fot. Team Sunweb

Wielkimi wygranymi dzisiejszego etapu są zawodnicy Team Sunweb. Wilco Kelderman awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, a Jai Hindley, który był dzisiaj najlepszy, zajmuje w niej drugą pozycję.

Kolarze Team Sunweb po raz kolejny pokazali się z bardzo dobrej strony. W pierwszej części etapu kontrolowali odjazd, a na Passo dello Stelvio to oni, z pomocą zawodników INEOS Grenadiers, doprowadzili do rozerwania peletonu. Po ich pracy, z przodu zostało czterech kolarzy: Jai Hindley, Wilco Kelderman (Team Sunweb), Rohan Dennis i Tao Geoghegan Hart (INEOS Grenadiers). W końcówce Passo dello Stelvio chwilę słabości miał Kelderman, który odpadł od czołowej grupki. Wydawało się, że Holender straci szansę na założenie maglia rosa, ale – na szczęście dla niego – z przodu pracował jedynie Tao Geoghegan Hart, dzięki czemu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

To był szalony etap, myślę, że był to najtrudniejszy dzień w moim życiu. Przez cały dzień była wielka walka. Odczepiliśmy Joao Almeidę na Stelvio i wtedy wyścig się rozpoczął. INEOS był bardzo mocny i nie mogłem utrzymać ich tempa, więc musiałem jechać swoim tempem za nimi. Tylko odliczałem kilometry i jechałem pełen gaz aż do mety. Jestem bardzo szczęśliwy, teraz muszę odpocząć i ustalić strategię na weekend. Myślę, że dobrze jest mieć dwóch kolarzy z przodu klasyfikacji generalnej

– mówił Wilco Kelderman cytowany przez biuro prasowe ekipy.

Zwycięstwo etapowe zanotował Jai Hindley. Kolarz Team Sunweb pokonał na kresce Tao Geoghegan Harta.

Zdobyć zwycięstwo dla ekipy to coś wielkiego, to ogromny krok naprzód dla mojej kariery. Jestem bardzo szczęśliwy, że dziś zwyciężyłem. Jeździłem trochę w tej okolicy i znałem te podjazdy, to po prostu niesamowite

– mówił po etapie Jai Hindley.

Do końca Giro d’Italia zostały trzy etapy. Na jutrzejszym o zwycięstwo powalczą najprawdopodobniej sprinterzy, a w sobotę kolarzy czeka ostatni górski etap, z metą w Sestriere. Wyścig zakończy 16-kilometrowa, płaska indywidualna jazda na czas. W klasyfikacji generalnej prowadzi Wilco Kelderman. Na dalszych pozycjach plasują się Jai Hindley (+12s) i Tao Geoghegan Hart (+15s).