fot. Critérium du Dauphiné

Dziś poznaliśmy trasę 73. edycji wyścigu Critérium du Dauphiné 2021. Sprawdzian generalny przed “Wielką Pętlą” odbędzie się w dniach od 30 maja do 6 czerwca.

Tegoroczne ściganie w Delfinacie będzie liczyć sobie osiem odcinków, w trakcie których kolarze tradycyjnie będą musieli mierzyć się z wieloma podjazdami. Critérium du Dauphiné rozpocznie się etapem wokół Issoire, najeżonym krótkimi i interwałowymi podjazdami. Drugi odcinek będzie, jeszcze trudniejszy niż pierwszy, gdyż na trasie z Brioude do Saugues znajdzie się po jednej premii górskiej pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej kategorii.

Trzeci etap, mimo pewnych trudności w pierwszej części trasy powinien zakończyć się finiszem z dużego peletonu. Prawdopodobnie będzie to jedyna, taka okazja dla najmocniejszych sprinterów, którzy pojawią się w wyścigu. Podczas kolejnego, czwartego odcinka zawodnicy staną do samotnej walki z czasem. Indywidualna “czasówka” będzie liczyć sobie 16,4-kilometra i powinna ustawić rywalizację przed prawdziwie górską, drugą częścią wyścigu.

Piąty dzień ścigania w Delfinacie będzie, nieco przypominać ten pierwszy i ponownie o sukces etapowy powinna powalczyć ucieczka lub też specjaliści od wyścigów klasycznych. Następny etap będzie pierwszym odcinkiem, który zakończy się finiszem na podjeździe pod Le Sappey-en-Chartreuse.

Ostatnie dwa dni rywalizacji w Critérium du Dauphiné 2021 będą rajem dla prawdziwych górali. Przedostatni etap wyścigu zakończy się na wysokości 2072 metrów n.p.m. Podjazd pod La Plagne liczy sobie 17,5-kilometra o średnim nachyleniu wynoszącym 7,5%. Ósmy, a zarazem “królewski” etap poprowadzi kolarzy trasą z La Léchère-les-Bains do Les Gets. Będzie to odcinek najeżony wieloma podjazdami. Najtrudniejszą górą dla kolarzy pozostałych w peletonie wyścigu będzie bez wątpienia Col de Joux Plane (11,5 km, 8,5%).

Przypomnijmy, że w ostatniej, trwającej zaledwie pięć dni, 72. edycji wyścigu Critérium du Dauphiné triumfował Daniel Felipe Martínez. Kolumbijczyk reprezentował, wtedy zespół EF Pro Cycling, a obecnie ściga się w barwach ekipy INEOS Grenadiers.

Profile tras etapów wyścigu Critérium du Dauphiné 2021:

  1. etap Issoire – Issoire (182 km)

2. etap Brioude – Saugues (173 km)

3. etap Langeax – Saint-Haon-Le-Vieux (172,5 km)

4. etap Firminy – Roche-La-Molière (16,4 km, jazda indywidualna na czas)

5. etap Sant-Chamond – Saint-Vallier (175,5 km)

6. etap Loriol-sur-Drome – Le Sappey-en-Chartreuse (168 km)

7. etap Saint-Martin-Le-Vinoux – La Plagne (171 km)

8. etap La Léchère-les-Bains – Les Gets (147 km)

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments