fot. Tour de Hongrie

Reprezentant gospodarzy Attila Valter (CCC Team) wygrał finałowy etap Tour de Hongrie (2.1), a zarazem cały wyścig. 

Ostatni, królewski odcinek ścigania na Węgrzech liczył sobie aż 187-kilometrów. Na trasie znalazły się trzy podjazdy w tym końcowy na metę. Parametry tego wzniesienia wynoszą 12,8 kilometra o średnim nachyleniu 5,5%. Liderem klasyfikacji generalnej przed finałowym etapem pozostawał australijski sprinter Kaden Groves (Mitchelton-Scott). 

Po starcie na czele wyścigu wykrystalizowała się tylko jednoosobowa ucieczka. Samotnym harcownikiem okazał się Roland Thalmann (Vorarlberg Santic). Przy dojeździe do drugiego z dzisiejszych podjazdów Szwajcar nad peletonem miał trzy minuty przewagi. Na 80-kilometrów przed metą różnica między Thalmannem, a grupą zasadniczą wynosiła już jedynie minutę.

Następnie na kontrę zdecydowała się trójka zawodników. Był wśród nich mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego z 2019 roku Michał Paluta. Wraz z kolarzem CCC Team Rolanda Thalmanna dopadła dwójka zawodników Trek-Segafredo: Ryan Mullen i Will Clarke. 40-kilometrów przed metą wspomniana czwórka miała, jednak tylko 40 sekund przewagi nad peletonem. Niestety dla uciekających kolarzy ekipa Mitchelton-Scott wykonywała ogromną pracę w peletonie i tym samym skasowała akcję uciekinierów, jeszcze przed rozpoczęciem finałowego podjazdu.

Gdy rozpoczęła się wspinaczka rządy w topniejącym peletonie przejęła ekipa Jumbo-Visma. Fantastyczną pracę na czele wykonywali zawodnicy CCC, którzy wyszli na czoło 3-kilometry przed metą. W dalszej fazie podjazdu na atak zdecydował się Damian Howson (Mitchelton-Scott). Australijczyk nie dał rady odjechać zbyt daleko od innych liderów. Decydujący o losach całego wyścigu atak przypuścił kolarz ekipy “Pomarańczowych” Attila Valter. Węgier samotnie przekroczył linię mety i wygrał swój narodowy wyścig. Drugie miejsce zajął mistrz świata juniorów z ubiegłego roku z Yorkshire Amerykanin Quinn Simmons (Trek-Segafredo). Na trzeciej lokacie przyjechał atakujący wcześniej Damien Howson.

Wyniki ostatniego etapu i klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de Hongrie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments