fot. UCI

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała wczoraj protokół dotyczący wstrząśnień mózgu związanych ze sportem. Wejdzie on w życie w 2021 roku i będzie obowiązywał we wszystkich kolarskich dyscyplinach.

Od 2019 roku nad protokołem pracowała grupa specjalistów – lekarzy, naukowców i neurochirurgów – pod nadzorem Dyrektora Medycznego UCI, profesora Xaviera Bigarda. Jak podaje Międzynarodowa Unia Kolarska w oficjalnym komunikacie, SRC (sports-related concussion – wstrząśnienie mózgu związane ze sportem) zwiększa ryzyko zaburzeń neuropoznawczych, przez co jak najszybciej musi zostać wykryte.

W protokole można znaleźć wskazówki dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu, co może być przydatne dla dyrektorów sportowych, kolarzy czy mechaników, ponieważ bardzo często są pierwszymi osobami na miejscu kraksy. UCI zaleca tym osobom przejście szkolenia z rozpoznawania objawów SRC. W przypadku wystąpienia takowych, ostateczną diagnozę będzie musiał wydać lekarz wyścigu.

Gdy u kolarza zostanie potwierdzone wstrząśnienie mózgu, powinien on odpoczywać do 48 godzin, a do rywalizacji może wrócić po tygodniu od zaniku wszelkich objawów. Wprowadzenie protokołu zwiększy bezpieczeństwo zawodników i zawodniczek i pozwoli uniknąć takich sytuacji, jak ta z 13. etapu tegorocznego Tour de France, kiedy Romain Bardet po groźnej kraksie, wskutek której doznał wstrząśnienia mózgu, wsiadł na rower i dojechał do mety, co mogło być niebezpieczne dla niego i dla pozostałych zawodników.

Cały protokół można znaleźć tutaj.