fot. BORA-hansgrohe

Peter Sagan (BORA-hansgrohe) został zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu dookoła francuskojęzycznej części Szwajcarii, czyli Tour de Romandie. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Rohan Dennis (INEOS Grenadiers).  

Pierwszy etap wyścigu liczył 168 kilometrów, był pagórkowaty i prowadził z Aigle do Martigny. Odbywał się na czterech rundach pomiędzy tymi dwoma miastami, a każda z nich liczyła 35 kilometrów i dwa podjazdy: Produit (2,7 km; 7%) oraz Chamoson (2,1km; 6,2%). Ostatni raz pod Chamoson kolarze podjechali 22 kilometry przed metą, co mogła otworzyć szansę na zwycięstwo etapowe na przykład sprinterom.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu zawodników: Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Manuele Boaro (Astana-Premier Tech), Robert Power (Qhubeka-Assos), Filippo Conca (Lotto-Soudal), Thymen Arensam (Team Sunweb) oraz Joel Suter (Szwajcaria).

Maksymalna przewaga uciekinierów wynosiła sześć minut. Początkowo za kontrolowanie różnicy wzięła odpowiedzialność oczywiście drużyna INEOS Greandiers, która miała w swoich szeregach lidera – Rohana Dennisa. Mniej więcej 50 kilometrów przed metą w pogoni ucieczki wsparła Brytyjczyków drużyna BORA-hansgrohe i wówczas przewaga zaczęła znacząco spadać.

Około 40 kilometrów przed metą, gdzieś w końcowej części peletonu wydarzyła się kraksa, w której uczestniczyli dwaj kolarze Jumbo-Visma: Christph Pfingsten oraz Jos Van Emden, a także Hiszpan Javier Romo z Astany. Wszyscy wrócili na swoje rowery, choć doświadczyli dość bolesnej kolarskiej “obcierki”. Nie jest również wykluczone, że po etapie okaże się, że któryś z tych zawodników będzie miał nieco poważniejsze obrażenie. Na zdjęciach telewizyjnych było widać bowiem obolałe ciała zawodników i utykanie.

Ucieczka ostatecznie zaczęła rozpadać się na ostatniej rundzie, a konkretnie na podjeździe Produit. Jako pierwszy na premię górską wjechał Arensman, ale w tym momencie miał już tylko około 30 sekund przewagi nad peletonem. Jednak tym, który wywalczył sobie na etapie koszulkę najlepszego górala był Joel Suter, na co dzień jeżdżący w barwach Bingoal Wallonie Bruxelles. 22-letni kolarz zdecydowanie chciał pokazać się w domowym dla siebie wyścigu.

W dolinie pomiędzy podjazdami wiał dość silny czołowy wiatr, co 20 kilometrów przed metą postanowiła wykorzystać drużyna INEOS Grenadiers, wychodząc na czoło peletonu i narzucając mocne tempo. Następnie to samo próbowała zrobić drużyna Deceuninck-Quick Step. Mocniejsze pociągnięcie 12 kilometrów przed metą spowodowało, że od peletonu odjechało dwóch zawodników tego zespołu: Remi Cavagna i Mattia Cattaneo oraz Sebastien Reichenbach z Groupama-FDJ i Damien Howson (Bike Exchange). Czwórka dość szybko zdobyła 20-sekundową przewagę, zagrażając szybkim kolarzom jak Peter Sagan czy Elia Viviani. Ostatecznie jednak atak został skasowany 8,2 kilometry przed metą.

Od tego momentu rozpoczęły się przygotowania do sprintu z większej grupy, na którym najszybszy okazał się były trzykrotny mistrz świata Peter Sagan. O pół roweru wyprzedził on wcześnie finiszującego Sonny’ego Colbrelli.

Dla Słowaka jest to drugie zwycięstwo w tym sezonie, po etapie w Volta a Catalunya. Wygląda zatem na to, że w organizmie Sagana nie ma już śladu problemów związanych z zakażeniem koronawirusa. Warto odnotować, że kolarz drużyny BORA-hansgrohe bardzo dobrze prezentował się także na niełatwych dzisiaj podjazdach.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 4:12:40
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious
3 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation
4 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
5 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates
6 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo
7 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange
8 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
9 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
10 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
11 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
12 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates
13 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
14 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos
15 Davide Villella (Ita) Movistar Team
16 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
17 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe
18 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
19 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
20 Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep
21 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange
22 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
23 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
24 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
25 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
26 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
27 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
28 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
29 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
30 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers
31 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
32 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo
33 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
34 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
35 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation
36 Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos
37 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo
38 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
39 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
40 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
41 Jos van Emden (Ned) Jumbo-Visma
42 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ
43 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
44 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma
45 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
46 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
47 Chad Haga (USA) Team DSM
48 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
49 Marc Soler (Spa) Movistar Team
50 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team
51 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange
52 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation
53 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
54 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo
55 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
56 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo
57 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
58 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
59 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
60 Christopher Hamilton (Aus) Team DSM
61 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma
62 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team
63 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
64 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
65 Thymen Arensman (Ned) Team DSM
66 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
67 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
68 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team
69 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers
70 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
71 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
72 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe
73 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
74 Jose Herrada (Spa) Cofidis
75 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
76 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious
77 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team
78 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers
79 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 0:03:34
80 Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal
81 Tom Bohli (Swi) Cofidis
82 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo
83 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
84 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
85 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious
86 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos
87 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos
88 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
89 Marco Brenner (Ger) Team DSM
90 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
91 Joel Suter (Swi) Swiss National Team
92 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
93 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation
94 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
95 Natnael Berhane (Eri) Cofidis
96 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange
97 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
98 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers
99 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech
100 Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo
101 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
102 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers
103 Elia Viviani (Ita) Cofidis
104 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo
105 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
106 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates
107 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
108 Felix Gall (Aut) Team DSM
109 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team 0:07:22
110 Joab Schneiter (Swi) Swiss National Team
111 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
112 Matthias Reutimann (Swi) Swiss National Team
113 Thomas Champion (Fra) Cofidis
114 Nico Denz (Ger) Team DSM
115 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos
116 Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team
117 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:10:36
118 Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
119 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
120 Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team
121 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep
122 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
123 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
124 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
125 Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team
126 Mathias Fluckiger (Swi) Swiss National Team
127 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
128 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal
129 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious
130 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma
131 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
132 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech
133 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
134 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
135 Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 4:18:06
2 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers 0:00:09
3 Richie Porte (Aus) Ineos Grenadiers
4 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:00:11
5 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:00:12
6 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious 0:00:13
7 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 0:00:14
8 Jesus Herrada (Spa) Cofidis
9 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates 0:00:15
10 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
11 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers
12 Wilco Kelderman (Ned) Bora-Hansgrohe 0:00:16
13 Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
14 Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
15 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:00:17
16 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo
17 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:19
18 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
19 Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
20 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Victorious
21 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:00:21
22 Thymen Arensman (Ned) Team DSM
23 Chad Haga (USA) Team DSM
24 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:22
25 Fausto Masnada (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:23
26 Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo 0:00:24
27 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
28 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:00:25
29 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation
30 Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe
31 Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team
32 Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation 0:00:26
33 Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:00:27
34 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
35 Marc Soler (Spa) Movistar Team
36 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ
37 Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
38 Mattias Skjelmose (Den) Trek-Segafredo
39 Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
40 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:00:28
41 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious
42 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
43 Damien Howson (Aus) Team BikeExchange 0:00:29
44 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
45 Christopher Hamilton (Aus) Team DSM
46 Jan Bakelants (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:00:30
47 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
48 Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange
49 Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation
50 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma 0:00:31
51 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
52 Jos van Emden (Ned) Jumbo-Visma
53 Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ
54 Dario Cataldo (Ita) Movistar Team
55 Tejay van Garderen (USA) EF Education-Nippo 0:00:32
56 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:00:33
57 Davide Villella (Ita) Movistar Team
58 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:00:34
59 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team
60 Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos
61 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
62 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ 0:00:35
63 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers 0:00:36
64 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
65 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
66 Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:37
67 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
68 Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
69 Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
70 Brent Bookwalter (USA) Team BikeExchange
71 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:00:38
72 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team 0:00:39
73 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo 0:00:41
74 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange 0:00:42
75 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates 0:00:46
76 Tsgabu Grmay (Eth) Team BikeExchange 0:00:47
77 Jaakko Hänninen (Fin) AG2R Citroën Team 0:00:49
78 Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos 0:00:52
79 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 0:03:45
80 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers 0:03:54
81 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech 0:03:56
82 Tom Bohli (Swi) Cofidis 0:03:59
83 Felix Gall (Aut) Team DSM
84 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:04:00
85 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech
86 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
87 Andrey Amador (CRc) Ineos Grenadiers 0:04:06
88 Marco Brenner (Ger) Team DSM
89 Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech 0:04:07
90 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo 0:04:09
91 Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo
92 Alex Edmondson (Aus) Team BikeExchange 0:04:10
93 Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo 0:04:11
94 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
95 Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal 0:04:13
96 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 0:04:14
97 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ 0:04:16
98 Sander Armée (Bel) Team Qhubeka Assos 0:04:18
99 Joel Suter (Swi) Swiss National Team
100 Natnael Berhane (Eri) Cofidis 0:04:19
101 Maximiliano Richeze (Arg) UAE Team Emirates 0:04:20
102 Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal 0:04:23
103 Elia Viviani (Ita) Cofidis 0:04:25
104 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos
105 Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation 0:04:26
106 Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:04:27
107 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:04:28
108 Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos 0:04:29
109 Nico Denz (Ger) Team DSM 0:07:48
110 Cyrille Thiery (Swi) Swiss National Team 0:07:50
111 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos 0:07:54
112 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team 0:07:56
113 Thomas Champion (Fra) Cofidis 0:07:59
114 Matthias Reutimann (Swi) Swiss National Team 0:08:11
115 Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:08:18
116 Joab Schneiter (Swi) Swiss National Team 0:08:21
117 Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:10:54
118 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech 0:10:55
119 Tony Martin (Ger) Jumbo-Visma 0:10:56
120 Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech 0:10:57
121 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 0:11:01
122 Charlie Quarterman (GBr) Trek-Segafredo 0:11:06
123 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
124 Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
125 Mathias Fluckiger (Swi) Swiss National Team 0:11:09
126 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
127 Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 0:11:12
128 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:11:13
129 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:11:14
130 Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team 0:11:15
131 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal 0:11:19
132 Simon Pellaud (Swi) Swiss National Team 0:11:20
133 Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team 0:11:23
134 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:11:29
135 Fabio Sabatini (Ita) Cofidis 0:11:45
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments