fot. Getty Sport Images

Brytyjka Elizabeth Banks (Équipe Paule Ka) po dwójkowej ucieczce z Eugenią Bujak (Alé BTC Ljubljana) triumfowała na mecie czwartego etapu Giro Rosa. Liderką klasyfikacji generalnej pozostała Holenderka Annemiek Van Vleuten. Na piątym miejscu na etapie zameldowała się Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing) i awansowała na drugie miejsce w “generalce”.

Czwartego dnia ścigania na zawodniczki czekał najdłuższy etap tegorocznego wyścigu o maglia rosa. Trasa z Asyżu do Tivoli liczyła sobie aż 170-kilometrów, na których znalazło się wiele krótkich i dynamicznych podjazdów. Również sama meta w Tivoli znajdowała się na wzniesieniu o długości 2000 metrów ze średnim nachyleniem wynoszącym 7,9%.

Po starcie przez długi czas nie mógł uformować się odjazd, który uzyskałby znaczną przewagę nad peletonem. Probowały między innymi Amerykanka Ruth Winder (Trek-Segafredo) oraz reprezentantka Polski Małgorzata Jasińska (Cronos Casa Dorada). Dopiero po przejechaniu 84-kilometrów w ucieczkę zabrały się Eugenia Bujak (Alé BTC Ljubljana) oraz Elizabeth Banks (Équipe Paule Ka). 

Obie zawodniczki nie stanowiły wielkiego zagrożenia dla liderek klasyfikacji generalnej i szybko uzyskały przewagę wynoszącą pięć minut i 50 sekund nad grupą zasadniczą na 40-kilometrów przed końcową kreską w Tivoli. Brytyjka oraz Słowenka dzielnie walczyły i u progu finałowego podjazdu różnica między czołową dwójką, a peletonem wynosiła, jeszcze dwie minuty i 40 sekund.

Grupę zasadniczą prowadziły kolarki zespołu Trek-Segafredo, a już na finałowym podjeździe na atak zdecydowała się Elizabeth Banks i odniosła triumf na czwartym etapie Giro Rosa. Druga ze stratą 7 sekund finiszowała Eugenia Bujak, która w przeszłości ścigała się w kobiecym peletonie z polską licencją. Trzecie miejsce zajęła liderka całego wyścigu Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott), która przyjechała minutę i 10 sekund po zwyciężczyni i umocniła się na prowadzeniu w “generalce”. Wysoką piątą lokatę zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing) ze stratą minuty i 25 sekund do dzisiejszej triumfatorki.

Wyniki czwartego etapu Giro Rosa 2020:

1 Elizabeth Banks (GBr) Equipe Paule Ka 4:27:21
2 Eugenia Bujak (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:00:07
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton-Scott Women 0:01:10
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo Women 0:01:22
5 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-Sram Racing 0:01:25
6 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women 0:01:27
7 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:01:31
8 Margarita Victoria Garcia Cañellas (Spa) Ale’ BTC Ljubljana 0:01:36
9 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC-Liv 0:01:42
10 Marianne Vos (Ned) CCC-Liv
11 Mikayla Harvey (NZl) Equipe Paule Ka 0:01:47
12 Anna Van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
13 Aigul Gareeva (Rus) Cogeas Mettler Look Pro
14 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women
15 Elena Franchi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria
16 Tatiana Guderzo (Ita) Ale’ BTC Ljubljana
17 Niamh Fisher-Black (NZl) Equipe Paule Ka 0:01:56
18 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ceratizit-WNT Pro
19 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
20 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro
21 Nadine Michaela Gill (GBr) Bizkaia-Durango 0:02:02
22 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team
23 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women
24 Marta Cavalli (Ita) Valcar-Travel & Service
25 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott Women
26 Elise Chabbey (Swi) Equipe Paule Ka
27 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:02:09
28 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:02:27
29 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:02:29
30 Spela Kern (Slo) LVIV 0:02:31
31 Chantal Van den Broek-Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:02:33
32 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 0:02:34
33 Stine Borgli (Nor) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:02:46
34 Ellen Van Dijk (Ned) Trek-Segafredo Women 0:02:54
35 Nadia Quagliotto (Ita) Cronos-Casa Dorada
36 Markéta Hájková (Cze) Bepink 0:02:58
37 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:03:02
38 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano
39 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-Sram Racing
40 Elena Cecchini (Ita) Canyon-Sram Racing
41 Omer Shapira (Isr) Canyon-Sram Racing
42 Silvia Zanardi (Ita) Bepink 0:03:07
43 Yevgeniya Vysotska 0:03:09
44 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia-Durango 0:03:16
45 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:03:22
46 Giorgia Catarzi (Ita) Bepink 0:03:26
47 Sofia Bertizzolo (Ita) CCC-Liv 0:03:38
48 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service
49 Abby-Mae Parkinson (GBr) Lotto Soudal Ladies
50 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:03:42
51 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
52 Beatrice Rossato (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria
53 Francesca Baroni (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:03:44
54 Diana Klimova (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:03:45
55 Sara Casasola (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:03:49
56 Emma Cecilie Norsgaard 0:03:54
57 Marlen Reusser (Swi) Equipe Paule Ka 0:03:55
58 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women
59 Vittoria Guazzini (Ita) Valcar-Travel & Service 0:04:04
60 Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look Pro 0:04:11
61 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:04:16
62 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:04:23
63 Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
64 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:04:25
65 Soraya Paladin (Ita) CCC-Liv 0:04:29
66 Małgorzata Jasińska (Pol) Cronos-Casa Dorada
67 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:04:31
68 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 0:04:57
69 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:05:00
70 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
71 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service
72 Jolien D`Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam 0:05:11
73 Elizabeth Deignan (GBr) Trek-Segafredo Women 0:05:21
74 Rachel Neylan (Aus) Cronos-Casa Dorada
75 Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing
76 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro
77 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
78 Olga Shekel (Ukr) Astana Women’s Team
79 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:05:31
80 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:05:33
81 Hannah Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing
82 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango
83 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Bizkaia-Durango 0:05:38
84 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo Women
85 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo Women
86 Simona Frapporti (Ita) Bepink
87 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
88 Anna Potokina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:05:47
89 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 0:05:50
90 Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies
91 Vania Canvelli (Ita) Bepink
92 Elena Pirrone (Ita) Valcar-Travel & Service 0:06:04
93 Maaike Boogaard (Ned) Ale’ BTC Ljubljana
94 Sandra Alonso Dominguez 0:06:35
95 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Movistar Team Women
96 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton-Scott Women 0:07:00
97 Barbara Guarischi (Ita) Movistar Team Women 0:07:25
98 Ainara Elbusto Arteaga (Spa) Cronos-Casa Dorada 0:07:28
99 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 0:07:52
100 Pauliena Rooijakkers (Ned) CCC-Liv 0:08:11
101 Urska Zigart (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:08:18
102 Sabrina Stultiens (Ned) CCC-Liv
103 Kirsten Wild (Ned) Ceratizit-WNT Pro 0:08:53
104 Audrey Cordon Ragot (Fra) Trek-Segafredo Women
105 Alison Jackson (Can) Team Sunweb Women 0:09:00
106 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women
107 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
108 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:09:41
109 Julie Van de Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:09:43
110 Teuntje Beekhuis (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:11:36
111 Olena Sharga (Ukr) LVIV 0:12:34
112 Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:14:24
113 Teniel Campbell TTO Valcar-Travel & Service 0:14:26
114 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:14:30
115 Arianna Sessi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 0:14:39
116 Ariana Gilabert Vilaplana (Spa) Bizkaia-Durango 0:14:56
117 Julia Biryukova (Ukr) LVIV 0:22:37
DNS Michela Balducci (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano
DNF Anna Trevisi (Ita) Ale’ BTC Ljubljana
DNF Blanca Liliana Moreno Canchon (Col) Astana Women’s Team
DNF Francesca Pisciali (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria

Klasyfikacja generalna:

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton-Scott Women 12:35:33
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-Sram Racing 0:01:56
3 Anna Van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:02:03
4 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:03:03
5 Mikayla Harvey (NZl) Equipe Paule Ka 0:04:21
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo Women 0:04:32
7 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC-Liv 0:04:34
8 Margarita Victoria Garcia Cañellas (Spa) Ale’ BTC Ljubljana 0:04:38
9 Marianne Vos (Ned) CCC-Liv 0:05:29
10 Elise Chabbey (Swi) Equipe Paule Ka 0:05:36
11 Elizabeth Banks (GBr) Equipe Paule Ka 0:05:56
12 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ceratizit-WNT Pro 0:05:58
13 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro
14 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:06:07
15 Chantal Van den Broek-Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:06:46
16 Eugenia Bujak (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:07:38
17 Marta Cavalli (Ita) Valcar-Travel & Service 0:08:45
18 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women 0:08:49
19 Soraya Paladin (Ita) CCC-Liv 0:08:51
20 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women 0:08:52
21 Nadine Michaela Gill (GBr) Bizkaia-Durango 0:10:32
22 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women 0:10:50
23 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women 0:10:55
24 Ellen Van Dijk (Ned) Trek-Segafredo Women
25 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 0:10:56
26 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:11:10
27 Omer Shapira (Isr) Canyon-Sram Racing 0:11:30
28 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:11:46
29 Tatiana Guderzo (Ita) Ale’ BTC Ljubljana 0:12:01
30 Elena Franchi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 0:12:03
31 Aigul Gareeva (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:12:27
32 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:13:06
33 Spela Kern (Slo) LVIV 0:13:33
34 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-Sram Racing 0:13:53
35 Niamh Fisher-Black (NZl) Equipe Paule Ka 0:14:02
36 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:14:45
37 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen (Den) Equipe Paule Ka 0:14:56
38 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:14:58
39 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:15:18
40 Hannah Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing 0:15:19
41 Evgenia Vysotska (Ukr) LVIV 0:15:50
42 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 0:16:24
43 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service 0:16:37
44 Rachel Neylan (Aus) Cronos-Casa Dorada 0:16:40
45 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:16:42
46 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:17:06
47 Elena Cecchini (Ita) Canyon-Sram Racing 0:17:09
48 Silvia Zanardi (Ita) Bepink 0:17:10
49 Elizabeth Deignan (GBr) Trek-Segafredo Women 0:17:23
50 Sofia Bertizzolo (Ita) CCC-Liv 0:17:35
51 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo Women 0:18:12
52 Sabrina Stultiens (Ned) CCC-Liv 0:18:39
53 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:18:52
54 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink 0:18:56
55 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro 0:19:02
56 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service 0:20:00
57 Stine Borgli (Nor) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:20:10
58 Sara Casasola (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:20:12
59 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:20:28
60 Vittoria Guazzini (Ita) Valcar-Travel & Service 0:20:39
61 Jolien D`Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam 0:20:58
62 Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing 0:21:23
63 Beatrice Rossato (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 0:21:24
64 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:22:24
65 Markéta Hájková (Cze) Bepink 0:22:44
66 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 0:22:56
67 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo Women 0:24:43
68 Maaike Boogaard (Ned) Ale’ BTC Ljubljana 0:24:50
69 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:25:02
70 Alison Jackson (Can) Team Sunweb Women 0:25:21
71 Emilia Fahlin (Swe) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:25:44
72 Urska Zigart (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:26:34
73 Teuntje Beekhuis (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:28:05
74 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:29:26
75 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:29:51
76 Giorgia Catarzi (Ita) Bepink 0:30:53
77 Pauliena Rooijakkers (Ned) CCC-Liv 0:31:00
78 Abby-Mae Parkinson (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:31:08
79 Nadia Quagliotto (Ita) Cronos-Casa Dorada 0:31:34
80 Julie Van de Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:31:47
81 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia-Durango 0:32:04
82 Teniel Campbell TTO Valcar-Travel & Service 0:32:10
83 Marlen Reusser (Swi) Equipe Paule Ka 0:32:23
84 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:32:29
85 Diana Klimova (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:32:55
86 Simona Frapporti (Ita) Bepink 0:33:18
87 Francesca Baroni (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:33:42
88 Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:34:02
89 Małgorzata Jasińska (Pol) Cronos-Casa Dorada 0:34:06
90 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:34:20
91 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:34:28
92 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 0:34:34
93 Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:34:44
94 Vania Canvelli (Ita) Bepink 0:34:48
95 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango 0:34:57
96 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Movistar Team Women 0:35:03
97 Elena Pirrone (Ita) Valcar-Travel & Service
98 Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look Pro 0:35:37
99 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:35:48
100 Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:35:59
101 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:36:04
102 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:36:26
103 Anna Potokina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:37:35
104 Kirsten Wild (Ned) Ceratizit-WNT Pro 0:37:49
105 Barbara Guarischi (Ita) Movistar Team Women 0:38:16
106 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 0:38:35
107 Ainara Elbusto Arteaga (Spa) Cronos-Casa Dorada 0:40:05
108 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Bizkaia-Durango 0:40:13
109 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton-Scott Women 0:40:20
110 Audrey Cordon Ragot (Fra) Trek-Segafredo Women 0:40:48
111 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:41:10
112 Sandra Alonso Dominguez 0:44:56
113 Olena Sharga (Ukr) LVIV 0:47:10
114 Julia Biryukova (Ukr) LVIV 0:54:28
115 Olga Shekel (Ukr) Astana Womens’ Team 0:58:46
116 Arianna Sessi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 1:00:50
117 Ariana Gilabert Vilaplana (Spa) Bizkaia-Durango 1:17:08