Foto: Trw'Organisation Officiel

Caleb Ewan (Lotto Soudal) został pierwszym liderem VOO-Tour de Wallonie pokonując Sama Bennetta (Deceuninck-Quick Step) w sprinterskim pojedynku.

Belgijska “etapówka” rozpoczęła się od mało wymagającego etapu z Soignies do Templeuve. Kolarze mieli do przejechania 187 kilometrów, a po drodze czekały na nich trzy lotne i dwie górskie premie.

Mimo, że na liście startowej mieliśmy CCC Team, to jedynym Polakiem w stawce był Michał Gołaś w barwach Team Ineos.

W pierwszą ucieczkę na wyścigu zabrali się: Julien Duval (AG2R La Mondiale), Dries De Bondt (Alpecin-Fenix), Jens Reynders (Hagens Berman Axeon), Julien Van Den Brande (Tarteletto – Isorex) i Tom Paquot (Wallonie-Bruxelles Development Team).

Peleton prowadzili głównie kolarze Lotto Soudal, którzy zdecydowanie kontrolowali sytuację. Na obu górskich premiach najlepszy był Tom Paquot, który do jutrzejszego etapu wystartuje w koszulce lidera tej klasyfikacji.

Na 40 kilometrów przed metą przewaga wynosiła już tylko niespełna minutę, a po kolejnych trzech kilometrach do ucieczki dołączył Edward Planckaert (Sport Vlaanderen – Baloise). Od tego momentu zaczęło także mocno padać i ściganie zrobiło się niebezpieczne.

Harcownicy zostali doścignięci na 27 kilometrów przed metą. Niestety nie obyło się bez kraks, w których ucierpiał między innymi sprinter Team Total Direct Energie, Lorrenzo Manzin.

9 kilometrów przed metą problemy z rowerem miał Bryan Coquard (B&B Hotels – Vital Concept p/b KTM), ale dzięki pomocy Cyrila Barthe dołączył do peletonu. Zgodnie z oczekiwaniami o zwycięstwie i koszulce lidera po pierwszym etapie zadecydował sprinterski pojedynek.

Najszybszy okazał się Caleb Ewan (Lotto Soudal), który pokonał Sama Bennetta (Deceuninck-Quick Step). Trzeci był Tim Merlier (Alpecin-Fenix).

Wyniki pierwszego etapu:

1 EWAN Caleb LOTTO SOUDAL les 185,8 km en 4h17’20” (moy. 43,32) (b : 10”)
2 BENNETT Sam DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:00 (b : 6”)
3 MERLIER Tim ALPECIN-FENIX 00:00 (b : 4”)
4 DE KLEIJN Arvid RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 00:00
5 BOUHANNI Nacer TEAM ARKEA-SAMSIC 00:00
6 EINHORN Itamar ISRAEL START-UP NATION 00:00
7 DEMARE Arnaud GROUPAMA-FDJ 00:00
8 PEÑALVER ANIORTE Manuel BURGOS-BH 00:00
9 DILLIER Silvan AG2R LA MONDIALE 00:00
10 VENTURINI Clement AG2R LA MONDIALE 00:00
11 TAMINIAUX Lionel BINGOAL WB 00:00
12 COQUARD Bryan B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 00:00
13 GIBBONS Ryan NTT PRO CYCLING TEAM 00:00
14 CAPIOT Amaury SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
15 KOCH Jonas CCC TEAM 00:00
16 NAESEN Lawrence AG2R LA MONDIALE 00:00
17 VAN ROOY Kenneth SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
18 NIZZOLO Giacomo NTT PRO CYCLING TEAM 00:00
19 BIERMANS Jenthe ISRAEL START-UP NATION 00:00
20 CARVALHO André HAGENS BERMAN AXEON 00:00
21 HAVIK Piotr RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 00:00
22 VLIEGEN Loïc CIRCUS-WANTY GOBERT 00:00
23 DUPONT Timothy CIRCUS-WANTY GOBERT 00:00
24 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 00:00
25 VAN AVERMAET Greg CCC TEAM 00:00
26 NAESEN Oliver AG2R LA MONDIALE 00:00
27 DRIZNERS Jarrad HAGENS BERMAN AXEON 00:00
28 CAVENDISH Mark BAHRAIN-MCLAREN 00:00
29 VAN GENECHTEN Jonas B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 00:00
30 DE BUYST Jasper LOTTO SOUDAL 00:00
31 VENDRAME Andrea AG2R LA MONDIALE 00:00
32 THWAITES Scott ALPECIN-FENIX 00:00
33 JENSEN August RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 00:00
34 LAWLESS Christopher TEAM INEOS 00:00
35 REYNDERS Jens HAGENS BERMAN AXEON 00:00
36 LIETAER Eliot BINGOAL WB 00:00
37 VAN DER LIJKE Nick RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 00:00
38 HARDY Romain TEAM ARKEA-SAMSIC 00:00
39 VERMAERKE Kevin HAGENS BERMAN AXEON 00:00
40 RENARD Alexis ISRAEL START-UP NATION 00:00
41 DAVIS Cole HAGENS BERMAN AXEON 00:00
42 HALLER Marco BAHRAIN-MCLAREN 00:00
43 VAN STAEYEN Michaël TARTELETTO-ISOREX 00:00
44 JANS Roy ALPECIN-FENIX 00:00
45 SAGIV Guy ISRAEL START-UP NATION 00:00
46 VAN HOECKE Gijs CCC TEAM 00:00
47 VANSPEYBROUCK Pieter CIRCUS-WANTY GOBERT 00:00
48 WIRTGEN Tom BINGOAL WB 00:00
49 WOUTERS Enzo TARTELETTO-ISOREX 00:00
50 BONNAMOUR Franck TEAM ARKEA-SAMSIC 00:00
51 NOPPE Christophe TEAM ARKEA-SAMSIC 00:00
52 DOULL Owain TEAM INEOS 00:00
53 KRIEGER Alexander ALPECIN-FENIX 00:00
54 NARVAEZ PRADO Jhonatan TEAM INEOS 00:00
55 BACKAERT Frederik B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 00:00
56 FOUCHE James HAGENS BERMAN AXEON 00:00
57 SPRENGERS Thomas SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
58 WALSCHEID Maximilian Rich NTT PRO CYCLING TEAM 00:00
59 BOL Jetse BURGOS-BH 00:00
60 GILBERT Philippe LOTTO SOUDAL 00:00
61 TRENTIN Matteo CCC TEAM 00:00
62 VAN HOOYDONCK Nathan CCC TEAM 00:00
63 KRON Andreas Lorentz RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 00:00
64 FUENTES PANIEGO Angel BURGOS-BH 00:00
65 ŠTYBAR Zdeněk DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:00
66 VANDENBERGH Stijn AG2R LA MONDIALE 00:00
67 PETIT Adrien TOTAL DIRECT ENERGIE 00:00
68 VAN POUCKE Aaron SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
69 MØRKØV Michael DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:00
70 MOLENAAR Alex BURGOS-BH 00:00
71 DELTOMBE Kevin SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
72 HOLLENSTEIN Reto ISRAEL START-UP NATION 00:00
73 GENIETS Kévin GROUPAMA-FDJ 00:00
74 DEBUSSCHERE Jens B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 00:00
75 TILLER Rasmus NTT PRO CYCLING TEAM 00:00
76 SVENDGAARD Michael Carb NTT PRO CYCLING TEAM 00:00
77 ERIKSSON Lucas RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 00:00
78 ČERNÝ Josef CCC TEAM 00:00
79 VERGAERDE Otto ALPECIN-FENIX 00:00
80 ROBEET Ludovic BINGOAL WB 00:00
81 SENECHAL Florian DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:00
82 DE BONDT Dries ALPECIN-FENIX 00:00
83 INKELAAR Kevin BAHRAIN-MCLAREN 00:00
84 BARTHE Cyril B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 00:00
85 AERTS Toon TELENET LIONS 00:00
86 CANAL BLANCO Carlos BURGOS-BH 00:00
87 TURGIS Anthony TOTAL DIRECT ENERGIE 00:00
88 DE GENDT Aime CIRCUS-WANTY GOBERT 00:00
89 GOŁAS Michał TEAM INEOS 00:00
90 BUITRAGO SANCHEZ Santia BAHRAIN-MCLAREN 00:00
91 ARASHIRO Yukiya BAHRAIN-MCLAREN 00:00
92 PLANCKAERT Edward SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
93 GUARNIERI Jacopo GROUPAMA-FDJ 00:00
94 CANTON SERRANO Isaac BURGOS-BH 00:00
95 WURF Cameron TEAM INEOS 00:00
96 PLANCKAERT Baptiste BINGOAL WB 00:00
97 EZQUERRA MUELA Jesus BURGOS-BH 00:00
98 GOEMAN Andreas TELENET LIONS 00:00
99 LIENHARD Fabian GROUPAMA-FDJ 00:00
100 MENTEN Milan SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00
101 RELAES Jacob TARTELETTO-ISOREX 00:00
102 MARCHAND Gianni TARTELETTO-ISOREX 00:00
103 CLEPPE Nicolas TELENET LIONS 00:00
104 TEUGELS Lennert TARTELETTO-ISOREX 00:00
105 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 00:00
106 VAN DEN BERG Lars GROUPAMA-FDJ 00:00
107 MCLAY Daniel TEAM ARKEA-SAMSIC 00:00
108 STEELS Stijn DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:00
109 VANENDERT Jelle BINGOAL WB 00:00
110 KONOVALOVAS Ignatas GROUPAMA-FDJ 00:00
111 VAN GESTEL Dries TOTAL DIRECT ENERGIE 00:00
112 VAN MELSEN Kevin CIRCUS-WANTY GOBERT 00:00
113 RICHARDSON Alexandar ALPECIN-FENIX 00:00
114 ROWE Luke TEAM INEOS 00:00
115 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 00:00
116 VAN DER HAAR Lars TELENET LIONS 00:00
117 KNEES Christian TEAM INEOS 00:00
118 AERNOUTS Jim TELENET LIONS 00:00
119 GRONDIN Donavan Vincent TEAM ARKEA-SAMSIC 00:17
120 FRISON Frederik LOTTO SOUDAL 00:17
121 STEIMLE Jannik DECEUNINCK-QUICK-STEP 00:24
122 DEWULF Stan LOTTO SOUDAL 00:27
123 DEGENKOLB John LOTTO SOUDAL 00:28
124 BAUHAUS Phil BAHRAIN-MCLAREN 00:32
125 EGHOLM Jakob HAGENS BERMAN AXEON 00:32
126 JARRIER Benoit TEAM ARKEA-SAMSIC 00:32
127 VAN KEIRSBULCK Guillaume CCC TEAM 00:32
128 SINKELDAM Ramon GROUPAMA-FDJ 00:53
129 KLUGE Roger LOTTO SOUDAL 00:59
130 SIEBERG Marcel BAHRAIN-MCLAREN 01:12
131 VAN KESSEL Corne CIRCUS-WANTY GOBERT 01:15
132 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 01:23
133 JANSE VAN RENSBURG Rei NTT PRO CYCLING TEAM 01:37
134 BEKAERT Yentl TELENET LIONS 01:58
135 REZA Kevin B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 02:25
136 DE WINTER Ludwig CIRCUS-WANTY GOBERT 02:28
137 SUTHERLAND Rory ISRAEL START-UP NATION 02:28
138 KEISSE Iljo DECEUNINCK-QUICK-STEP 02:28
139 LIGTHART Pim TOTAL DIRECT ENERGIE 02:28
140 MANZIN Lorrenzo TOTAL DIRECT ENERGIE 02:28
141 LISSON Christoffer RIWAL READYNEZ CYCLING TEAM 02:28
142 TERPSTRA Niki TOTAL DIRECT ENERGIE 02:28
143 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 02:28
144 PAQUOT Tom BINGOAL WB 02:28
145 DUVAL Julien AG2R LA MONDIALE 02:28
146 RONHAAR Pim PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 02:28
147 GAUDIN Damien TOTAL DIRECT ENERGIE 02:28
148 DE BACKER Bert B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 02:28
149 AERTS Thijs TELENET LIONS 02:28
150 VAN BREUSSEGEM Elias TARTELETTO-ISOREX 06:27
151 VANTHOURENHOUT Dieter PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 07:25
152 VAN DEN BRANDE Julien TARTELETTO-ISOREX 07:25
153 SUNDERLAND Dylan NTT PRO CYCLING TEAM 07:44