Fot. CCC Team

Z uwagi na pandemię koronawirusa organizatorzy wyścigów są zmuszeni wprowadzić szereg zmian w organizacji imprez. Jak będzie to wyglądało w przypadku naszego narodowego Touru? Zapraszam do lektury.

Publiczność

Te zasady oczywiście będą interesowały każdego, kto chciałby być częścią imprezy i być jak najbliżej jej serca. Tu niestety nie ma dobrych informacji. Zarówno strefa mety jak i startu będą zabezpieczone i nie będzie możliwy do nich wstęp kibiców. Kibicować możemy jedynie na trasie i to z zachowaniem społecznego dystansu. Z wyżej wymienionymi decyzjami będzie związany brak stref kibica, trybun i tym podobnych. Ponadto, organizator wyścigu nie przewiduje prowadzenia jakichkolwiek aktywności dla kibiców. Od strefy mety mają także zostać odseparowane wozy drużyn w celu zapobieżenia zainteresowania fanów.

Strefa startu

Z uwagi na fakt blokady strefy startu, publiczność nie będzie mogła przebywać w strefie startu. Oczywiście obostrzenia nie będą dotyczyły wyłącznie fanów. Zmiany dotkną także zawodników. Nie będzie możliwe robienie przez nich żadnych zdjęć oraz rozdawanie autografów. Poszczególni kolarze nie będą mieli praktycznie żadnego kontaktu z obsługą wyścigu – nie będzie tradycyjnego podpisywania listy startowej, bowiem dyrektorzy sportowi będą informować sędziów o składzie i ewentualnych wycofaniach kolarzy.

Trasa etapów

Nie sposób w tym miejscu uniknąć wielu pytań, zwłaszcza, że na tak długim odcinku bardzo trudno skontrolować ilość ludzi przebywających na trasie. Jak już wspomniałem, musi być zachowany dystans pomiędzy poszczególnymi osobami (2m). Zauważalny z pewnością od strony wizualnej będzie brak kolumny reklamowej zwykle jadącej przed wyścigiem oraz aktywności znajdujących się na lotnych i górskich premiach.

Co natomiast jeśli chodzi o strefę bufetu? Kolarze wyrzucają na wyścigach bidony, śmieci, odżywiają się. Tutaj organizator podjął decyzję o nietworzeniu stref bufetu i pobieraniu żywności i bidonów z wozów technicznych. Tak samo sprawa wygląda z odpadami. Wszelkie tego typu przedmioty zawodnik musi dostarczyć do wozu technicznego. Zabronione jest wyrzucanie śmieci za wyjątkiem dwóch stref, nazwanych litter zone ulokowanych w połowie oraz na 10-20 km przed metą każdego etapu. Restrykcje podczas etapu dotyczą także osób przemieszczających się samochodami. Każda z osób będzie stale przypisana do określonego samochodu i nie będzie mogła zmieniać go w trakcie etapu. Organizator oczywiście nie przewiduje ustępstw od obowiązku noszenia maseczek zgodnie z zaleceniami.

Strefa mety

Tutaj także nie mamy się co łudzić – podobnie jak w strefie startu, nie będzie możliwy do niej wstęp kibiców, wozy poszczególnych ekip także będą skierowane w inne miejsce. Zrezygnowano także z tworzenia strefy VIP,  zapraszania gości jak i z wszelkich aktywności dla publiczności. Podobnie sytuacja będzie wyglądać z fotografami. Fotograf będzie tylko jeden i to oficjalny fotograf wyznaczony przez Lang Team.

Ceremonia dekoracji

Śmiało możemy nazwać rewolucyjnymi zmiany, które wymusiła pandemia w sposobie dekorowania zawodników. Oczywiście zarówno koszulka jak i wszelkie nagrody wręczane zawodnikom zostaną uprzednio zdezynfekowane przez reprezentanta Lang Teamu znajdującego się zarówno w maseczce jak i rękawiczkach. Podczas  ceremonii dekoracji liczba osób zostanie ograniczona do absolutnego minimum i próżno szukać podczas niej hostess oraz osób odpowiadających za organizację imprezy. Poszczególni zawodnicy sami będą zabierać nagrodę ze stolika oraz sami będą zakładać koszulki.

Imprezy towarzyszące

Jak wiadomo, od kilku lat Tour de Pologne towarzyszy szereg imprez dla dzieci jak i dla dorosłych, chcących zmierzyć się z trudami trasy naszego narodowego Touru. W tym roku nie odbędzie się najbardziej popularny wyścig dla miłośników szosy – Tour de Pologne Amatorów. Nie zrezygnowano natomiast z organizacji Tour de Pologne Junior. Lang Team zapowiedział przeprowadzenie czterech wyścigów kolejno w Katowicach, Zabrzu, Bielsku Białej i Krakowie. Określono limit 150 zawodników, bez możliwości zgłoszenia kolejnych po pierwszym wyścigu, czyli jeśli zawodnik nie zgłosi się do wyścigu w Katowicach, nie będzie mógł wystąpić w żadnym z kolejnych wyścigów. Każdy ze zgłaszających będzie musiał przedstawić ankietę zdrowotną. Zasady wręczenia nagród będą identyczne co w wyścigu głównym.

Co oczywiste, właściwie w każdym miejscu, czy to na mecie, czy na starcie, czy na podium, czy w innych strefach, będą do dyspozycji środki do dezynfekcji jak i umywalki. Organizatorzy także w internecie jak i podczas transmisji telewizyjnej będą apelować o zachowanie ostrożności. Tour de Pologne 2020 będzie zupełnie innym wyścigiem. Zabraknie krzyku tłumów na mecie, zabraknie tej atmosfery wyjątkowego święta, które corocznie związane jest z Tour de Pologne. Nie powinno zabraknąć emocji, których życzymy każdemu z Państwa. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku powróci Tour de Pologne z kibicami i całą otoczką z tym związaną.

Nam wypada zaprosić was na naszą stronę, nasi dziennikarze będą pracować przy wyścigu i jak co roku, przeprowadzimy tekstową relację na żywo z każdego etapu, od startu do mety.

Oczywiście Eurosport i Telewizja Polska pokażą wyścig na żywo. Plan transmisji znajdziecie > pod tym linkiem.

 

Poprzedni artykułRemco Evenepoel: „Misja zakończona!”
Następny artykułNils Politt nowym kolarzem BORA-hansgrohe
Historyk z wykształcenia. Pasjonuje się wszelkiego rodzaju sportem, na pierwszym miejscu stawiając kolarstwo oraz tenis ziemny. Tym pierwszym zainteresował się śledząc relacje z Giro d’Italia 2009. Uważa, że uprawiając sport odkrywamy swoje drugie „ja”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments