fot. Getty Images Sport

Włoch Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious) wygrał drugi etap wyścigu Tour de Romandie. Liderem całej imprezy odbywającej się w Szwajcarii pozostał Australijczyk Rohan Dennis (INEOS Grenadiers).

Trzeci dzień rywalizacji w wyścigu “dookoła Romandii” liczył sobie 165-kilometrów. Na trasie na kolarzy czekało aż sześć kategoryzowanych podjazdów. Szczyt ostatniego wzniesienia – La Vue-des-Alpes (7,8 km, 6,8%) znajdował się 16-kilometrów przed metą, co dawało duże szanse na powodzenie akcji zaczepnej w ostatniej fazie wyścigu.

Tuż po starcie wielu kolarzy próbowało zabrać się do ucieczki. Ostatecznie na czele uformowała się sześcioosobowa ucieczka, w której znaleźli się: Antwan Tolhoek (Jumbo-Visma), Hermann Pernsteiner (Bahrain – Victorious), Davide Villella (Movistar Team), Chris Hamilton (Team DSM), Jonathan Klever Caicedo (EF Education – Nippo) oraz Rein Taaramäe (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux). Po dwóch godzinach rywalizacji uciekinierzy mieli nieco ponad dwie minuty przewagi nad peletonem. 

Przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów harcownicy utrzymywali przewagę nad grupą zasadniczą oscylowała w granicach dwóch, dwóch i pół minuty. Gdy do mety pozostało nieco ponad 50-kilometrów, to różnica między peletonem, a uciekinierami zaczęła się znacznie zmniejszać. Zaraz potem od swoich współtowarzyszy ucieczki próbował oderwać się Rein Taaramäe. Estończyk szybko zbudował sobie przewagę samotnie pokonując podjazd pod Les Pontins (4,2 km, 7,9%). Tempo w peletonie niezmiennie dyktowała grupa lidera Rohana Dennisa, czyli INEOS Grenadiers.

35-kilometrów przed końcową kreską zawodnik ekipy Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux miał ponad minutę przewagi nad resztą ucieczki, z której odpadł Antwan Tolhoek. Natomiast grupa zasadnicza do Reina Taaramäe traciła, w tym momencie ponad dwie minuty. Czwórka Harcowników została dopadnięta przez peleton 28-kilometrów przed metą. Na czele pozostał już tylko Taaramäe.

Na finałowym dziś podjeździe – La Vue-des-Alpes (7,8 km, 6,8%) grupa zasadnicza znacząco przyspieszyła. Przewaga Estończyka zaczęła topnieć w oczach. Peleton z każdą chwilą był coraz mniejszy i zbliżał się do jadącego wciąż na czele Reina Taaramäe. Ostatecznie Estończyk został dogoniony na 21-kilometrów przed metą. 

Zaraz potem z topniejącej grupy zasadniczej zaatakował Fausto Masnada (Deceuninck-Quick-Step). Zaraz za Włochem podążyło kilku kolarzy, wśród których znalazł się Sepp Kuss (Jumbo-Visma). Kontrę chwile później przeprowadził Kanadyjczyk Michael Woods (Israel Start-Up Nation),  z którym próbował odjechać wspomniany Kuss oraz filigranowy Francuz Kenny Elissonde (Trek-Segafredo). Dogonił ich prowadzący malutki już peleton Rohan Dennis, który pracował na rzecz kolegów ze swojego zespołu – Gerainta Thomasa i Richiego Porte’a.

Szczyt ostatniego podjazdu na czele pokonała wspólnie grupa 30-35 kolarzy. Wszystko wskazywało na to, że finisz ze zredukowanego peletonu rozstrzygnie losy zwycięstwa etapowego. Faktycznie tak się stało. W końcowym sprincie najszybszy okazał się Włoch Sonny Colbrelli. Na drugim miejscu zafiniszował, Patrick Bevin (Israel Start-Up Nation), natomiast trzecią lokatę zajął Szwajcar Marc Hirschi (UAE Team Emirates).

Wyniki drugiego etapu Tour de Romandie:

1 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious 4:21:42
2 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation
3 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates
4 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team
5 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
6 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe
7 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
8 Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep
9 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
10 Marc Soler (Spa) Movistar Team
11 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team
12 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
13 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
14 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
15 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
16 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
17 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
18 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
19 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
20 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
21 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
22 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
23 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
24 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
25 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange
26 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
27 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
28 Thymen Arensman (Ned) Team DSM
29 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo
30 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
31 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers
32 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
33 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation
34 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ
35 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious
36 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers
37 Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team 0:00:43
38 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
39 Matthias Reutimann (Swi) Swiss National Team
40 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
41 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe
42 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
43 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo
44 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
45 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
46 Jose Herrada (Spa) Cofidis
47 Mathias Fluckiger (Swi) Swiss National Team
48 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team
49 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
50 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
51 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
52 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
53 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation
54 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo
55 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo
56 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange
57 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange
58 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
59 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech
60 Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos
61 Felix Gall (Aut) Team DSM
62 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
63 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:01:02
64 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team 0:01:15
65 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:03:17
66 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
67 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
68 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers 0:04:21
69 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers
70 Marco Brenner (Ger) Team DSM 0:05:25
71 Davide Villella (Ita) Movistar Team
72 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:06:37
73 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:07:01
74 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma
75 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
76 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:07:02
77 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:07:05
78 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:07:07
79 Natnael Berhane (Eri) Cofidis
80 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos
81 Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo
82 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:07:09
83 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:07:13
84 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 0:07:32
85 Thomas Champion (Fra) Cofidis
86 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
87 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
88 Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
89 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
90 Chad Haga (USA) Team DSM
91 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos
92 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
93 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation
94 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
95 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma
96 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma
97 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
98 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep
99 Jos van Emden (Ned) Jumbo-Visma
100 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
101 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
102 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
103 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
104 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
105 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 0:09:47
106 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
107 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers 0:12:57
108 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team 0:14:11
109 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos 0:15:21
110 Joab Schneiter (Swi) Swiss National Team
111 Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal
112 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
113 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers
114 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:17:08
115 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
116 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange
117 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
118 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates
119 Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team
120 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
121 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
122 Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team 0:18:27
123 Elia Viviani (Ita) Cofidis
124 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal
125 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
126 Nico Denz (Ger) Team DSM
127 Riccardo Minali (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
128 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
129 Tom Bohli (Swi) Cofidis
130 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious
131 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
132 Claudio Imhof (Swi) Swiss National Team
133 Joel Suter (Swi) Swiss National Team
134 Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team

Klasyfikacja generalna:

1 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 8:39:48
2 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 0:00:08
3 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:00:09
4 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers
5 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious
6 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates 0:00:11
7 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:00:14
8 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:15
9 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe 0:00:16
10 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
11 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
12 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:19
13 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
14 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
15 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:00:21
16 Thymen Arensman (Ned) Team DSM
17 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:22
18 Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:23
19 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:00:24
20 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:00:25
21 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation
22 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
23 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:00:27
24 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ
25 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
26 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
27 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:00:28
28 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious
29 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange 0:00:29
30 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
31 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange 0:00:30
32 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ 0:00:31
33 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team
34 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo 0:00:32
35 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:00:37
36 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
37 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:01:00
38 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo 0:01:07
39 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe 0:01:08
40 Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:01:10
41 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
42 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:01:13
43 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
44 Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos 0:01:17
45 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 0:01:19
46 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
47 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
48 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:01:20
49 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
50 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team 0:01:22
51 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo 0:01:24
52 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange 0:01:25
53 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:01:29
54 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange 0:01:30
55 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team 0:01:32
56 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team 0:01:49
57 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation 0:03:47
58 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers 0:04:36
59 Felix Gall (Aut) Team DSM 0:04:42
60 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech 0:04:43
61 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers 0:04:57
62 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos 0:05:01
63 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation 0:05:09
64 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:05:10
65 Davide Villella (Ita) Movistar Team 0:05:58
66 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:07:11
67 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious 0:07:14
68 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:07:26
69 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma 0:07:32
70 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:07:36
71 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:07:38
72 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:07:43
73 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:07:44
74 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:07:50
75 Chad Haga (USA) Team DSM 0:07:53
76 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation 0:07:58
77 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal 0:07:59
78 Jos van Emden (Ned) Jumbo-Visma 0:08:03
79 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:08:10
80 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos 0:08:24
81 Matthias Reutimann (Swi) Swiss National Team 0:08:54
82 Marco Brenner (Ger) Team DSM 0:09:31
83 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:10:18
84 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:11:03
85 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:11:09
86 Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo 0:11:16
87 Natnael Berhane (Eri) Cofidis 0:11:26
88 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:11:29
89 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ 0:11:32
90 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 0:11:43
91 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
92 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 0:11:46
93 Mathias Fluckiger (Swi) Swiss National Team 0:11:52
94 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:11:55
95 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos 0:12:01
96 Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team 0:12:03
97 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 0:13:32
98 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:14:31
99 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 0:15:01
100 Thomas Champion (Fra) Cofidis 0:15:31
101 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:15:50
102 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers 0:16:51
103 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ 0:17:43
104 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:18:26
105 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 0:18:28
106 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech 0:18:29
107 Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo 0:18:38
108 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
109 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers 0:19:27
110 Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal 0:19:34
111 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos 0:19:46
112 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 0:21:18
113 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ 0:21:24
114 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates 0:21:28
115 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team 0:22:07
116 Tom Bohli (Swi) Cofidis 0:22:26
117 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech 0:22:34
118 Joel Suter (Swi) Swiss National Team 0:22:45
119 Elia Viviani (Ita) Cofidis 0:22:52
120 Joab Schneiter (Swi) Swiss National Team 0:23:42
121 Nico Denz (Ger) Team DSM 0:26:15
122 Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team 0:26:17
123 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep 0:26:27
124 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team 0:28:17
125 Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team 0:28:23
126 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:28:37
127 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:28:53
128 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 0:29:28
129 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 0:29:39
130 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:29:40
131 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal 0:29:46
132 Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team 0:29:50
133 Claudio Imhof (Swi) Swiss National Team 0:35:10
134 Riccardo Minali (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:35:49
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz

Dzień dobry
Czy jakiś Polak jedzie w tym wyścigu?

Marta Wiśniewska
Admin
Marta Wiśniewska
Reply to  Arkadiusz

Żaden Polak nie wystartował w Tour de Romandie.