Fot. PKO Ubezpieczenia VIA Dolny Śląsk

Kolarze szosowi startujący w najpopularniejszym cyklu wyścigów PKO Ubezpieczenia VIA Dolny Śląsk rozpoczynają sezon. 2 maja w Sobótce rozegrany zostanie kultowy Ślężański Mnich, wyścig który zazwyczaj otwierał sezon kolarski w Polsce, w tym roku odbędzie się z małym opóźnieniem spowodowanym pandemią covid-19 i wprowadzonymi obostrzeniami.

Nie mniej jednak organizatorzy i sami zawodnicy zgodnie twierdzą, że kogo na mnichu nie będzie ten sezonu nie rozpocznie. Jednodniowa impreza w czasach swojej świetności gościła nawet dwa tysiące uczestników. Obecnie przy obostrzeniach pandemicznych oraz obowiązku posiadania licencji Polskiego Związku Kolarskiego lub Polskiego Związku Triathlonowego na pewno będzie mniej chętnych do startu. Lecz pomimo tego, organizatorzy postanowili, podjąć ryzyko by podtrzymać tradycję kolarskiego święta w kolebce polskiego kolarstwa jakim jest właśnie Sobótka.

Tegoroczna trasa, na której nie rywalizowali jeszcze zawodnicy licencjonowani będzie dla większości sporą niespodzianką. Wyścig odbędzie się na rundach o długości 30 km każda, pokonywana odpowiednią ilość raz w zależności od zadeklarowanego dystansu lub kategorii wiekowej. Trasa łącząca dwa powiaty i trzy gminy będzie tego dnia oblegana przez miłośników dwóch kółek. Kolarze wystartują spod jedynej w Polsce Alei Sław Kolarskich, przejadą przez Winną Górę do Olesznej w gminie Łagiewniki, następnie przez Gminę Jordanów wrócą do Sobótki w Powiecie Wrocławskim.

Smaczku rywalizacji na pewno dodadzą przeszkody takie jak podjazd pod Strzegomiany, wspomniany już podjazd pod Winną Górę, kostka brukowa w Olesznej, ul. Garncarska w Sobótce jak również prowadząca lekko pod górę kilometrowa prosta na al. Św. Anny. Swoje może dodać mocno wiejący w tym rejonie wiatr.

Program dnia będzie bardzo napięty. Choć zabraknie ceremonii odsłonięcia kolejnych pamiątkowych skał w Alei Sław Kolarskich, na zawodników czekają zaległe dekoracje za klasyfikację generalną cyklu PKO Ubezpieczenia VIA Dolny Śląsk 2020. Dolnośląski Związek Kolarski tego dnia podsumuje zeszły sezon wyróżniając najlepsze zawodniczki i zawodników w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych.

Godziny startów poszczególnych wyścigów:

Wyścig I godzina 9:30
– Masters dystans Pro 1×30 km
– Masters dystans FUN 2×30 km

Wyścig II godzina 12:00
– junior młodszy 2×30 km
– młodzik 1×30 km
– juniorka młodsza 1×30
– młodziczka 1×30 km

Wyścig III godzina 14:00
– elita mężczyzn 4×30 km
– junior 3×30 km
– kobiety open /elita + juniorka/ 2×30 km

Zapisy na wyścigi Masters na stronie: https://viadolnyslask.pl/rejestracja/

Zapisy na zawody pozostałych kategorii wiekowych na stronie: https://zapisy.domtel-sport.pl/xxiv-miedzynarodowy-wyscig-kolarski-slezanski-mnich-v5613

2 maja do Sobótki, na trasę kultowego Ślężańskiego Mnicha zapraszają, PKO Ubezpieczenia – sponsor tytularny cyklu, PKO Leasing – sponsor wspierający , Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka Mirosław Jarosz.

Kalendarz PKO Ubezpieczenia VIA Dolny Śląsk 2021:

Wszelkie informacje na viadolnyśląsk.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments