Na zdjęciu od lewej: Óscar Rodriguez, Ivan Sosa, Richard Carapaz / fot. Movistar Team

42. edycja wyścigu Vuelta a Burgos (Hiszpania) będzie wyjątkowa jak nigdy dotąd. Na starcie pojawi się historyczna liczba czternastu drużyn World Tour, a ponadto wyścig zainauguruje kolarski sezon po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. To nie będzie zwykła “etapówka” dookoła prowincji Burgos, na której popisywać się będą kolarze lokalnych drużyn – to będzie pole walki najlepszych kolarzy na świecie!

Układając na nowo kalendarz na sezon 2020, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zdecydowała, że ściganie po przerwie zainauguruje Vuelta a Burgos (kat. 2.Pro), do tej pory jeden z wielu z hiszpańskich wyścigów etapowych – ciekawy, ale kreujący przede wszystkim lokalne gwiazdy i ewentualnie dający im angaż do drużyn World Tour. Teraz oczy całego kolarskiego świata będą zwrócone na ten północny region Hiszpanii. Po pierwsze, z powodu tego, że będzie to pierwszy wyścig pod auspicjami UCI od czasu wybuchu pandemii; po drugie, z uwagi na niesamowicie mocną obsadę; i po trzecie, ze względu na testowanie w praktyce protokołu medycznego regulującego rozgrywanie kolarskich wyścigów w warunkach wciąż obecnego wśród nas nowego wirusa.

Edycja 2019

Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji wyścigu Vuelta a Burgos jest Ivan Sosa. Kolumbijczyk wygrał dwa etapy z metą na szczycie – na Picón Blanco oraz na Lagunas de Neila, broniąc tym samym tytułu sprzed roku. Kolarz drużyny Ineos miał 31 sekund przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Óscarem Rodríguezem, który po dobrym występie w “etapówce” w Burgos oraz solidnej jeździe we Vuelcie, dostał angaż do worldtourowej Astany. Zresztą bardzo podobnie jest w przypadku Alexa Aranburu, który także jest teraz podopiecznym Alexandra Vinokurova.

Poniżej można obejrzeć video podsumowujące ubiegłoroczną edycję.

Trasa

Do pierwszego etapu kolarze wystartują spod znanej w kolarskim świecie (i nie tylko) Katedry Świętej Marii, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy okazji warto wspomnieć, że z tego samego miejsca wyruszy przyszłoroczna edycja wyścigu Vuelta a España. Mniej więcej w połowie etapu do pokonania będzie premia górska Alto de Altotero (8,4 km; 5,9%), skąd peleton skieruje się z powrotem w kierunku Burgos. W samej końcówce kolarze dwukrotnie podjadą pod Alto del Castillo (0,9 km; 6,1%). To finisz znany chociażby z ubiegłorocznej edycji wyścigu. Wówczas pod Castillo de Burgos triumfował Giaccomo Nizzolo, ale na liście zwycięzców w tym miejscu znajdują się także m.in.: Purito Rodríguez, Dani Moreno oraz Mikel Landa.

Etapy stosunkowo łatwe i przeznaczone dla sprinterów zostaną rozegrane drugiego i czwartego dnia wyścigu. Pierwszy z nich będzie prowadził z Castrojeriz do Villadiego i liczył 168 kilometrów, zaś drugi – z Bodegas Nabal do Roa de Duero – to trasa o długości 168 kilometrów.

O losach wyścigu zdecydują etapy numer trzy i pięć. Do trzeciego odcinka kolarze wystartują z Sargentes de la Lora i będą finiszowali na słynnym (także dla wyścigu Vuelta a España) szczycie Picón Blanco, który posiada kategorię specjalną. Na zawodników czeka prawie 8 kilometrów wspinaczki o średnim nachyleniu 9,3 proc., a wcześniej do pokonania będą jeszcze cztery premie górskie trzeciej kategorii. Zwycięzcę wyścigu wyłoni zaś podjazd kategorii specjalnej Las Lagunas (piąty etap), który będzie podjeżdżany od strony Alto del Collado de Neila, dzięki czemu zapewniono odpowiednią ilość miejsca dla pojazdów wchodzących w skład karawany wyścigu oraz dla kibiców, którzy będą mogli obserwować rywalizację z zachowaniem dystansu społecznego. Tym samym mamy do czynienia ze zmodyfikowaniem finału wyścigu tak, aby kolarzom i kibicom zapewnić jeszcze lepszy spektakl. Ostatnie dwa kilometry wspinaczki na Las Lagunas, który wyniesie kolarzy na wysokość 1872 metrów nad poziomem morza są bardzo trudne – średnie nachylenie waha się od 10 do 11 proc., zaś w samej końcówce dochodzi do 18 proc. Wszystko to będzie się odbywało na terenie rezerwatu Lagunas De Neila, jednej z największych i najcenniejszych atrakcji turystycznych prowincji Burgos.

Podsumowując, trasa jest bardzo wymagająca, choć dla kolarzy walczących o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej nie zabraknie chwil oddechu. Rywalizację dodatkowo utrudni upalna pogoda. Na czas rozgrywania wyścigu zapowiadane są upały przekraczające temperaturę 30 stopni Celsjusza w cieniu. Najcieplej ma być w czwartek i w piątek – 35 i 36 kresek powyżej zera w cieniu.

Poniżej znajdują się szczegóły całej trasy.

Etap 1, wtorek 28 lipca: Burgos (Catedral) – Burgos (Mirador del Castillo) [157 km]

Etap 2, środa 29 lipca: Castrojeriz – Villadiego [168 km]

Etapa 3, czwartek 30 lipca: Sargentes de La Lora – Picón Blanco (Espinosa de los Monteros) [150 km]

Etap 4, piątek 31 lipca: Bodegas Nabal (Gumiel de Izán) – Roa de Duero [163 km]

Etap 5, sobota 1 sierpnia: Covarrubias – Lagunas de Neila [158 km]


Lista startowa

W wyścigu wezmą udział 22 drużyny liczące po siedmiu zawodników: 14 rangi World Tour, 6 UCI Pro Team i dwie z licencją Continental.

Na starcie zamelduje się czterech Polaków: Rafał Majka (BORA-hansgrohe) oraz Szymon Sajnok, Kamil Gradek i Kamil Małecki (CCC Team).

Do największych gwiazd wyścigu należą: mistrz świata Mads Pedersen (Trek-Segafredo), mistrz Europy w jeździe indywidualnej na czas i zwycięzca wyścigu Clásica San Sebastián 2019 Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step), trzej liderzy drużyny Movistar: Alejandro Valverde, Enric Mas i Marc Soler, zwycięzca Giro d’Italia 2019 Richard Carapaz (Movistar), były mistrz Europy Matteo Trentin (CCC Team), Mikel Landa, Mark Cavendish (Bahrain-McLaren) czy zwycięzca Vuelta a España z 2015 roku Fabio Aru (UAE Team Emirates).

W momencie publikacji tej prezentacji nie wszystkie zespoły potwierdziły swoje składy, zatem możliwe są drobne korekty. Aktualną listę startową można sprawdzać > TUTAJ.

Jak śledzić wyścig?

Wszystkie etapy będą trwały mniej więcej w godzinach 13:00-16:45 (w Hiszpanii jest taki sam czas jak w Polsce, wyjątkiem są Wyspy Kanaryjskie). Transmisji telewizyjnej nie przeprowadzi Eurosport, ani żadna inna polska telewizja. Można za to oglądać Vueltę a Burgos w hiszpańskiej telewizji dostępnej on-line pod tym linkiem, codziennie od godziny 15:00: https://www.rtve.es/deportes/mas-tdp/directo/. Ponadto na naszej stronie internetowej codziennie będę dostępne sprawozdania wraz z wynikami. Zapraszamy również do dyskusji w mediach społecznościowych, używając oficjalnego hashtaga wyścigu: #VueltaBurgos.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments