fot. Movistar Team

20-letni Abner González został pierwszym kolarzem z Portoryko, który podpisał kontrakt z drużyną rangi World Tour. Movistar pozyskał go na przynajmniej trzy lata. 

González ścigał się w Hiszpanii jako junior w drużynie Bathco, w barwach której wygrał wygrał etap i stanął na podium klasyfikacji generalnej w wyścigu Vuelta al Besaya. Było to w 2017 roku, jego pierwszym jako juniora. Następnie na lata 2018-2019 wrócił do Ameryki Południowej, zaś w minionym sezonie ponownie ścigał się w Hiszpanii. Wygrał wyścig z cyklu Pucharu Hiszpanii w miejscowości Torredonjimeno, po tym, jak wraz ze swoim kolegą z drużyny zaatakował 40 kilometrów przed metą. Wygrał również górską czasówkę w Vuelta a Alicante oraz zajął trzecie miejsce w bardzo popularnym wśród amatorów wyścigu Memorial Valenciaga.

– Właśnie spełniło się moje marzenie. Nie mogę uwierzyć, że w tym tak bardzo skomplikowanym sezonie udało mi się odnieść tyle sukcesów. Jestem bardzo wdzięczny drużynie Movistar za szansę, którą otrzymałem, ale także dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie podczas mojej kariery i pomogli mi dojść do tego miejsca. Rozpiera mnie duma, że jestem pierwszym kolarzem z Portoryko, który został kolarzem World Tour. Zamierzam nauczyć się jak najwięcej, a następnie któregoś dnia stać się wielkim kolarzem

– powiedział González w oficjalnym oświadczeniu prasowym drużyny Movistar.

Szef drużyny Movistar Eusebio Unzué przyznał, że González zaimponował w amatorskich wyścigach mocą oraz umiejętnościami jazdy w trudnym terenie. To skłoniło hiszpański skład do podpisania z Portorykańczykiem długoterminowego kontraktu – tak, aby był on częścią planu na przyszłość.

– Mieliśmy okazję poznać Abnera w tym roku podczas amatorskich wyścigów. Pokazał się w nich jako bardzo kompletny kolarz, który dobrze radzi sobie w bardzo wymagających wyścigach – wygrał już na przykład w Torredonjimeno po długiej ucieczce, a potem powtórzył bardzo dobry występ w miejscowości Valenciaga. Biorąc pod uwagę jego młody wiek, myślimy, że ma w sobie duży potencjał. Z pewnością będzie on przyszłością naszej drużyny

– powiedział szef drużyny Movistar Eusebio Unzuè.

Jak na razie jest to trzeci nowy kolarz drużyny Movistar. Wcześniej podpisano kontrakty z Ivánem García Cortiną oraz Gregorem Mühlbergerem.