Dan Martin zwyciężył na trzecim etapie Vuelta a Espana. Drugie miejsce zajął Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma), a trzeci był Richard Carapaz (INEOS Grenadiers). Słoweniec utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Kolejny etap hiszpańskiej Vuelty – kolejne góry. Pierwszą przeszkodą terenową dla kolarzy był podjazd pod Alto de Oncala (3. kat.; 17km; 2,7%), pod który tak naprawdę zawodnicy wspinali się od startu. Kolejne 70 kilometrów było płaskie, a meta została ulokowana na wzniesieniu La Laguna Negra (1. kat.; 6,5km; 6,7%).

fot. Vuelta a Espana

Po starcie zawiązała się pięcioosobowa ucieczka, którą utworzyli Mark Donovan (Team Sunweb), Niki Terpstra (Team Total Direct Energie), Willie Smit (Burgos-BH), Artiz Bagües (Caja Rural-Seguros RGA) i Tosh van der Sande (Lotto Soudal), który wygrał premię górską na Alto de Oncala. Harcownicy cały czas byli kontrolowani przez peleton, który doścignął ich na 58 kilometrów do mety.

Chwilę później z głównej grupy oderwała się czwórka zawodników: Angel Madrazo (Burgos-BH), Hector Saez (Caja Rural-Seguros RGA), Valentin Ferron i Paul Ourselin (Team Total Direct Energie). Kolarze wypracowali sobie około minutową przewagę i długo utrzymywali się przed peletonem. Na lotnym finiszu komplet punktów zdobył Hector Saez. Uciekinierzy zostali dogonieni przez główną grupę u podnóża La Laguna Negra. Na 5 kilometrów do mety defekt zaliczył czwarty w klasyfikacji generalnej Esteban Chaves (Mitchelton-Scott), przez co stracił do peletonu kilkadziesiąt sekund.

Na 2,7 kilometra do mety zaatakował Kenny Elissonde (Trek-Segafredo), lecz chwilę później wrócił do peletonu. W końcówce z grupki liderów ruszył Clement Champoussin (AG2R La Mondiale) i przez kilkaset metrów jechał parę sekund przed resztą kolarzy. Został złapany na 600 metrów do mety. O zwycięstwie zadecydował sprint, w którym najlepszy był Dan Martin (Israel Start-Up Nation). Podium uzupełnili Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) i Richard Carapaz (INEOS Grenadiers).

Wyniki 3. etapu Vuelta a Espana 2020:

1 Martin Dan Israel Start-Up Nation 4:27:49
2 Roglič Primož Team Jumbo-Visma ,,
3 Carapaz Richard INEOS Grenadiers ,,
4 Poels Wout Bahrain – McLaren 0:04
5 Vlasov Aleksandr Astana Pro Team 0:07
6 Mas Enric Movistar Team 0:09
7 Großschartner Felix BORA – hansgrohe 0:12
8 Carthy Hugh EF Pro Cycling ,,
9 Kuss Sepp Team Jumbo-Visma ,,
10 Champoussin Clément AG2R La Mondiale 0:24
11 Gaudu David Groupama – FDJ 0:34
12 Elissonde Kenny Trek – Segafredo 0:36
13 de la Cruz David UAE-Team Emirates ,,
14 Martin Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 0:43
15 Soler Marc Movistar Team 0:45
16 Sosa Iván Ramiro INEOS Grenadiers ,,
17 Cattaneo Mattia Deceuninck – Quick Step 0:50
18 Eg Niklas Trek – Segafredo 0:53
19 Bennett George Team Jumbo-Visma 0:55
20 Valverde Alejandro Movistar Team ,,
21 Mäder Gino NTT Pro Cycling ,,
22 Nieve Mikel Mitchelton-Scott 0:58
23 Bagioli Andrea Deceuninck – Quick Step 1:06
24 Chaves Esteban Mitchelton-Scott ,,
25 Badilatti Matteo Israel Start-Up Nation 1:10
26 Power Robert Team Sunweb ,,
27 Formolo Davide UAE-Team Emirates ,,
28 López Juan Pedro Trek – Segafredo 1:23
29 Barta Will CCC Team 1:25
30 Sicard Romain Team Total Direct Energie 1:28
31 Zimmermann Georg CCC Team ,,
32 Woods Michael EF Pro Cycling ,,
33 Sánchez Luis León Astana Pro Team 1:42
34 Izagirre Ion Astana Pro Team ,,
35 Izagirre Gorka Astana Pro Team ,,
36 Maté Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 1:49
37 Herrada José Cofidis, Solutions Crédits ,,
38 Lastra Jonathan Caja Rural – Seguros RGA ,,
39 Henao Sergio UAE-Team Emirates 1:59
40 Cepeda Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA ,,
41 Simon Julien Team Total Direct Energie 2:06
42 Cabedo Óscar Burgos-BH 2:08
43 Buitrago Santiago Bahrain – McLaren 2:09
44 Goossens Kobe Lotto Soudal 2:12
45 Kudus Merhawi Astana Pro Team ,,
46 Peters Nans AG2R La Mondiale ,,
47 Armirail Bruno Groupama – FDJ 2:14
48 Arensman Thymen Team Sunweb 2:21
49 Hirt Jan CCC Team ,,
50 Verona Carlos Movistar Team 2:29
51 Gesink Robert Team Jumbo-Visma 2:37
52 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale 3:14
53 Molenaar Alex Burgos-BH 4:16
54 Dewulf Stan Lotto Soudal 4:43
55 Schultz Nick Mitchelton-Scott ,,
56 Madrazo Ángel Burgos-BH ,,
57 Godon Dorian AG2R La Mondiale 5:02
58 Rojas José Joaquín Movistar Team 5:40
59 García Jhojan Caja Rural – Seguros RGA ,,
60 Osorio Juan Felipe Burgos-BH 7:04
61 Steimle Jannik Deceuninck – Quick Step ,,
62 de Kort Koen Trek – Segafredo ,,
63 Valgren Michael NTT Pro Cycling ,,
64 Liepiņš Emīls Trek – Segafredo ,,
65 de Bod Stefan NTT Pro Cycling ,,
66 Vilela Ricardo Burgos-BH ,,
67 Smit Willie Burgos-BH ,,
68 Goldstein Omer Israel Start-Up Nation ,,
69 Mertz Rémy Lotto Soudal ,,
70 Ligthart Pim Team Total Direct Energie ,,
71 Piccoli James Israel Start-Up Nation ,,
72 Froome Chris INEOS Grenadiers ,,
73 Amador Andrey INEOS Grenadiers ,,
74 Hollenstein Reto Israel Start-Up Nation ,,
75 van Garderen Tejay EF Pro Cycling ,,
76 Smith Dion Mitchelton-Scott 7:16
77 Ries Michel Trek – Segafredo 7:50
78 van Baarle Dylan INEOS Grenadiers ,,
79 Wurf Cameron INEOS Grenadiers ,,
80 Ourselin Paul Team Total Direct Energie ,,
81 Ferron Valentin Team Total Direct Energie ,,
82 Paluta Michał CCC Team ,,
83 Gasparotto Enrico NTT Pro Cycling 8:27
84 Dlamini Nic NTT Pro Cycling ,,
85 Marczyński Tomasz Lotto Soudal ,,
86 Lafay Victor Cofidis, Solutions Crédits 8:45
87 Martínez Daniel Felipe EF Pro Cycling 8:52
88 Amezqueta Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
89 Wellens Tim Lotto Soudal 9:10
90 Thijssen Gerben Lotto Soudal ,,
91 Van Moer Brent Lotto Soudal 9:12
92 Stannard Robert Mitchelton-Scott ,,
93 Fraile Omar Astana Pro Team 9:57
94 Aranburu Alex Astana Pro Team ,,
95 Janse van Rensburg Reinardt NTT Pro Cycling ,,
96 Grmay Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
97 Oliveira Nelson Movistar Team 9:59
98 Gołaś Michał INEOS Grenadiers ,,
99 Seigle Romain Groupama – FDJ ,,
100 Cort Magnus EF Pro Cycling 10:44
101 Bol Jetse Burgos-BH 11:11
102 Ezquerra Jesús Burgos-BH ,,
103 Manzin Lorrenzo Team Total Direct Energie ,,
104 Renard Alexis Israel Start-Up Nation 11:14
105 Le Gac Olivier Groupama – FDJ ,,
106 Ladagnous Matthieu Groupama – FDJ ,,
107 Barbero Carlos NTT Pro Cycling ,,
108 Davies Scott Bahrain – McLaren ,,
109 Costa Rui UAE-Team Emirates ,,
110 Sáez Héctor Caja Rural – Seguros RGA ,,
111 Donovan Mark Team Sunweb ,,
112 Barceló Fernando Cofidis, Solutions Crédits ,,
113 Bagües Aritz Caja Rural – Seguros RGA ,,
114 Serrano Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA ,,
115 Inkelaar Kevin Bahrain – McLaren ,,
116 Dyball Benjamin NTT Pro Cycling ,,
117 Kamp Alexander Trek – Segafredo ,,
118 Oliveira Ivo UAE-Team Emirates ,,
119 Garrison Ian Deceuninck – Quick Step ,,
120 Tanfield Harry AG2R La Mondiale ,,
121 Berhane Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
122 Wiśniowski Łukasz CCC Team ,,
123 Morin Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits ,,
124 Mørkøv Michael Deceuninck – Quick Step 11:19
125 Štybar Zdeněk Deceuninck – Quick Step ,,
126 Aberasturi Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
127 Cavagna Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
128 Bole Grega Bahrain – McLaren ,,
129 Sütterlin Jasha Team Sunweb ,,
130 Storer Michael Team Sunweb ,,
131 Williams Stephen Bahrain – McLaren ,,
132 Périchon Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
133 Arcas Jorge Movistar Team 11:24
134 Schelling Ide BORA – hansgrohe 11:38
135 Dumoulin Tom Team Jumbo-Visma 11:51
136 Ventoso Francisco José CCC Team ,,
137 Martens Paul Team Jumbo-Visma ,,
138 Salmon Martin Team Sunweb ,,
139 Philipsen Jasper UAE-Team Emirates ,,
140 Riabushenko Alexandr UAE-Team Emirates ,,
141 Kanter Max Team Sunweb ,,
142 Gruzdev Dmitriy Astana Pro Team ,,
143 Edmondson Alex Mitchelton-Scott 11:56
144 Hofstede Lennard Team Jumbo-Visma 12:04
145 Räim Mihkel Israel Start-Up Nation ,,
146 Bennett Sam Deceuninck – Quick Step 12:06
147 Wright Alfred Bahrain – McLaren 12:24
148 Schwarzmann Michael BORA – hansgrohe 14:04
149 Schillinger Andreas BORA – hansgrohe ,,
150 Geschke Simon CCC Team 14:11
151 Delage Mickaël Groupama – FDJ 14:31
152 Hivert Jonathan Team Total Direct Energie ,,
153 Roux Anthony Groupama – FDJ ,,
154 Sutherland Rory Israel Start-Up Nation ,,
155 Erviti Imanol Movistar Team ,,
156 Terpstra Niki Team Total Direct Energie 14:41
157 Docker Mitchell EF Pro Cycling 15:07
158 Oliveira Rui UAE-Team Emirates ,,
159 Van der Sande Tosh Lotto Soudal 15:16
160 van den Berg Julius EF Pro Cycling 16:10
161 Ackermann Pascal BORA – hansgrohe 16:26
162 Mareczko Jakub CCC Team ,,
163 Selig Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
164 Moschetti Matteo Trek – Segafredo ,,
165 Laas Martin BORA – hansgrohe ,,
166 Vingegaard Jonas Team Jumbo-Visma ,,
167 Owen Logan EF Pro Cycling ,,
168 Scotson Callum Mitchelton-Scott 16:30
169 McCarthy Jay BORA – hansgrohe ,,
DNS Mohorič Matej Bahrain – McLaren
DNS Pinot Thibaut Groupama – FDJ ,,

Klasyfikacja generalna Vuelta a Espana 2020 po 3. etapie:

1 Roglič Primož Team Jumbo-Visma 12:37:24
2 Martin Dan Israel Start-Up Nation 0:05
3 Carapaz Richard INEOS Grenadiers 0:13
4 Mas Enric Movistar Team 0:32
5 Carthy Hugh EF Pro Cycling 0:38
6 Kuss Sepp Team Jumbo-Visma 0:44
7 Großschartner Felix BORA – hansgrohe 1:17
8 Chaves Esteban Mitchelton-Scott 1:29
9 Soler Marc Movistar Team 1:55
10 Bennett George Team Jumbo-Visma 1:57
11 Valverde Alejandro Movistar Team 2:08
12 de la Cruz David UAE-Team Emirates 2:31
13 Nieve Mikel Mitchelton-Scott 2:53
14 Elissonde Kenny Trek – Segafredo 2:55
15 Bagioli Andrea Deceuninck – Quick Step 2:58
16 Formolo Davide UAE-Team Emirates 3:05
17 Poels Wout Bahrain – McLaren 3:13
18 Mäder Gino NTT Pro Cycling 3:31
19 Izagirre Gorka Astana Pro Team 3:37
20 Gaudu David Groupama – FDJ 4:00
21 Cattaneo Mattia Deceuninck – Quick Step 4:16
22 Henao Sergio UAE-Team Emirates 4:41
23 Vlasov Aleksandr Astana Pro Team 5:42
24 Sánchez Luis León Astana Pro Team 7:17
25 Sosa Iván Ramiro INEOS Grenadiers 8:35
26 Martin Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 10:14
27 Herrada José Cofidis, Solutions Crédits 10:54
28 Zimmermann Georg CCC Team 12:13
29 Goossens Kobe Lotto Soudal 12:18
30 Verona Carlos Movistar Team 13:41
31 Barta Will CCC Team 13:54
32 Costa Rui UAE-Team Emirates 13:56
33 Eg Niklas Trek – Segafredo 18:00
34 Armirail Bruno Groupama – FDJ 18:24
35 Rojas José Joaquín Movistar Team 18:32
36 Gesink Robert Team Jumbo-Visma 18:57
37 López Juan Pedro Trek – Segafredo 19:14
38 Simon Julien Team Total Direct Energie 19:57
39 Champoussin Clément AG2R La Mondiale 21:02
40 Dumoulin Tom Team Jumbo-Visma 21:05
41 Sicard Romain Team Total Direct Energie 21:54
42 García Jhojan Caja Rural – Seguros RGA 23:44
43 Hirt Jan CCC Team 23:50
44 Maté Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 24:51
45 Cepeda Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA 25:01
46 Valgren Michael NTT Pro Cycling 25:35
47 Badilatti Matteo Israel Start-Up Nation 25:48
48 Schultz Nick Mitchelton-Scott 26:40
49 Ries Michel Trek – Segafredo 28:09
50 Izagirre Ion Astana Pro Team 28:23
51 de Kort Koen Trek – Segafredo 28:53
52 Peters Nans AG2R La Mondiale 29:31
53 Lastra Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 29:35
54 Madrazo Ángel Burgos-BH 29:57
55 Amezqueta Julen Caja Rural – Seguros RGA 30:01
56 Grmay Tsgabu Mitchelton-Scott 30:02
57 Lafay Victor Cofidis, Solutions Crédits 30:31
58 Power Robert Team Sunweb 31:37
59 Kudus Merhawi Astana Pro Team 31:49
60 Arensman Thymen Team Sunweb 31:58
61 Cabedo Óscar Burgos-BH 32:07
62 Ourselin Paul Team Total Direct Energie 32:20
63 Martínez Daniel Felipe EF Pro Cycling 32:28
64 Mertz Rémy Lotto Soudal 32:29
65 Erviti Imanol Movistar Team 32:41
66 Steimle Jannik Deceuninck – Quick Step 33:01
67 Oliveira Nelson Movistar Team ,,
68 Fraile Omar Astana Pro Team 33:40
69 Amador Andrey INEOS Grenadiers 33:45
70 de Bod Stefan NTT Pro Cycling 34:23
71 van Baarle Dylan INEOS Grenadiers 34:31
72 Bagües Aritz Caja Rural – Seguros RGA 34:57
73 Godon Dorian AG2R La Mondiale 35:01
74 Seigle Romain Groupama – FDJ 35:56
75 Buitrago Santiago Bahrain – McLaren 36:16
76 Stannard Robert Mitchelton-Scott 36:23
77 Froome Chris INEOS Grenadiers 37:03
78 Ladagnous Matthieu Groupama – FDJ 37:08
79 Donovan Mark Team Sunweb 37:11
80 Aranburu Alex Astana Pro Team 37:16
81 Wellens Tim Lotto Soudal 37:30
82 Serrano Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 37:34
83 Smit Willie Burgos-BH 37:53
84 Hollenstein Reto Israel Start-Up Nation ,,
85 Smith Dion Mitchelton-Scott 38:05
86 Ferron Valentin Team Total Direct Energie 38:38
87 Wurf Cameron INEOS Grenadiers 38:39
88 Woods Michael EF Pro Cycling 38:44
89 Dewulf Stan Lotto Soudal 38:50
90 Gasparotto Enrico NTT Pro Cycling 39:30
91 Goldstein Omer Israel Start-Up Nation 40:42
92 Le Gac Olivier Groupama – FDJ 40:45
93 Gołaś Michał INEOS Grenadiers 40:48
94 Osorio Juan Felipe Burgos-BH 41:11
95 Vilela Ricardo Burgos-BH ,,
96 Piccoli James Israel Start-Up Nation ,,
97 van Garderen Tejay EF Pro Cycling ,,
98 Barceló Fernando Cofidis, Solutions Crédits 41:13
99 Molenaar Alex Burgos-BH 41:32
100 Hofstede Lennard Team Jumbo-Visma 41:41
101 Storer Michael Team Sunweb 41:44
102 Manzin Lorrenzo Team Total Direct Energie 42:00
103 Davies Scott Bahrain – McLaren 42:03
104 Garrison Ian Deceuninck – Quick Step ,,
105 Kamp Alexander Trek – Segafredo ,,
106 Štybar Zdeněk Deceuninck – Quick Step 42:08
107 Mørkøv Michael Deceuninck – Quick Step ,,
108 Dlamini Nic NTT Pro Cycling 42:34
109 Marczyński Tomasz Lotto Soudal ,,
110 Van Moer Brent Lotto Soudal 42:36
111 Gruzdev Dmitriy Astana Pro Team 42:40
112 Ezquerra Jesús Burgos-BH 42:41
113 Bennett Sam Deceuninck – Quick Step 42:55
114 Wright Alfred Bahrain – McLaren 43:13
115 Thijssen Gerben Lotto Soudal 43:17
116 Janse van Rensburg Reinardt NTT Pro Cycling 43:19
117 Schelling Ide BORA – hansgrohe 43:20
118 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale 43:25
119 Liepiņš Emīls Trek – Segafredo 43:28
120 Terpstra Niki Team Total Direct Energie ,,
121 Ligthart Pim Team Total Direct Energie 43:42
122 Hivert Jonathan Team Total Direct Energie 44:59
123 Paluta Michał CCC Team 45:06
124 Sáez Héctor Caja Rural – Seguros RGA 45:18
125 Roux Anthony Groupama – FDJ 45:20
126 Renard Alexis Israel Start-Up Nation 45:21
127 Barbero Carlos NTT Pro Cycling ,,
128 Inkelaar Kevin Bahrain – McLaren ,,
129 Dyball Benjamin NTT Pro Cycling ,,
130 Wiśniowski Łukasz CCC Team ,,
131 Morin Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits ,,
132 Aberasturi Jon Caja Rural – Seguros RGA 45:26
133 Bole Grega Bahrain – McLaren ,,
134 Périchon Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
135 Arcas Jorge Movistar Team 45:31
136 Vingegaard Jonas Team Jumbo-Visma ,,
137 Philipsen Jasper UAE-Team Emirates 45:49
138 Martens Paul Team Jumbo-Visma 45:52
139 Riabushenko Alexandr UAE-Team Emirates 45:58
140 Van der Sande Tosh Lotto Soudal 46:05
141 Tanfield Harry AG2R La Mondiale 46:22
142 McCarthy Jay BORA – hansgrohe 46:29
143 Oliveira Ivo UAE-Team Emirates 46:57
144 Ventoso Francisco José CCC Team 46:59
145 Kanter Max Team Sunweb ,,
146 Cort Magnus EF Pro Cycling 47:30
147 Williams Stephen Bahrain – McLaren 48:05
148 Bol Jetse Burgos-BH 48:27
149 Berhane Natnael Cofidis, Solutions Crédits 48:30
150 Cavagna Rémi Deceuninck – Quick Step 49:37
151 Salmon Martin Team Sunweb 49:38
152 Sütterlin Jasha Team Sunweb 50:20
153 Oliveira Rui UAE-Team Emirates 50:33
154 Schillinger Andreas BORA – hansgrohe 50:38
155 Sutherland Rory Israel Start-Up Nation 51:47
156 Edmondson Alex Mitchelton-Scott 51:51
157 Geschke Simon CCC Team 51:58
158 Docker Mitchell EF Pro Cycling 52:23
159 van den Berg Julius EF Pro Cycling 52:48
160 Scotson Callum Mitchelton-Scott 53:16
161 Schwarzmann Michael BORA – hansgrohe 53:21
162 Räim Mihkel Israel Start-Up Nation 53:44
163 Mareczko Jakub CCC Team 54:13
164 Owen Logan EF Pro Cycling 55:41
165 Selig Rüdiger BORA – hansgrohe 58:16
166 Laas Martin BORA – hansgrohe 58:18
167 Ackermann Pascal BORA – hansgrohe 58:20
168 Delage Mickaël Groupama – FDJ 58:30
169 Moschetti Matteo Trek – Segafredo 1:00:25