Fot. Skoda

Tour de France to nie tylko największy i najważniejszy etapowy wyścig kolarski na świecie, ale także doskonała machina marketingowa. Nic więc w tym dziwnego, że partnerzy wyścigu wykorzystują go do promocji sowich najnowszych produktów.

Czeski producent samochodów Škoda jest partnerem, choć w naszej ocenie bardziej odpowiedzialnym byłoby określenie sponsorem Wielkiej Pętli od 2004 roku. Co roku kawalkada samochodów towarzyszących wyścigowi zasilana jest około 250 czeskimi modelami.

Dzień po światowej premierze, która miała miejsce 1 września w Pradze, trzy egzemplarze elektrycznego crossovera Škoda Enyaq iV dołączyły do kolumny Wyścigu Dookoła Francji. 2 września 2020 roku na 183-kilometrowym 5. etapie z Gap do Privas słynny czerwony samochód, którym przemieszczał się dyrektor wyścigu Christian Prudhomme był jednym z trzech modeli Enyaq iV obecnych na trasie.

Pierwszy elektryczny samochód czeskiego producenta zbudowano w oparciu o system MEB, czyli modularny system produkcji samochodów elektrycznych opracowany przez grupę Volkswagen. Czerowna Škoda Enyaq iV dyrektora została wyposażona dodatkowo w panoramiczny dach, sześć anten komunikacyjnych, zestaw syren, lodówkę, oraz wysoce specjalistyczne centrum komunikacyjno-zarządzające, dzięki którym możliwe jest sprawne zbieranie informacji z trasy i kierowanie wyścigiem w czasie rzeczywistym. Sterowanie ruchem, komunikacja z komisarzami wyścigu, nadzorowanie ruchu kolumny, czy w końcu przekazywanie i wymiana informacji, to tylko niektóre z czynności, jakie wykonywane są podczas wyścigu na pokładzie Škody Enyaq iV. Samochód posiada także zmodyfikowane zawieszenie, tak aby sprostać wymogom wyścigu.

Oprócz trzeciego etapu, najnowsza Škoda Enyaq iV towarzyszyć będzie kolarzom na trasie 20. etapu indywidualnej jazdy na czas na dystansie 36,5 km z Lure do La Planche des Belles Filles, oraz na finałowym etapie przyjaźni z Mantes-la-Jolie na Pola Elizejskie w Paryżu.

W sumie na trasie Le Grande Boucle 30 spośród blisko 250 samochodów obsługi dostarczonych przez firmę Škoda stanowić będą nowe modele Enyaq iV zarówno w wersji z napędem hybrydowym, jak i w pełni elektrycznym. Kolejną okazją do zobaczenia nowych elektrycznych samochodów czeskiego producenta będzie La Vuelta, czyli Wyścig Dookoła Hiszpanii, którą zaplanowano pomiędzy 20 października i 8 listopada 2020 roku.

Więcej o modelu > tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments