Fot. Młoda Photography

Dziś Polski Związek Kolarski (PZKol) oficjalnie potwierdził informację o tym, że tegoroczne mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym odbędą się w Kartuzach w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Organizatorem krajowego czempionatu są Urząd Miasta Kartuzy oraz Gminny Klub Sportowy Cartusia w Kartuzach.

Szosowe mistrzostwa Polski w 2021 roku odbędą się w dniach 16-20 czerwca w przepięknej scenerii na Kaszubach. Centrum całego wydarzenia będzie serce Szwajcarii Kaszubskiej i stolica Kaszub – miasto Kartuzy. Ważnym miejscem, w którym również odbędzie się rywalizacja o medale mistrzostw Polski będzie Chmielno.

Będzie, również to fantastyczna promocja całego malowniczego regionu, który ma wiele kolarskich tradycji i jest fantastycznym miejscem do spędzenia wakacji, urlopu na dwóch kółkach mierząc się z kaszubskimi pagórkami.

Trasa mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym została ułożona we współpracy z selekcjonerem kadry Polski elity – Piotrem Wadeckim. Organizatorzy zapewniają, że logistycznie i sprzętowo wsparcie zapewni ich krajan Czesław Lang, szef LangTeamu i organizator wyścigu Tour de Pologne UCI World Tour.

Profile tras mistrzostw Polski w Kartuzach dostępne są, także pod tym linkiem na profilu Polskiego Związku Kolarskiego.

Wyścigi ze startu wspólnego:

Start oraz meta rywalizacji o medale mistrzostw Polski w wyścigach ze startu wspólnego będzie mieć miejsce we wspomnianych już Kartuzach. Każdy z wyścigów ze startu wspólnego odbędzie się, zarówno na dużej, jak i małej pętli.

Trasa większego, 52-kilometrowego okrążenia, którego przewyższenie wynosi około 525 metrów będzie prowadzić w znacznej mierze przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Oczywiście na trasie nie zabraknie charakterystycznych dla terenów Pojezierza Kaszubskiego krótkich oraz sztywnych podjazdów. Największe trudności na większej rundzie czekające na kolarki i kolarzy będą mieć miejsce mniej więcej w połowie trasy dużej pętli.

Duża pętla – 52 km:

Mała pętla, natomiast będzie niemal o połowę krótsza i liczyć sobie będzie 27-kilometrów o sumie przewyższeń wynoszącej około 220 metrów. Tak, jak w przypadku większego okrążenia trasa będzie interwałowa i pagórkowata, a najtrudniejsze podjazdy będą czekać na zawodniczki i zawodników na finałowych 5-kilometrach rundy kończącej się w Kartuzach.

Mała pętla – 27 km:

Zarówno elita mężczyzn, jak i orlicy pokonają 187-kilometrową trasę o przewyższeniu około 2000 metrów, na którą złoży się jedna duża pętla i pięć małych. Elita kobiet, zawodniczki poniżej 23 roku życia oraz juniorzy będą rywalizować na 133-kilometrowej trasie (1 duża pętla oraz 3 małe). Juniorki oraz kolarze i kolarki ścigający się w tandemach będą walczyć na 79-kilometrowej trasie mierząc się z jedną dużą oraz małą pętlą.

Jazda indywidualna na czas:

Rywalizacja o medale mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas odbędą się, także na interwałowej, pagórkowatej pętli o długości 23,3-kilometra. Elita mężczyzn oraz kolarze poniżej 23 roku życia będą musieli zmierzyć się z dwoma, takimi rundami. Natomiast elita kobiet, zawodniczki poniżej 23 roku życia, juniorki, juniorzy oraz kolarze i kolarki jeżdżące w tandemach zmierzą się z jednym okrążeniem.

Samotną walkę z czasem zawodniczki i zawodnicy rozpoczną i zakończą w Chmielnie w pięknej scenerii jezior chmieleńskich. Początkowe 7-kilometrów kolarki i kolarze przemierzą wzdłuż Jeziora Raduńskie Dolne. Potem nastąpi pierwszy nawrót i trasa poprowadzi przez Zawory, a następnie wzdłuż Jeziora Brodno Małe. Wtedy w Ręboszewie nadejdzie czas na drugi nawrót, który poprowadzi walczących o medale mistrzostw Polski do Chmielna.

Jak co roku nasi dziennikarze będą pracować przy krajowym czempionacie. Już dziś zapraszamy na materiały z mistrzostw, a także tekstowe relacje na żywo z wyścigu elity mężczyzn (jazda na czas i start wspólny).