fot. UAE Team Emirates

Znudzonym ostatnią dominacją drużyny Sky/INEOS w wyścigu Tour de France, Słoweńcy zapewnili walkę dosłownie do ostatnich metrów wyścigu. Jeden jest byłym skoczkiem narciarskim, a drugi obchodzi dzisiaj 22. urodziny. Ten mały kraj ma swojego nowego bohatera, a kolarstwo musi pogodzić się z początkiem nowej ery, w której rządzą kolarze urodzeni pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a nawet później. 

W 1989 roku Francja przygotowywała się do świętowania z okazji zwycięstwa kolarza z tego kraju w Tour de France. Laurent Fignon przystąpił do ostatniego etapu jazdy indywidualnej na czas z metą na Polach Elizejskich z 51-sekundową przewagą. Było prawie pewne, że obroni maillot jaune, ale ostatecznie szybszy okazał się Greg LeMond, który wyprzedził Francuza o 8 sekund. Od tamtej pory już nigdy nie zorganizowano “czasówki” na 21. etapie.

W tym roku Wielka Pętla napisała podobną historię – z tą różnicą, że finałowa batalia o zwycięstwo została stoczona dwudziestego dnia rywalizacji, po raz pierwszy w historii na podjeździe La Planche des Belles Filles. Wcześniej wyścig zaglądał tam nie jeden raz, ale samotnej walki z czasem nigdy wcześniej tam nie było. Nowość okazała się strzałem w dziesiątkę, bo jeśli solą sportu są dramatyczne zwroty akcji, to właśnie tego rodzaju wydarzenia rozegrały się w sobotę w Wogezach. Primož Roglič roztrwonił 57-sekundową przewagę nad swoim rodakiem Tadejem Pogačarem. To właśnie tam dopadł go dzień słabości, w którym nie układało się nic – począwszy od zjazdu z rampy startowej, przez samą jazdę, zmianę roweru z czasowego na zwykły, a skończywszy na spadającym z głowy kasku.

Pomimo że Tadej Pogačar stracił ponad minutę na wietrznym etapie do Lavour, to mniej więcej od połowy wyścigu było wiadomo, że walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rozstrzygnie się w bratobójczym pojedynku, pomiędzy dwoma Słoweńcami – jednym urodzonym jeszcze przed wynalezieniem międzynarodowej sieci internetowej i drugim, który urodził już po tym, jak powstała przeglądarka Google. Wygrywając dwa etapy górskie (w Laruns i na Grand Colombier), Pogačar odrabiał straty do kolarza Jumbo-Visma dzięki bonifikatom czasowym. Tu i tam próbował atakować. Chociaż stracił dwóch ważnych kolegów z drużyny – Fabio Aru i Davide Formolo – jasno deklarował, że jego celem jest zwycięstwo w Tour de France. Lew o twarzy dziecka w grzecznie przystrzyżonych włosach.

Chociaż Słoweńcy mieli takich kolarzy jak Andrey Hauptaman, który zdobył brązowy medal w mistrzostwach świata w 2001 roku czy Janeza Brajkoviča, który wygrał Dauphiné w 2010 roku, a teraz mają między innymi Lukę Mezgeca i Mateja Mohoriča, to kraj ten na poważnie zaznaczył się na kolarskiej mapie Europy głównie za sprawą Primoža Rogliča i Tadeja Pogačara, którzy od kilku sezonów pokazują, że są w stanie regularnie walczyć o najbardziej prestiżowe zwycięstwa. Ta dwumilionowa nacja, która odzyskała niepodległość po rozpadzie Jugosławii w 1990 roku, ma teraz swojego bohatera – pierwszego w historii zwycięzcę Tour de France z tego kraju i najmłodszego od wieku. Biorąc pod uwagę fakt, że Pogačar skończył dziś 22 lata, a Primož Roglič z pewnością ma przed sobą jeszcze kilka lat ścigania na wysokim poziomie, przyszłość maluje się jasno. Nawet bardzo jasno.

Droga do profesjonalnego kolarstwa obu Słoweńców znacząco się różni. Roglič zaczął się scigać w wieku 22 lat, dokładnie w 2012, czyli miał tyle lat, ile teraz Tadej Pogačar, który dzień temu wygrał Tour. Do tej pory uprawiał skoki narciarskie, które co prawda dały mu moc w mięśniach nóg, ale pozbawiły nauki jazdy w peletonie oraz umiejętności panowania nad rowerem – tego, czego uczą się juniorzy, orlicy itd. Pogačar z kolei przebył tradycyjną drogę. Już od dziecka wykazywał wielki talent. Ilustruje to opowieść, którą na łamach magazynu “Procycling” podzielił się Hauptman, trener i selekcjoner reprezentacji Słowacji. W 2011 roku spóźnił się na wyścig juniorów i zobaczył drobniutkiego chłopca wiszącego jakieś 100 metrów za peletonem. Powiedział organizatorom, aby pozwolono mu dogonić grupę, ale ci wyprowadzili go z błędu, mówiąc, że on jest na czele i zaraz zdubluje peleton, w którym teoretycznie jechali starsi i silniejsi od niego.

Po przejściu do drużyny UAE Team Emirates Tadej Pogačar również szybko zaczął imponować. W ubiegłym roku został najmłodszym kolarzem-zwycięzcą wyścigu etapowego World Tour, triumfując w Tour of California. Później wygrał trzy etapy podczas Vuelta a España i stanął na najniższym stopniu podium, ustępując Rogličowi i hiszpańskiemu weteranowi Alejandro Valverde. Z dumą słuchał w Madrycie słoweńskiego hymnu spoglądając na swojego starszego zwycięskiego kolegę. Wczoraj sytuacja się odwróciła, i to na największym, najtrudniejszym i najbardziej wymagającym mentalnie wyścigu na świecie. Jak zapowiadał odkrywca jego talentu “Matxin” Fernandez, miał jechać na Tour de France po doświadczenie, po naukę, a wrócił z żółtą, białą i białą w czerwone grochy koszulką, trzema zwycięstwami etapowymi i rekordami czasu  podjazdów pobitymi na Col de Peyresurde, Col de Marie-Blanque, Pas de Peyrol, Grand Colombier i La Planche des Belles Filles.

Pamiętam jak podczas ubiegłorocznego podsumowania sezonu w Akademii Michała Kwiatkowskiego, sam “Kwiato” mówił swoim młodym naśladowcom, aby brali się do roboty, bo młodzi zaczynają rządzić światowym peletonem. “Oni już to są” – przestrzegał zwycięzca 18. etapu tegorocznego wyścigu Tour de France. Miał wówczas na myśli przede wszystkim Remco Evenepoela (rocznik 2000), ale teraz to grono trzeba powiększyć o Tadeja Pogačara, Egana Bernala, Mathieu Van der Poela czy Toma Pidcocka. Współczesny świat, po części toczący się wyłącznie on-line, daje wszystkim takie same możliwości. Nie trzeba już dzwonić do starszego kolegi i prosić o treningową poradę – wystarczy wgrać odpowiedni program i już. Poza tym ktoś zwolnił młodych wilków z pokonywania pewnych stopni kariery, pozwolił im wskoczyć z dołu na szczyt. Jak zrobił to w niedzielę Tadej Pogačar.

Marta Wiśniewska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments