Foto: Giro d'Italia

Jonathan Caicedo (EF Pro Cycling) wygrał etap Giro d’Italia kończący się na Etnie. Straty ponieśli Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) i Simon Yates (Mitchelton-Scott). Nowym liderem został João Almeida (Deceuninck – Quick Step).

Trzeci etap włoskiego Giro zapowiadał się bardzo emocjonująco. Kolarze startowali w miejscowości Enna, aby po 150 kilometrach zameldować się na zboczach wulkanu Etna. Finałowy podjazd ma ponad 18 kilometrów długości o średnim nachyleniu 6,7 %, jednak największe trudności czekają na zawodników na ostatnich czterech kilometrach.

Problemy z dojazdem na start miał dzisiaj Peter Sagan (BORA-hansgrohe), ale pomogli mu kibice.

Natomiast podczas startu honorowego upadek zaliczył Geraint Thomas (Ineos Grenadiers). Na szczęście kraksa nie wykluczyła Brytyjczyka z wyścigu, choć, jak miało się później okazać, była brzemienna w skutkach.

Ucieczkę dnia stworzyli dziś: Josip Rumac (Androni Giocattoli-Sidermec), Francesco Romano (Bardiani-CSF), Matt Holmes (Lotto Soudal), Giovanni Visconti (Vini Zabu-KTM), Victor Campenaerts (NTT Pro Cycling), Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates), Lawson Craddock i Jonathan Caicedo (obaj EF Pro Cycling).

Najwyżej w generalce plasował się Caicedo, który tracił do Filippo Ganny (Ineos Grenadiers) minutę i 35 sekund. Dość szybko Ekwadorczyk został oczywiście “wirtualnym” liderem wyścigu. W peletonie pracowali głównie kolarze Mitchelton-Scott i na 55 kilometrów przed metą harcownicy mieli ponad 5 minut przewagi.

Na pierwszej lotnej premii maksymalną liczbę punktów zdobył Josip Rumac. 35 kilometrów przed metą dość nieoczekiwanie z peletonu zaatakował Stéphane Rossetto (Cofidis, Solutions Crédits). Na nieoznaczonym podjeździe pod Fomazzo (4,7 km długości; średnie nachylenie 5,2 %) peleton mocno się naciągnął, a tempo zaczęli dyktować kolarze Trek-Segafredo.

Jako pierwsi z ucieczki odpali Rumac i Romano. 27 kilometrów przed metą rozpoczął się dramat Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers), który upadł po raz drugi i zaczął tracić dystans do czołówki. Wyglądało na to, że kolejny wielki tour w tym roku nie pójdzie po myśli ekipy Ineos Grenadiers.

Na początku podjazdu pod Etnę ucieczka zaczęła się rozpadać. 14 kilometrów przed metą na czele kręcili już tylko Caicedo i Visconti. Natomiast w peletonie rządy przejęli kolarze BORA-hansgrohe, którzy pracowali na rzecz Rafała Majki.

Prowadząca dwójka jechała bardzo mocno i na 9 kilometrów przed metą miała jeszcze dwie minuty przewagi nad dużą grupą. Chwilę później z grupy faworytów odpadł Simon Yates (Mitchelton-Scott), a to wszystko przez mocną pracę Matteo Fabbro (BORA-hansgrohe)!

6 kilometrów przed szczytem postanowił skontrować Jonathan Castroviejo (INEOS Grenadiers), a po chwili dojechał do niego Harm Vanhoucke (Lotto Soudal). W czołówce natomiast Caicedo zostawił Viscontiego i samotnie pognał w stronę mety.

Faworyci także nie próżnowali. Na akcję zdecydował się Wilco Kelderman (Sunweb), więc reszta konkurentów tego ataku nie mogła przepuścić. Po przyspieszeniu Nibalego w grupie faworytów zostali tylko Włoch, Fuglsang (Astana), Pozzovivo (NTT Pro Cycling), Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) i Majka.

Jonathan Caicedo (EF Pro Cycling) nie spoglądał do tyłu i na trudnej końcówce walczył o życiowy sukces. Ekwadorczyk nie dał się już doścignąć i mógł na mecie unieść ręce w geście triumfu. Drugi był Visconti, a trzeci Vanhoucke.

Rafał Majka (BORA-hansgrohe) zakończył etap na szóstym miejscu i zanotował wielki awans w klasyfikacji generalnej. Polak jest 11, a nowym liderem został João Almeida (Deceuninck – Quick Step).

1 CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling 100 80 4:02:33
2 VISCONTI Giovanni Vini Zabù – KTM 40 50 0:21
3 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 20 35 0:30
4 KELDERMAN Wilco Team Sunweb 12 25 0:39
5 FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 4 18 0:51
6 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe 15 ,,
7 NIBALI Vincenzo Trek – Segafredo 12 ,,
8 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers 10 ,,
9 POZZOVIVO Domenico NTT Pro Cycling 8 ,,
10 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma 6 0:56
11 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step 5 1:03
12 BILBAO Pello Bahrain – McLaren 4 ,,
13 PEDRERO Antonio Movistar Team 3 1:23
14 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 2 1:29
15 PERNSTEINER Hermann Bahrain – McLaren 1 ,,
16 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step 1:31
17 SAMITIER Sergio Movistar Team 1:37
18 MEINTJES Louis NTT Pro Cycling ,,
19 HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
20 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates ,,
21 ZAKARIN Ilnur CCC Team ,,
22 KNOX James Deceuninck – Quick Step 1:52
23 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 2:11
24 GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 2:33
25 HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott 2:48
26 CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 3:18
27 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits 3:23
28 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R La Mondiale 3:42
29 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 4:17
30 HAIG Jack Mitchelton-Scott 4:22
31 YATES Simon Mitchelton-Scott ,,
32 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale ,,
33 HÄNNINEN Jaakko AG2R La Mondiale ,,
34 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
35 NIBALI Antonio Trek – Segafredo ,,
36 TUSVELD Martijn Team Sunweb 4:59
37 HARPER Chris Team Jumbo-Visma ,,
38 NAVARRO Daniel Israel Start-Up Nation 5:32
39 RODRÍGUEZ Óscar Astana Pro Team 5:48
40 KANGERT Tanel EF Pro Cycling 5:55
41 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates 6:30
42 ARMÉE Sander Lotto Soudal 7:39
43 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
44 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
45 GUERREIRO Ruben EF Pro Cycling ,,
46 SWIFT Ben INEOS Grenadiers ,,
47 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
48 WARBASSE Larry AG2R La Mondiale ,,
49 VALTER Attila CCC Team 7:43
50 OOMEN Sam Team Sunweb 8:20
51 O’CONNOR Ben NTT Pro Cycling 8:30
52 FABBRO Matteo BORA – hansgrohe 9:55
53 BJERG Mikkel UAE-Team Emirates ,,
54 ROSSKOPF Joey CCC Team 10:01
55 GHEBREIGZABHIER Amanuel NTT Pro Cycling 10:15
56 HOLMES Matthew Lotto Soudal 10:54
57 BERNARD Julien Trek – Segafredo 11:34
58 CICCONE Giulio Trek – Segafredo ,,
59 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
60 GREGAARD Jonas Astana Pro Team ,,
61 VILLELLA Davide Movistar Team ,,
62 DE LA PARTE Víctor CCC Team ,,
63 KOCHETKOV Pavel CCC Team ,,
64 RAVANELLI Simone Androni Giocattoli – Sidermec ,,
65 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step ,,
66 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
67 FELLINE Fabio Astana Pro Team ,,
68 PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers 12:19
69 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers ,,
70 HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step ,,
71 MOSCA Jacopo Trek – Segafredo ,,
72 CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli – Sidermec ,,
73 BATTAGLIN Enrico Bahrain – McLaren ,,
74 PADUN Mark Bahrain – McLaren ,,
75 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale ,,
76 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,,
77 WACKERMANN Luca Vini Zabù – KTM ,,
78 BIDARD François AG2R La Mondiale ,,
79 RUBIO Einer Augusto Movistar Team 14:09
80 HOWSON Damien Mitchelton-Scott ,,
81 WEENING Pieter Trek – Segafredo ,,
82 CATALDO Dario Movistar Team 15:26
83 CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,,
84 HAGA Chad Team Sunweb 16:08
85 FOSS Tobias Team Jumbo-Visma ,,
86 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
87 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 16:19
88 ULISSI Diego UAE-Team Emirates 16:27
89 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team 17:32
90 BOARO Manuele Astana Pro Team 18:07
91 ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 18:09
92 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec ,,
93 TRATNIK Jan Bahrain – McLaren ,,
94 ROTA Lorenzo Vini Zabù – KTM ,,
95 ZARDINI Edoardo Vini Zabù – KTM 18:49
96 DENNIS Rohan INEOS Grenadiers 19:07
97 GANNA Filippo INEOS Grenadiers 19:47
98 SOBRERO Matteo NTT Pro Cycling ,,
99 VENDRAME Andrea AG2R La Mondiale ,,
100 TONELLI Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè ,,
101 CHIRICO Luca Androni Giocattoli – Sidermec ,,
102 CARRETERO Héctor Movistar Team ,,
103 CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
104 ROMANO Francesco Bardiani-CSF-Faizanè ,,
105 CRADDOCK Lawson EF Pro Cycling ,,
106 CLARKE Simon EF Pro Cycling ,,
107 HAMILTON Chris Team Sunweb 20:23
108 PELLAUD Simon Androni Giocattoli – Sidermec 21:29
109 WYSS Danilo NTT Pro Cycling ,,
110 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
111 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
112 BAIS Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ,,
113 MORTON Lachlan EF Pro Cycling ,,
114 ARASHIRO Yukiya Bahrain – McLaren ,,
115 CAMPENAERTS Victor NTT Pro Cycling 23:38
116 WHELAN James EF Pro Cycling 24:48
117 MARTIN Tony Team Jumbo-Visma ,,
118 SPREAFICO Matteo Vini Zabù – KTM ,,
119 CAPECCHI Eros Bahrain – McLaren ,,
120 MAŁECKI Kamil CCC Team ,,
121 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
122 NOVAK Domen Bahrain – McLaren ,,
123 FRAPPORTI Marco Vini Zabù – KTM ,,
124 BEVILACQUA Simone Vini Zabù – KTM ,,
125 NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers ,,
126 SUNDERLAND Dylan NTT Pro Cycling ,,
127 BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli – Sidermec ,,
128 SCOTSON Miles Groupama – FDJ ,,
129 RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli – Sidermec ,,
130 MEYER Cameron Mitchelton-Scott ,,
131 BENNETT Sean EF Pro Cycling ,,
132 HANSEN Adam Lotto Soudal ,,
134 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
135 VAN EMPEL Etienne Vini Zabù – KTM ,,
136 OLDANI Stefano Lotto Soudal 25:12
137 BALLERINI Davide Deceuninck – Quick Step ,,
138 MAZZUCCO Fabio Bardiani-CSF-Faizanè ,,
139 MATTHEWS Michael Team Sunweb ,,
140 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,,
141 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
142 GRADEK Kamil CCC Team ,,
143 FIORELLI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 30:23
144 MATHIS Marco Cofidis, Solutions Crédits ,,
145 HAAS Nathan Cofidis, Solutions Crédits ,,
146 DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation ,,
147 VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits ,,
148 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
149 DIBBEN Jonathan Lotto Soudal ,,
150 VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,,
151 SINKELDAM Ramon Groupama – FDJ ,,
152 SAGIV Guy Israel Start-Up Nation ,,
153 LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè ,,
154 GAMPER Patrick BORA – hansgrohe ,,
155 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
156 MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,,
157 RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates ,,
158 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation ,,
159 DENZ Nico Team Sunweb ,,
160 KEISSE Iljo Deceuninck – Quick Step ,,
161 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step ,,
162 CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation ,,
163 BOOKWALTER Brent Mitchelton-Scott ,,
164 CONSONNI Simone Cofidis, Solutions Crédits ,,
165 GUARNIERI Jacopo Groupama – FDJ ,,

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie (TOP 12):

1 2 ▲1 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step 20 7:44:25
2 35 ▲33 CAICEDO Jonathan Klever EF Pro Cycling ,,
3 14 ▲11 BILBAO Pello Bahrain – McLaren 0:37
4 30 ▲26 KELDERMAN Wilco Team Sunweb 0:42
5 52 ▲47 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 0:53
6 31 ▲25 NIBALI Vincenzo Trek – Segafredo 0:55
7 33 ▲26 POZZOVIVO Domenico NTT Pro Cycling 0:59
8 12 ▲4 MCNULTY Brandon UAE-Team Emirates 1:11
9 46 ▲37 FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 1:13
10 44 ▲34 KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma 1:15
11 58 ▲47 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe 1:26
12 26 ▲14 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
13 22 ▲9 HINDLEY Jai Team Sunweb 1:27
14 29 ▲15 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step 1:32
15 28 ▲13 ZAKARIN Ilnur CCC Team 1:38
16 21 ▲5 KNOX James Deceuninck – Quick Step 1:40
17 38 ▲21 PERNSTEINER Hermann Bahrain – McLaren 1:42
18 53 ▲35 PEDRERO Antonio Movistar Team 1:50
19 48 ▲29 MEINTJES Louis NTT Pro Cycling 1:59
20 56 ▲36 SAMITIER Sergio Movistar Team 2:06
21 25 ▲4 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 2:07
22 23 ▲1 HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott 2:41
23 93 ▲70 VISCONTI Giovanni Vini Zabù – KTM 3:10
24 60 ▲36 GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 3:12
25 8 ▼17 YATES Simon Mitchelton-Scott 3:46
26 19 ▼7 GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale 4:01
27 55 ▲28 PARET-PEINTRE Aurélien AG2R La Mondiale 4:11
28 68 ▲40 CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 4:25
29 16 ▼13 HARPER Chris Team Jumbo-Visma 4:37
30 43 ▲13 HAIG Jack Mitchelton-Scott 4:39
31 61 ▲30 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 4:57
32 9 ▼23 KANGERT Tanel EF Pro Cycling 5:19
33 49 ▲16 TUSVELD Martijn Team Sunweb 5:24
34 85 ▲51 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits 5:28
35 78 ▲43 NIBALI Antonio Trek – Segafredo 5:58
36 57 ▲21 NAVARRO Daniel Israel Start-Up Nation 6:04
37 145 ▲108 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers 6:29
38 50 ▲12 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates 6:55
39 17 ▼22 WARBASSE Larry AG2R La Mondiale 7:18
40 98 ▲58 HÄNNINEN Jaakko AG2R La Mondiale 7:34
41 37 ▼4 GUERREIRO Ruben EF Pro Cycling 7:51
42 41 ▼1 VALTER Attila CCC Team 7:58
43 15 ▼28 O’CONNOR Ben NTT Pro Cycling 8:05
44 20 ▼24 OOMEN Sam Team Sunweb 8:06
45 63 ▲18 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal 8:21
46 67 ▲21 CONCI Nicola Trek – Segafredo 8:41
47 84 ▲37 ARMÉE Sander Lotto Soudal 9:42
48 27 ▼21 FABBRO Matteo BORA – hansgrohe 9:53
49 143 ▲94 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 9:58
50 91 ▲41 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ 10:26
51 51 – ROSSKOPF Joey CCC Team 10:27
52 45 ▼7 GHEBREIGZABHIER Amanuel NTT Pro Cycling 10:36
53 3 ▼50 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 11:17
54 32 ▼22 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step 11:40
55 13 ▼42 HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step 11:53
56 18 ▼38 MOSCA Jacopo Trek – Segafredo 11:58
57 59 ▲2 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe 12:09
58 64 ▲6 DE LA PARTE Víctor CCC Team 12:21
59 65 ▲6 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits 12:23
60 128 ▲68 SWIFT Ben INEOS Grenadiers 12:28
61 162 ▲101 RODRÍGUEZ Óscar Astana Pro Team 12:46
62 69 ▲7 KOCHETKOV Pavel CCC Team 12:47
63 54 ▼9 WACKERMANN Luca Vini Zabù – KTM ,,
64 75 ▲11 VILLELLA Davide Movistar Team 13:03
65 77 ▲12 RAVANELLI Simone Androni Giocattoli – Sidermec 13:04
66 70 ▲4 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma 13:33
67 73 ▲6 BIDARD François AG2R La Mondiale 13:39
68 88 ▲20 CICCONE Giulio Trek – Segafredo 14:07
69 90 ▲21 GASTAUER Ben AG2R La Mondiale 15:02
70 4 ▼66 FOSS Tobias Team Jumbo-Visma 15:14
71 24 ▼47 CONTI Valerio UAE-Team Emirates 15:20
72 101 ▲29 PADUN Mark Bahrain – McLaren 15:37
73 104 ▲31 CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli – Sidermec 15:40
74 40 ▼34 CATALDO Dario Movistar Team 15:41
75 79 ▲4 RUBIO Einer Augusto Movistar Team 15:46
76 10 ▼66 ULISSI Diego UAE-Team Emirates 15:56
77 132 ▲55 HOLMES Matthew Lotto Soudal 15:59
78 122 ▲44 FELLINE Fabio Astana Pro Team 16:10
79 127 ▲48 GREGAARD Jonas Astana Pro Team 16:21
80 113 ▲33 BATTAGLIN Enrico Bahrain – McLaren 16:24
81 89 ▲8 HOWSON Damien Mitchelton-Scott 16:45
82 159 ▲77 BJERG Mikkel UAE-Team Emirates ,,
83 141 ▲58 BERNARD Julien Trek – Segafredo 17:09
84 7 ▼77 TRATNIK Jan Bahrain – McLaren 17:26
85 34 ▼51 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team 17:41
86 111 ▲25 WEENING Pieter Trek – Segafredo 18:11
87 1 ▼86 GANNA Filippo INEOS Grenadiers 18:22
88 6 ▼82 SOBRERO Matteo NTT Pro Cycling 19:02
89 160 ▲71 PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers 19:17
90 74 ▼16 RUMAC Josip Androni Giocattoli – Sidermec 19:30
91 109 ▲18 HAGA Chad Team Sunweb 20:00
92 47 ▼45 CLARKE Simon EF Pro Cycling 20:09
93 87 ▼6 ROTA Lorenzo Vini Zabù – KTM 20:20
94 62 ▼32 VENDRAME Andrea AG2R La Mondiale 20:28
95 42 ▼53 HAMILTON Chris Team Sunweb 20:38
96 71 ▼25 CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation 21:05
97 99 ▲2 BOARO Manuele Astana Pro Team 21:20
98 82 ▼16 CARRETERO Héctor Movistar Team 21:37
99 86 ▼13 ROMANO Francesco Bardiani-CSF-Faizanè 21:54
100 147 ▲47 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma 22:02
101 100 ▼1 ZARDINI Edoardo Vini Zabù – KTM 22:03
102 96 ▼6 CRADDOCK Lawson EF Pro Cycling 22:51
103 76 ▼27 WYSS Danilo NTT Pro Cycling 22:59
104 105 ▲1 CHIRICO Luca Androni Giocattoli – Sidermec 23:14