Foto: Ceratizit Challenge by La Vuelta

Stowarzyszenie The Cyclists’ Alliance opublikowało wyniki corocznej ankiety przeprowadzanej wśród kolarek. Wzięło w niej udział ponad 100 zawodniczek ścigających się na poziomie CT, U23 i WT. 

The Cyclists’ Alliance to organizacja, która dba o interesy zawodniczek. W 2020 roku po raz kolejny przeprowadziła ankietę, która ma pokazać stan kobiecego kolarstwa. Według niej, aż 25% (!) kolarek  nie zarabia. W porównaniu do ubiegłego roku jest to o 6 punktów procentowych więcej. Dodatkowo, 32% zawodniczek dostaje za jazdę na rowerze mniej niż 15 tysięcy euro na rok. Z tego względu jedna trzecia z nich musi łączyć profesjonalne uprawianie kolarstwa z pracą dorywczą. Dodatkowo, ponad trzy czwarte ankietowanych kolarek nie kontaktowało się z prawnikiem przed podpisaniem kontraktu. 

Problemy finansowe są też jednym z głównych czynników, z powodu których zawodniczki mogą rozważać zakończenie kariery (72%). Innymi są chęć założenia rodziny (56%) i inne możliwości zawodowe (40%). Aż 87% procent zawodniczek mogłoby kontynuować kolarską karierę, gdyby poprawiły się ich wynagrodzenia. 

W raporcie The Cyclists’ Alliance wskazano też na największe trudności i problemy, z którymi mierzą się kolarki. Są to: niskie standardy w ekipach, brak zagwarantowanych kontraktów na kolejne lata, problemy z uzyskaniem wiz, niebezpieczeństwa na wyścigach.