończona dodatkowym drukiem nadającym głębię i wyrazistość wzoru inspirowanego kostką brukową ułożoną na legendarnym podjeździe Oude Kwaremont. Koszulka Castelli Pave dostępna jest w trzech kolorach i czterech rozmiarach w cenie 449 złotych.

Kolejną nowością jest koszulka Polvere, inspiracją dla stworzenia której było kolarstwo szutrowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po szutrach jeździć w koszulkach dedykowanych kolarstwu szosowemu, jednak w ocenie firmy Castelli podczas jazdy na szutrach znacznie częściej narażeni jesteśmy, że okazjonalna gałąź czy krzaki może uszkodzić delikatną tkaninę.

Stąd wziął się pomysł na wykorzystanie tkaniny ProSecco na korpusie i plecach celem zapewnić idealne dopasowanie do ciała, odprowadzanie wilgoci, komfort i lekkość, a ramiona i rękawki uszyć z tkaniny odpornej na zaczepienia. Nie jest to koszulka „gravelowa” jak niektórzy chcieliby ją nazwać. Jest to po prostu koszulka szosowa wykonana z tkaniny odpornej na zaczepienia. Koszulka Castelli Polvere dostępna jest w trzech kolorach i czterech rozmiarach w cenie 399 złotych.

Koszulka Castelli Rapido stworzona została z myślą o prędkości. Wykonano ją w technologii nazywanej Competizione z tkaniny Strada dzięki czemu cechuje się doskonałą przewiewnością oraz odprowadzaniem wilgoci przy jednoczesnym idealnym dopasowaniu do sylwetki. Tkanina zawiera wiele warstw nadruków wykonanych w technologii sublimacyjnej, a dodatek Lycry umożliwia rozciągliwość poziomą przy braku rozciągliwości pionowej.

W połączeniu z silikonowym wykończeniem w dolnej wewnętrznej części koszulki zapobiega to jej podwijaniu się i tworzeniu fałd zaburzających aerodynamikę. Z myślą o poprawie aerodynamiki rękawki, boczne panele i kieszenie wykonano z tkaniny Tailwind wykończonej wypustkami pełniącymi rolę turbulizatorów. Koszulka Castelli Rapido dostępna jest w czterech kolorach i czterech rozmiarach w cenie 349 złotych.

Koszulka Castelli Avanti wykonana została z tych samych materiałów co koszulka Rapide, jednak jej rozmiar jest minimalnie większy, przez co jest nieco luźniejsza. Przekłada się to na nieco większy komfort podczas nawet najdłuższych jazd przy zachowaniu właściwości aerodynamicznych (chociażby dzięki zastosowaniu materiału Tailwind na rękawkach i panelach bocznych). Koszulka Castelli Avanti dostępna jest w czterech kolorach i siedmiu rozmiarach w cenie 349 złotych.

Koszulka Castelli Classifica to typowa koszulka treningowa, idealna na długie godziny spędzone na siodełku. W tej koszulce mamy po prostu dobrze wyglądać i czuć się komfortowo. Tkanina z której została wykonana skutecznie odprowadza wilgoć delikatnie przylegając do ciała, ale nie opinając go tak jak modele dedykowane ściganiu.

Dodatkowo jedna z trzech kieszonek na plecach została wyposażona w zamek. Koszulka Castelli Classifica dostępna jest w pięciu jednolitych kolorach i czterech rozmiarach w cenie 349 złotych.

Koszulka Castelli LaMitica to wszechstronna koszulka, która znajdzie zastosowanie podczas długich jazd treningowych, jak i wyścigów. Stworzona została z tkaniny ProSecco w oparciu o model Squadra i wzorowana jest na modelach w jakich ścigają się zawodowcy. Do jej cech charakterystycznych zaliczają się lekkość i szybkie schnięcie.

Boczne panele wykonane z siateczki odpowiadają za bardzo dobrą oddychalność, a dzięki specjalnej bezszwowej konstrukcji rękawków znacznie poprawia się komfort jej noszenia. Koszulka Castelli LaMitica dostępna jest w dwóch kolorach i czterech rozmiarach w cenie 369 złotych.

Krótkie spodenki kolarskie Premio to topowy model włoskiego producenta. Wykonane zostały z tkaniny Forza, która cechującej się zróżnicowanym stopniem rozciągliwości. Jeśli dodamy do tego zminimalizowaną liczbę szwów, tył wykonany z oddychającej siateczki z bezszwowymi szelkami i kompresyjne nogawki z podgumowanym przeszyciem oraz świetną wkładkę Progetto X2 Air, to mamy przepis na jedne z najbardziej komfortowych spodenek dostępnych na rynku. Spodenki Castelli Premio dostępne są w dwóch jednolitych kolorach i pięciu rozmiarach w cenie 999 złotych.

Innym modelem krótkich spodenek wykorzystujących wkładkę Progetto X2 Air Seamless jest model Endurance 3. Jednak nawet najlepsza wkładka jest bezużyteczna gdy spodenki nie przylegają odpowiednio do ciała. Za to odpowiada konstrukcja spodenek i umieszczenie szwów w okolicy bioder. Spodenki wykonano z tkaniny Endurance Evolution ze względu na jej właściwości odprowadzania wilgoci, schnięcia i odpowiedniej kompresji mięśni. Wykończenie nogawek paskiem Giro3 zapobiega ich podwijaniu się. Spodenki Castelli Endurance 3 dostępne są w dwóch jednolitych kolorach i pięciu rozmiarach w cenie 559 złotych.

Spodenki Entrata to podstawowy model w gamie marki Castelli. Wykonano je z ośmiu paneli Lycry, wkładki KISS Air2, a nogawki wykończono paskiem Giro3. Dodatkowo na tylnej części nogawek umieszczono panele odblaskowe dla podniesienia widoczności. Cechują się one wysokim komfortem, dobry odprowadzaniem wilgoci oraz oddychalnością. Spodenki Castelli Endurance 3 dostępne są w dwóch jednolitych kolorach i sześciu rozmiarach w cenie 399 złotych.

Na uwagę zasługują jeszcze ochraniacze na buty Pioggerella. Użycie w nazwie włoskiego określenia na mżawkę jest nieprzypadkowe. Ochraniacze te zapewniają ochronę przed opadami i wiatrem, ale bez dodatkowego ocieplenia. Wykonano je z rozciągliwego materiału zabezpieczonego hydrofobową powłoką.

Szwy odpowiednio zabezpieczono przed dostawaniem się wody do środka, zastosowano wodoodporny zamek, a mankiet wykończono silikonową taśmą zapobiegającą przed dostaniem się wody od góry. Producent zaleca korzystanie z tych ochraniaczy w temperaturach od 8 do 18 stopni Celsjusza. Ochraniacze Castelli Pioggerella dostępne są w jedynie w czarnym kolorze i trzech rozmiarach w cenie 269 złotych.

Jest to zaledwie niewielki wycinek z kolekcji wiosna-lato włoskiego producenta, jednak w mojej ocenie nowości te są najciekawsze. Oczywiście w ofercie Castelli dostępne są także inne kultowe i doskonałe produkty, jak chociażby koszulka z długim rękawem Perfetto (będąca następczynią Gabby), kurtka zimowa Alpha RoS 2, wiatrówka Aria Shell, rękawiczki Rosso Corsa Pro V czy base layery serii Pro Mesh. Owszem, tanio nie jest, jednak nikt nie zawiedzie się jakością odzieży firmy Castelli dodatkowo upewniając się w przekonaniu, że nie ma złej pogody do jazdy, a jedynie nieodpowiednia odzież.

Dystrybutor: Velo sp. z o.o.

Poprzedni artykułGino Mäder: „Powiedzieliśmy sobie, że dziś pojedziemy dla Mikela”
Następny artykułAutostrada Adriatica – zapowiedź 7. etapu Giro d’Italia 2021
Oficer marynarki handlowej z wykształcenia i zawodu. Pracę na morzu łączy z pasją do kolarstwa, a w szczególności do klasyków. Ma jedną wadę - lubi pływać przed i biegać po rowerze.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments