fot. Getty Images Sport

Francuski sprinter Christophe Laporte (Cofidis) wygrywa premierowy etap wyścigu Etoile de Bessèges i zostaje pierwszym liderem całej imprezy. Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) finiszował na piątej lokacie.

Pierwszy etap 51. edycji wyścigu Etoile de Bessèges – Tour du Gard (2.1) liczył sobie 143,5-kilometra. Kolarze musieli zmierzyć się w większości z płaską trasą oraz dwukrotnie pokonać krótki i sztywny podjazd Côte de la Tour (600 m, śr. 6,9%). To właśnie na tym wzniesieniu pokonywanym po raz drugi usytuowano linię mety. Na liście startowej tegorocznej edycji francuskiego wyścigu znalazło się miejsce dla trzech reprezentantów Polski. Byli nimi: Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers), Łukasz Wiśniowski (Team Qhubeka ASSOS) oraz Łukasz Owsian (Arkéa-Samsic).

Tuż przed rozpoczęciem dzisiejszej rywalizacji na starcie nie pojawili się niestety kolarze zespołu Sport Vlaanderen – Baloise. Ta nagła absencja belgijskiej ekipy była podyktowana podejrzeniem zarażenia się koronawirusem u jednego z członków obsługi drużyny.

Tuż po starcie na czele wyścigu ukształtowała się trzyosobowa ucieczka. Znaleźli się w niej trzej Francuzi: Louis Louvet (St Michel – Auber93), Alexandre Delettre (DELKO) oraz Tom Paquot (Bingoal – Wallonie Bruxelles). Gdy do linii mety pozostawało już 55-kilometrów harcownicy mieli około trzech minut przewagi nad peletonem, który był prowadzony w znacznej mierze przez ekipy AG2R Citroën Team oraz BORA – hansgrohe.

Gdy uciekinierzy dotarli do pokonywanego po raz pierwszy wzniesienia Côte de la Tour (600 m, śr. 6,9%) premię górską wygrał Alexandre Delettre. Tym samym jutro zawodnik zespołu DELKO będzie się ścigać w koszulce najlepszego „górala” wyścigu.

Z każdym pokonywanym dalej kilometrem przewaga uciekinierów nad peletonem się zmniejszała. Na 15-kilometrów przed finałową kreską różnica między grupą zasadniczą, a uciekającymi kolarzami wynosiła już niecałe pół minuty. W końcu trójka harcowników została dopadnięta przez peleton, gdy do mety zostało 11-kilometrów.

Zaledwie 6,4-kilometra przed finałową kreską, mniej więcej w połowie grupy zasadniczej doszło do kraksy, w którą był zamieszany, między innymi Felix Großschartner (BORA – hansgrohe). Aktywnie na czele jechali kolarze zespołu INEOS Grenadiers, wśród których był Michał Kwiatkowski. Następnie doszło do kolejnej kraksy, w której ucierpiało kilku zawodników.

Na finałowym, krótkim i dynamicznym podjeździe pod Côte de la Tour, jako pierwszy atakował Nacer Bouhanni (Arkéa-Samsic). Francuski sprinter musiał, jednak uznać wyższość swojego rodaka Christophe’a Laporte’a, który okazał się najlepszy. Za zawodnikiem Cofidisu finiszował wspomniany Bouhanni, a trzecie miejsce zajął mistrz świata z Yorkshire z 2019 roku Mads Pedersen (Trek – Segafredo). Na czwartej lokacie finiszował obecny mistrz Europy w wyścigu ze startu wspólnego Giacomo Nizzolo (Team Qhubeka ASSOS), natomiast piąte miejsce zajął Michał Kwiatkowski.

Wyniki pierwszego etapu Etoile de Bessèges 2021:

1 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 3:14:32
2 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
3 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:00:02
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Qhubeka Assos
5 Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
6 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
7 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
8 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal
9 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
10 Danny van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
11 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix
12 Boris Vallee (Bel) Bingoal WB
13 Vincenzo Nibali (Ita) Trek-Segafredo
14 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
15 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
16 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM
17 Milan Menten (Bel) Bingoal WB
18 Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
19 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie
20 August Jensen (Nor) Delko
21 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
22 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
23 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
24 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal
25 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers
26 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
27 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
28 Jérémy Lecroq (Fra) B&B Hotels p/b KTM
29 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe
30 Jonas Rutsch (Ger) EF Education-Nippo
31 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
32 Johan le Bon (Fra) Cambodia Cycling Academy
33 Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
34 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko
35 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
36 Cyril Lemoine (Fra) B&B Hotels p/b KTM
37 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers
38 Silvan Dillier (Swi) Alpecin-Fenix
39 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-up Nation
40 Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma
41 Tobias Bayer (Aut) Alpecin-Fenix
42 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko
43 Clément Carisey (Fra) Delko
44 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
45 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
46 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
47 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
48 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
49 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
50 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal
51 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
52 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM
53 Bram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic
54 Daniel McLay (GBr) Team Arkea-Samsic
55 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation
56 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo
57 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
58 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
59 Lars van den Berg (Ned) Groupama-FDJ
60 Alexys Brunel (Fra) Groupama-FDJ
61 Joel Suter (Swi) Bingoal WB
62 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
63 Samuel Leroux (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
64 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team
65 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
66 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie
67 Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
68 Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
69 Matis Louvel (Fra) Team Arkea-Samsic
70 Mauro Finetto (Ita) Delko
71 Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
72 Christopher Lamaille (Fra) Cambodia Cycling Academy
73 Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma
74 Edvald Boasson Hagen (Nor) Total Direct Energie
75 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels p/b KTM
76 Alexandre Delettre (Fra) Delko
77 Sam Gaze (NZl) Alpecin-Fenix
78 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
79 Alberto Bettiol (Ita) EF Education-Nippo
80 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
81 Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
82 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
83 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
84 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
85 Jonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
86 Senne Leysen (Bel) Alpecin-Fenix
87 Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic
88 Dries De Bondt (Bel) Alpecin-Fenix
89 Geoffrey Soupe (Fra) Total Direct Energie
90 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix
91 Rudy Barbier (Fra) Israel Start-up Nation
92 Piet Allegaert (Bel) Cofidis
93 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
94 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
95 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
96 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
97 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
98 Emiel Vermeulen (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
99 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
100 Tom Paquot (Bel) Bingoal WB
101 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
102 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
103 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
104 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
105 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
106 Julius van den Berg (Ned) EF Education-Nippo
107 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
108 Tom Devriendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
109 Anthony Perez (Fra) Cofidis
110 Samy Aurignac (Fra) Cambodia Cycling Academy
111 Barry Miller (USA) Cambodia Cycling Academy
112 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
113 Łukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
114 Tom Bohli (Swi) Cofidis
115 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
116 Rigoberto Uran (Col) EF Education-Nippo
117 Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93
118 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
119 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93
120 Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma
121 Timothy Dupont (Bel) Bingoal WB
122 Valentin Tabellion (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
123 Matteo Pelucchi (Ita) Team Qhubeka Assos
124 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
125 Mattias Jensen (Den) Trek-Segafredo
126 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
127 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo
128 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
129 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis
130 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
131 Christopher Lawless (GBr) Total Direct Energie
132 Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos
133 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education-Nippo
134 Julien Duval (Fra) AG2R Citroën Team
135 Anthoine Berlin (Mon) Cambodia Cycling Academy 0:06:43
136 Pierre Barbier (Fra) Delko 0:00:02
137 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal WB
138 Ivan Centrone (Lux) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
139 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
140 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
141 Andreas Nielsen (Den) Team Qhubeka Assos
142 Vojtech Repa (Cze) Equipo Kern Pharma
143 Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93
144 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
DNS Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Rune Herregodts (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Jens Reynders (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Fabio Van Den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNS Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Jordan Levasseur (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole

Klasyfikacja generalna:

1 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 3:14:22
2 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:04
3 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:00:08
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Qhubeka Assos 0:00:12
5 Michał Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
6 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
7 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
8 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal
9 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
10 Danny van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
11 Tim Merlier (Bel) Alpecin-Fenix
12 Boris Vallee (Bel) Bingoal WB
13 Vincenzo Nibali (Ita) Trek-Segafredo
14 Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation
15 Greg Van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team
16 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM
17 Milan Menten (Bel) Bingoal WB
18 Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
19 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie
20 August Jensen (Nor) Delko
21 Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
22 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
23 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
24 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal
25 Filippo Ganna (Ita) Ineos Grenadiers
26 Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
27 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
28 Jérémy Lecroq (Fra) B&B Hotels p/b KTM
29 Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe
30 Jonas Rutsch (Ger) EF Education-Nippo
31 Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos
32 Johan le Bon (Fra) Cambodia Cycling Academy
33 Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
34 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko
35 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
36 Cyril Lemoine (Fra) B&B Hotels p/b KTM
37 Owain Doull (GBr) Ineos Grenadiers
38 Silvan Dillier (Swi) Alpecin-Fenix
39 Jenthe Biermans (Bel) Israel Start-up Nation
40 Enrique Sanz Unzue (Spa) Equipo Kern Pharma
41 Tobias Bayer (Aut) Alpecin-Fenix
42 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko
43 Clément Carisey (Fra) Delko
44 Łukasz Wiśniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
45 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
46 Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
47 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
48 Stefano Oldani (Ita) Lotto Soudal
49 Philippe Gilbert (Bel) Lotto Soudal
50 Gerben Thijssen (Bel) Lotto Soudal
51 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
52 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM
53 Bram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic
54 Daniel McLay (GBr) Team Arkea-Samsic
55 Alexis Renard (Fra) Israel Start-up Nation
56 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo
57 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
58 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
59 Lars van den Berg (Ned) Groupama-FDJ
60 Alexys Brunel (Fra) Groupama-FDJ
61 Joel Suter (Swi) Bingoal WB
62 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
63 Samuel Leroux (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
64 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team
65 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
66 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie
67 Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
68 Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
69 Matis Louvel (Fra) Team Arkea-Samsic
70 Mauro Finetto (Ita) Delko
71 Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
72 Christopher Lamaille (Fra) Cambodia Cycling Academy
73 Raul Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma
74 Edvald Boasson Hagen (Nor) Total Direct Energie
75 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels p/b KTM
76 Alexandre Delettre (Fra) Delko
77 Sam Gaze (NZl) Alpecin-Fenix
78 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
79 Alberto Bettiol (Ita) EF Education-Nippo
80 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
81 Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
82 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
83 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
84 Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
85 Jonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
86 Senne Leysen (Bel) Alpecin-Fenix
87 Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic
88 Dries De Bondt (Bel) Alpecin-Fenix
89 Geoffrey Soupe (Fra) Total Direct Energie
90 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix
91 Rudy Barbier (Fra) Israel Start-up Nation
92 Piet Allegaert (Bel) Cofidis
93 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
94 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
95 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
96 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation
97 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
98 Emiel Vermeulen (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
99 William Bonnet (Fra) Groupama-FDJ
100 Tom Paquot (Bel) Bingoal WB
101 Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
102 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis
103 Adrien Petit (Fra) Total Direct Energie
104 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
105 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
106 Julius van den Berg (Ned) EF Education-Nippo
107 Niki Terpstra (Ned) Total Direct Energie
108 Tom Devriendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
109 Anthony Perez (Fra) Cofidis
110 Samy Aurignac (Fra) Cambodia Cycling Academy
111 Barry Miller (USA) Cambodia Cycling Academy
112 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
113 Łukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
114 Tom Bohli (Swi) Cofidis
115 Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
116 Rigoberto Uran (Col) EF Education-Nippo
117 Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93
118 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
119 Jason Tesson (Fra) St Michel-Auber 93
120 Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma
121 Timothy Dupont (Bel) Bingoal WB
122 Valentin Tabellion (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
123 Matteo Pelucchi (Ita) Team Qhubeka Assos
124 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
125 Mattias Jensen (Den) Trek-Segafredo
126 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
127 Michael Valgren (Den) EF Education-Nippo
128 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ
129 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis
130 Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
131 Christopher Lawless (GBr) Total Direct Energie
132 Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos
133 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education-Nippo
134 Julien Duval (Fra) AG2R Citroën Team
135 Pierre Barbier (Fra) Delko
136 Ludovic Robeet (Bel) Bingoal WB
137 Ivan Centrone (Lux) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
138 Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
139 Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
140 Andreas Nielsen (Den) Team Qhubeka Assos
141 Vojtech Repa (Cze) Equipo Kern Pharma
142 Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93
143 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
144 Anthoine Berlin (Mon) Cambodia Cycling Academy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments