Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step) zwyciężył na pierwszym etapie Tour de La Provence. Włoch był najszybszy w finiszu z dużej grupy, gdzie wyprzedził Arnaud Demare’a (Groupama – FDJ).
Etap otwierający rywalizację w Tour de La Provence był pagórkowaty i mierzył 182 kilometry. Zawodnicy tuż po starcie musieli zmierzyć się z podjazdem Col de l’Espigoulier (10,5 km; 5,3%; 1. kat.). Następnie mieli do pokonania wiele podjazdów, w tym 3 górskie premie trzeciej kategorii – Col de Mazaugues (2 km; 4,8%; 145 km przed metą), Montee du Brulat (2,8 km; 8,1%; 71 km przed metą) i Montee du Camp (4,8km; 3,8%; 28 km przed metą), gdzie do zdobycia były bonusowe sekundy. Na ostatnich kilometrach organizatorzy nie zaplanowali żadnych przeszkód terenowych, co zapowiadało pojedynek sprinterów.
U podnóża pierwszego podjazdu od peletonu oderwała się dwójka kolarzy – Delio Fernandez (DELKO) i Lilian Calmejane (AG2R Citroen Team). Zawodnicy niemalże od razu zostali odpuszczeni przez główną grupę i wypracowali sobie prawie 5-minutową przewagę. Na szczycie Col de l’Espigoulier pierwszy zameldował się Calmejane. Peleton prowadzony głównie przez ekipę Groupama – FDJ, pracującą na rzecz Arnaud Demare’a, powoli zmniejszał straty do uciekinierów.
Dwaj harcownicy cały czas byli kontrolowani przez główną grupę. Na 95 kilometrów do mety ich przewaga spadła do dwóch minut, jednak peleton pozwolił jechać im z przodu przez kolejne 20 kilometrów. Wtedy, na Montee du Brulat, zaatakował Remi Cavagna (Deceuninck – Quick Step). Francuz dogonił ucieczkę, lecz po chwili razem z Calmejane’em i Fernandezem został złapany przez peleton.
Później na czoło głównej grupy wysunęli się inni zawodnicy z grupy Patricka Lefevere’a – Kasper Asgreen i Mauri Vansevenant. Na podjeździe Montee du Brulat nie doszło już jednak do żadnego ataku. Tuż za szczytem wzniesienia od peletonu oderwał się Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), do którego po chwili dołączyli Gianni Moscon (INEOS Grenadiers) i Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step). Ze względu na liczne przyspieszenia w głównej grupie, odpadł z niej jeden z faworytów do zwycięstwa na dzisiejszym etapie – Arnaud Demare (Groupama-FDJ).
Trójka kolarzy wypracowała sobie około prawie minutową przewagę nad peletonem, w którym tempo nadawali zawodnicy Team Arkea Samsic, jadący na Nacera Bouhanniego. W międzyczasie jego rywale z francuskiej Groupamy, z Arnaud Demare’em na czele, starali się wrócić do peletonu. Udało im się to dopiero po kilkunastu kilometrach.
Alaphilippe, Ciccone i Moscon przez ponad 20 kilometrów utrzymywali ponad minutową przewagę nad peletonem, jednak zaczęła ona maleć ze względu na pracę Team Arkea Samsic, UAE-Team Emirates i Lotto Soudal.Na 2,5 kilometra do mety z ucieczki zaatakowali Moscon i Alaphilippe, jednak po chwili zostali złapani przez peleton.
O zwycięstwie rozstrzygnął finisz z peletonu, w którym zwyciężył Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step). Początkowo wydawało się, że po triumf sięgnie Arnaud Demare, jednak Włoch wyprzedził go na ostatnich metrach. Podium uzupełnił Nacer Bouhanni (Team Arkea Samsic).
Wyniki pierwszego etapu:
1 | Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep | 4:43:23 |
2 | Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ | |
3 | Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic | |
4 | Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team | |
5 | Matthew Walls (GBr) Bora-Hansgrohe | |
6 | Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe | |
7 | Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
8 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious | |
9 | Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo | |
10 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | |
11 | Piet Allegaert (Bel) Cofidis | |
12 | Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers | |
13 | Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious | |
14 | Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie | |
15 | Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech | |
16 | John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal | |
17 | Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep | |
18 | Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe | |
19 | Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep | |
20 | Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe | |
21 | Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R Citroën Team | |
22 | Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech | |
23 | Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic | |
24 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious | |
25 | Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo | |
26 | Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team | |
27 | Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ | |
28 | Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93 | |
29 | Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech | |
30 | Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers | |
31 | Alexey Lutsenko (Kaz) Astana-Premier Tech | |
32 | Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ | |
33 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech | |
34 | Wouter Poels (Ned) Bahrain Victorious | |
35 | Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers | |
36 | Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal | |
37 | Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team | |
38 | Max Kanter (Ger) Team DSM | |
39 | Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers | |
40 | Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic | |
41 | Biniam Girmay (Eri) Delko | |
42 | Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers | |
43 | Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates | |
44 | Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team | |
45 | Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep | |
46 | Julien Trarieux (Fra) Delko | |
47 | Emiel Vermeulen (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole | |
48 | Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos | |
49 | Julien Simon (Fra) Total Direct Energie | |
50 | Jesus Herrada (Spa) Cofidis | |
51 | Laurens De Plus (Bel) Ineos Grenadiers | |
52 | Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team | |
53 | Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie | |
54 | Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep | |
55 | Giovanni Aleotti (Ita) Bora-Hansgrohe | 0:00:14 |
56 | Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ | 0:00:15 |
57 | Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep | |
58 | Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team | 0:00:21 |
59 | Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe | |
60 | Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko | |
61 | Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal | |
62 | Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo | |
63 | Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole | |
64 | Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic | |
65 | Andreas Leknessund (Nor) Team DSM | |
66 | Thomas Boudat (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:00:29 |
67 | Tony Gallopin (Fra) AG2R Citroën Team | 0:00:33 |
68 | Michael Schär (Swi) AG2R Citroën Team | 0:00:36 |
69 | Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal | 0:00:39 |
70 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | |
71 | Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech | |
72 | Romain Combaud (Fra) Team DSM | |
73 | Abner González Rivera (PuR) Movistar Team | |
74 | Ruben Fernandez (Spa) Cofidis | |
75 | Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo | |
76 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious | 0:00:44 |
77 | Mauro Schmid (Swi) Team Qhubeka Assos | 0:00:48 |
78 | Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos | |
79 | Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team | |
80 | Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe | |
81 | Edward Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers | |
82 | Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko | |
83 | Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos | |
84 | Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole | 0:00:51 |
85 | Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ | 0:00:56 |
86 | Jérémy Lecroq (Fra) B&B Hotels p/b KTM | 0:01:00 |
87 | Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93 | 0:01:07 |
88 | Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93 | |
89 | Jose Herrada (Spa) Cofidis | |
90 | Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos | |
91 | Szymon Sajnok (Pol) Cofidis | |
92 | Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93 | |
93 | Nicolas Edet (Fra) Cofidis | |
94 | Mark Donovan (GBr) Team DSM | |
95 | Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep | |
96 | Alessandro Fedeli (Ita) Delko | |
97 | Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal | |
98 | Samuel Leroux (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole | |
99 | Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie | |
100 | Mathias De Witte (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole | |
101 | Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team | |
102 | Damien Gaudin (Fra) Total Direct Energie | |
103 | Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
104 | Ion Izaguirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech | |
105 | Victor De La Parte (Spa) Total Direct Energie | |
106 | Karel Vacek (Cze) Team Qhubeka Assos | |
107 | Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM | |
108 | Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
109 | Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic | |
110 | Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic | |
111 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | |
112 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | |
113 | Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates | |
114 | Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal | |
115 | Nicolas Roche (Irl) Team DSM | |
116 | Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo | 0:01:20 |
117 | Cyril Lemoine (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
118 | Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team | |
119 | Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates | 0:01:53 |
120 | Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious | |
121 | Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ | 0:02:04 |
122 | Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko | |
123 | Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93 | 0:02:23 |
124 | Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates | 0:03:13 |
125 | Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious | 0:04:27 |
126 | Filippo Conca (Ita) Lotto Soudal | 0:04:41 |
127 | Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos | |
128 | Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo | |
129 | Jerome Cousin (Fra) Total Direct Energie | |
130 | Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93 | |
131 | Thomas Champion (Fra) Cofidis | |
132 | Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
133 | Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93 | 0:06:58 |
134 | Clément Davy (Fra) Groupama-FDJ | 0:07:00 |
135 | Ivan Centrone (Lux) Xelliss-Roubaix Lille Metropole | |
136 | Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo | 0:07:54 |
DNF | Julien Antomarchi (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole |
Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie (top 10):
1 | Davide Ballerini (Ita) Deceuninck-QuickStep | 4:43:13 |
2 | Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ | 0:00:04 |
3 | Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic | 0:00:06 |
4 | Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team | |
5 | Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep | 0:00:07 |
6 | Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo | 0:00:09 |
7 | Gianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers | |
8 | Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team | 0:00:10 |
9 | Matthew Walls (GBr) Bora-Hansgrohe | |
10 | Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe |