Harry Sweeny z ekipy Lotto Soudal U23 zwyciężył w tegorocznej edycji Il Piccolo Lombardia po solowej akcji. Podium uzupełnili Jacob Hindsgaul Madsen (Uno-X Pro Cycling Team) i Jakob Debesay (Equipe continentale Groupama-FDJ).

Wyścig dla kolarzy do lat 23. rozpoczynał się i kończył w Oggiogno. Na początku kolarze mieli do pokonania trzy, niezbyt wymagające okrążenia, każde o długości 32. kilometrów. Ostatnie kilkadziesiąt kilometrów było zdecydowanie bardziej wymagające. Zawodnicy podjeżdżali pod słynne wzniesienie Madonna del Ghisallo (8,7km; 5,4%), Muro dell’Alpino (2,4km, 7,2%) i Marcognagę (1,9km; 7,2%).

Niestety, pomimo dużego prestiżu imprezy, organizatorzy zapewnili transmisję jedynie z mety, a na dodatek… zakończyła się ona 2 kilometry przed finiszem. Jedyną opcją śledzenia wyścigu były więc relacje tekstowe na Twitterze. Prowadziły je dwie drużyny – CCC Development Team i Wielerploeg Groot Amsterdam.

Na początku wyścigu od peletonu oderwała się ponad dwudziestoosobowa ucieczka, która wypracowała sobie dwuminutową przewagę nad peletonem. W odjeździe znaleźli się dwaj kolarze CCC Development Team – Szymon Krawczyk i Szymon Tracz. Drugi z “pomarańczowych” zaatakował na około 40 kilometrów do mety, a za nim pognała siedmioosobowa grupka. Niestety po pewnym czasie Szymon Tracz został doścignięty.

Na około 15 kilometrów do mety z czołowej grupy zaatakował Harry Sweeny (Lotto Soudal U23), któremu udało się dojechać do Oggiono przed pozostałymi zawodnikami. Na drugiej pozycji linię mety przeciął Jacob Hindsgaul Madsen (Uno-X Pro Cycling Team), a trzecie miejsce zajął Jakob Debesay (Equipe continentale Groupama-FDJ). Najlepszy z Polaków – Szymon Tracz – finiszował na 11. pozycji.